Čáslavská společnost HOKA interier podpořila crowdfundingový projekt místního sdružení

Autor: D.Novák <(at)>, Téma: Čáslav, Vydáno dne: 08. 10. 2013

Společnost HOKA interier, známá svou podporou mnoha kulturních a společenských událostí nejen v Čáslavi, přispěla tentokrát na crowdfundingový projekt občanského sdružení Třiatřicet. Cílem projektu je shromáždit za šest týdnů dostatek finančních prostředků na první vydání českého překladu ojedinělé vzpomínkové knihy.

Společnost HOKA interier, známá svou podporou mnoha kulturních a společenských událostí nejen v Čáslavi, přispěla tentokrát na crowdfundingový projekt občanského sdružení Třiatřicet. Cílem projektu je shromáždit za šest týdnů dostatek finančních prostředků na první vydání českého překladu ojedinělé vzpomínkové knihy.

Co je to crowdfunding?

Crowdfunding, neboli dobrovolné kolektivní financování, je způsob, jak po drobných částkách získat od většího množství lidí či firem peníze na nějaký malý projekt. Nejde o nic nového, koneckonců i sbírka na stavbu Národního divadla - jakkoli se tehdy rozhodně nejednalo o "malý projekt" - byla vlastně crowdfundingem. Co se však změnilo podstatně, je možnost seznámit s existencí sbírky co nejširší veřejnost prostřednictvím Internetu. A právě za tímto účelem vzniklo v Čechách několik specializovaných stránek, zaměřených na crowdfunding. Je však nutno zdůraznit, že zatímco v západních zemích se tomuto typu sbírek daří - ve Spojených státech či Velké Británii darují lidé prostřednictvím crowdfundingu stovky milionů až několik miliard korun ročně - v posttotalitních státech typu České republiky je situace výrazně odlišná. V současnosti se u nás považuje za úspěch, že například český crowdfundingový web HITHIT rozdělil za dobu své existence - ve srovnání s vyspělými státy zanedbatelnou - částku tři miliony korun.

Výhody crowdfundingu

Weby jako je HITHIT nabízejí několik výrazných výhod pro dárce i autory projektu - na straně jedné odstraňují potenciálně složité účtování, protože autor projektu dostane až celkově vybranou částku, na straně druhé chrání dárce například tím, že pokud se nepodaří shromáždit stanovenou sumu, vrátí se jim veškeré poskytnuté finanční dary zpět, a to v plné výši. Další výhodou je fakt, že dárci obvykle nebývají odměněni pouze dobrým pocitem, ale nejrůznějšími bonusy, souvisejícími s projektem. Řada crowdfundingových projektů tak má často vlastně podobu předplatného na nějaký budoucí produkt či službu, které by ale bez takto získaných prostředků nevznikly. A to je i případ aktuálního projektu občanského sdružení Třiatřicet.

Nový projekt čáslavského sdružení Třiatřicet

Čáslavské občanské sdružení Třiatřicet zatím veřejnost zaregistrovala jako již pravidelného hlavního organizátora jarních výstav českých výtvarníků; naposledy se jednalo o několikaměsíční prezentaci obrazů Prof. Vladimíra Franze v místním Dusíkově divadle. Tentokrát však sdružení přišlo s akcí zcela odlišného typu - pod názvem Ještě nepřišel můj čas hodlá vydat první český překlad knihy, popisující autentické vzpomínky srbského chlapce na útrapy, jimiž se svou rodinou musel čelit během války v převážně muslimském městě Goražde, obklíčeném a bombardovaném několik set dní srbskými jednotkami. Sdružení navíc rozhodlo, že se potřebné finanční prostředky pokusí shromáždit právě formou crowdfundingu prostřednictvím webu HITHIT.

Ještě nepřišel můj čas
Do konce projektu zbývá ještě přibližně čtyřicet dnů. A záleží i na vás, zda se potřebnou částku podaří získat a tuto unikátní knihu vydat, nebo zda projekt skončí - možná navždy - v šuplíku a všem dárcům se vrátí peníze, které na tento účel věnovali. Společnost HOKA interier si však již nyní zaslouží poděkování za svůj velkorysý příspěvek.

"33"