Ocenění pro vojáky z Čáslavi

Autor: admin <admin(at)caslavsko.net>, Téma: Čáslav, Vydáno dne: 29. 03. 2013

Včera byli na ruské ambasádě předány medaile Za záchranu smrtelně ohrožených čtyřem vojákům z letiště v Chotusicích. Jsou to Josef Knapík, Igor Minčík, David Plavka a Jan Sucharda. Tito čtyři hrdinové byli před časem vyznamenáni také českou armádou.

Včera byli na ruské ambasádě předány medaile Za záchranu smrtelně ohrožených čtyřem vojákům z letiště v Chotusicích. Jsou to Josef Knapík, Igor Minčík, David Plavka a Jan Sucharda. Tito čtyři hrdinové byli před časem vyznamenáni také českou armádou.
Předání vyznamenání se uskutečnilo ve čtvrtek v Praze z rukou ruského velvyslance Sergeje Kiseljova. Byli oceněni za za nezištnost a vysokou profesionalitu, kterou prokázali při záchraně občanů Ruské federace, jak toto vyznamenání odůvodnil ruský prezident Vladimir Putin.

K havárii ruského stroje Antonov An-30 došlo loni 23. května, když se vracel z průzkumného letu v rámci programu Otevřené nebe, při němž monitoroval české území. Při přistávacím manévru, který zřejmě nebyl dobře zvládnutý se nejspíše zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet.

Díky rychlému zásahu došlo k poranění jen šesti osob, většinou se jednalo o popáleniny. Přímo na palubě zasahoval major Josef Knapík který vytlačil všechny před sebou ven z letadla a nasměroval hasiče k zaklíněnému pilotovi, druhý oceněný poručík Igor Minčík byl v té době řídící letového provozu a skvěle zvládl všechny krizové momenty. První z uvedených sám při tom utrpěl popáleniny.

Příslušnící vojenské hasičské jednotky praporčík David Plavka a rotmistr Jan Sucharda zase odvedli svůj díl práce tím, že pilota letadla doslova vysekali ven z kabiny okénkem z tvrzeného skla a to vše v hustém dýmu.
Za záchranu smrtelně ohrožených

Od českého ministerstva obrany byli tito čtyři vojáci vyznamenáni v červnu loňského roku, kdy jim tehdejší náčelník generálního štábu a dnešní ministr obrany Vlastimil Picek předal plakety za záchranu života.

Není bez zajímavosti že medaili Za záchranu smrtelně ohrožených, která byla vytvořena v roce 1994, od té doby dostali krom rusů jen občané čtyř zahraničních států – Norska, Švédska, Jihoafrické republiky a České republiky.

Za posledních 11 let jsme jediní zahraniční vyznamenaní. Naposledy předtím toto vyznamenání obdrželo v roce 2002 sedm příslušníků jihoafrické armády, kteří se podíleli na záchraně cca 70 účastníků ruské antarktické expedice, jejichž plavidlo uvízlo v ledových krách a měsíc čekali na pomoc.