František Kmoch by měl radost

Autor: D.Novák <(at)>, Téma: Čáslav, Vydáno dne: 16. 10. 2013

Kolín a jeho blízké i vzdálenější okolí je doslova rájem muzikantů. Právě u nás má zejména dechová hudba obrovskou tradici. Důkazem toho je i malá, mladá dechovka Věnovanka vedená kapelníkem Václavem Musílkem.

Kolín a jeho blízké i vzdálenější okolí je doslova rájem muzikantů. Právě u nás má zejména dechová hudba obrovskou tradici. Důkazem toho je i malá, mladá dechovka Věnovanka vedená kapelníkem Václavem Musílkem.
Její základ tvoří muzikanti z již zaniklého, cenami opředeného mládežnického orchestru ZUŠ v Čáslavi, kteří uvítali spolupráci s hudebníky ze ZUŠ Kolín a okolí. Přesto, že spolu zkouší a hrají jen něco málo přes rok, rozhodli se přihlásit do mezinárodní soutěže malých dechových hudeb Vejvodova Zbraslav. A světe div se, měli úspěch!

Tento festival se každoročně pořádá na počest tamního slavného rodáka, muzikanta a skladatele Jaromíra Vejvody, autora světově proslulé polky Škoda lásky. Tentokrát vyšel termín festivalu na víkend 27. - 29. září. Říká se těžko na cvičišti, lehko na bojišti, tak muzikanti před soutěží zkoušeli ostošest. A vyplatilo se jim to!

Již v pátek se na večerním vystoupení ve festivalovém stanu rozpoutala vřava, publikum výskalo a tleskalo nadšením. Právě Věnovance se podařilo získat si přízeň natolik, že se diváci roztancovali a rozezpívali.
Věnovanka

V sobotu ráno už však partičku hudebníků přepadla nervozita z nadcházejícího soutěžního klání. Jak se nám to podaří? Bude to stačit na ocenění? Od 10:30 se v divadle Jiřího Srnce měla ukázat píle, kterou o zkouškách pravidelně vynakládali. Přes počáteční obavy byla ze zahraných skladeb cítit radost a lehkost. Potvrdilo se to, že komu se při cvičení nelení, tomu se zelení - z hlediště se totiž ozýval silný a pochvalný potlesk. Úspěch u diváků podruhé – líbilo se. Ovšem co na to porota? Věnováci si na vyhlášení museli počkat až do večera.

Pozitivní nálada vydržela -díky ní vznikl znovu další fanouškovský ohlas na koncertě, opět ve stanu, tentokrát ve dvanáct hodin. Tanec, zpěv a aplaus. Za povzbuzení od hlediště darovala kapela přídavek, a to v podobě trochu netradiční. Slavný pochod kolínského skladatele Františka Kmocha totiž kapela nejen zahrála, ale i sborově zazpívala. Celý stan se pak rozezněl právě v melodii a slovech této úžasné vlastenecké písně. Věřte, že Kmoch by měl obrovskou radost, kdyby sílu své písně od tolika lidí pohromadě slyšel. Na Věnovanku se po vystoupení obracelo spoustu lidí a chválili za úžasnou atmosféru, kterou kapela vytvořila. Úspěch potvrzen potřetí.

Vyvrcholením Vejvodovy Zbraslavi byl samozřejmě průvod. Jak diváci, tak muzikanti a mažoretky si ho náležitě užili. Sám Josef Vejvoda, syn Jaromíra Vejvody, pak oddirigoval všechny orchestry při společně zahraných nejslavnějších skladbách Jaromíra Vejvody: Zbraslavská, Kdyby ty muziky nebyly a Škoda lásky. Po koncertě Vejvodovy kapely přišlo na řadu vyhlášení výsledků soutěže. Napjatá nálada a očekávání ze všech zúčastněných přímo vyzařovala. A Věnovanka se nakonec přece jen dočkala. Získala za svůj výkon stříbrné pásmo a cenu poroty za nejlepší provedení povinné skladby – což samozřejmě vyvolalo nadšení a radost. Celá Věnovanka ovšem hodnotí jako nejpříjemnější zážitek pozitivní ohlasy na hudební produkci, kterou mohli pro posluchače vytvořit.

autor: Michal Čejka

Otázky pro Václava Musílka:

1. Jak bys jako kapelník zhodnotil průběh festivalu?
Všem bych chtěl poděkovat za odvedenou práci, nadšení, výbornou atmosféru, kterou jsme jako kapela vytvořily. Dále bych chtěl poděkovat rodičům a prarodičům dětí, kteří je pravidelně pouští na zkoušky, jezdí pro ně auty a i nadále nám zachovávají přízeň. Děkuji Vám za společně prožité chvíle.

2. Jaké jsou další plány s kapelou? Popřípadě, kam se Věnovanka vydá za dalšími soutěžemi?
Věnovanka zkouší v provizorních prostorech, najdou zastupitelé Čáslavi nebo Kolína vhodný prostor pro důstojné zkoušky malé dechovky. Moc bychom to uvítali. Samozřejmě doufáme, že se zůčastníme Kmochova Kolína a některého ze zahraničních festivalů v Německu či Švýcarsku.

3. Jak moc Tě překvapilo, že lidé na Věnovanku reagovali tak pozitivními ohlasy?
Osobně jsem byl až zaskočen jaký úspěch moji věrní Věnováci měli. Místy mi šel mráz po zádech, při písničce od Karla Hašlera – „Ta naše písnička česká“ se mi zase chtělo brečet radostí a nebyl jsem sám, to mi věřte.

Děkuji za příjemný rozhovor!