Maličkosti

Autor: Jan Pavlík <(at)>, Téma: Názory, Vydáno dne: 12. 11. 2013

Oproti jiným městům se Čáslav, co se vnějšího vzhledu týče, mění k lepšímu. Jinými městy myslím třeba Kutnou Horu nebo Chotěboř. Při návštěvě těchto měst má člověk pocit, že se tam čas zastavil před 20 lety.

Oproti jiným městům se Čáslav, co se vnějšího vzhledu týče, mění k lepšímu. Jinými městy myslím třeba Kutnou Horu nebo Chotěboř. Při návštěvě těchto měst má člověk pocit, že se tam čas zastavil před 20 lety.

Třeba čáslavské náměstí a navazující pěší zóny a ulice prokoukly do krásy. Náměstí je pěkné, tedy až na malou drobnost, že tam jaksi mimo prodejní dobu nejsou lidé.

Nedávno bylo realizováno hodně významných staveb a oprav, kterých jsem si v nedávné době všiml, aniž bych o nich četl nějaké oslavné články:


Skoro každý měsíc je v Čáslavi ukončena nějaká větší stavba. Je vidět, že vedení města má přístup k penězům a že se opravdu snaží o zvelebení města. Já si dovolím ale rýpnout, že spousta těch velkých staveb je velmi kontroverzních.

Dlažba na silnici v Husově ulici musela být velmi stará (100 let ?). Navíc byla mistrně položena tak, že dokonce člověk na kole ji při jízdě příliš necítil. Oproti dlažbě, která se nachází na silnici ve vesnici Nové dvory u Kutné Hory to byl hotový ráj. Pro mě to bylo takové krásné okno do historie Čáslavi. Historie ale bohužel překážela chudáčkům autům, tak musela pryč.

Pro každou cyklostezku je důležité, aby sloužila nejen k bezpečnému sportovnímu vyžití, ale aby byla i účelná. Musí vést, pokuď možno, v trasách největší koncentrace pohybu aut. Tj. aby byla skutečnou alternativou k autu. K čemu je taková cyklostezka, která začíná mimo město a končí kdesi v polích ? Která vede přes vesnice, ve kterých se dá počet potencionálních cyklistů spočítat na prstech jedné ruky ? Prostě se postavila cyklostezka, aby byl plán splněn. Ono obecně v Čáslavi je podpora automobilismu 100 bodů ze sta a podpora cyklistiky je tak 2 body ze sta.

Postavení parkoviště u vlakového nádraží vedlo k tomu, že ti lidé, kteří bydlí dále od nádraží, tak dříve díky nemožnosti zaparkování, museli dát přednost pěší chůzi, tak dnes raději volí jízdu autem. Při příjezdu vlaku se díky velké koncentraci přijíždějících a odjíždějích aut v blízkosti východu nádraží stává pro člověka velmi nebezpečná zóna.

Mimo tyto velké projekty se realizují i malinké takové, které nejsou příliš vidět, ale které udělají člověku radost. Přesněji udělají radost pěšímu člověku, člověk-auto ta místa neuvidí.

Zábradlí na lávce v Hejdofě

Někdy před rokem nebo dvěma bylo (snad pádem stromu) zničeno zábradlí u lávky pro pěší, která se nachází nedaleko 2. splavu. Tak tam byla skoro rok lávka bez zábradlí. Jestliže jsem jel na kole sám přes lávku bez zábradlí, tak se mi to i líbilo, protože trochu adrenalinu nezaškodí. Ale problémem se to stalo, když jsem měl na kole sedačku se synem. Nedávno tam bylo postaveno nové zábradlí. Také byl zpevněn nájezd na lávku pomocí kamínků.
Zábradlí na lávce v Hejdofě

Pod splav v Hedjofě také někdo vysypal písek. Možná, že se chtěl někdo znavit odpadu ze stavby, možná to bylo účelně. Často se pod splavem procházím ve vodě bos, proto jsem za ten písek rád.

Schody do Homolky

Při rekonstrukci hráze rybníka Homolka byly položeny nové schody. Místo betonových tam jsou nové kovové a co je důležité tak podél schodů je zábradlí(baví mě proplouvat pod tím zábradlím). Vstup do rybníka pro koupající se (pokuď se zrovna nezelená) je tak o hodně zjednodušen. Ano jsou mezi námi lidé, kteří jsou schopni se koupat i ve vodě, ve které je vidět celých 15 cm pod hladinu.

Mědenice

Za Mědenicí u mostu přes přítok rybníka někdo vysázel dvouřadí stromů. Každý nově vysázený strom je důvod k radosti.
Mědenice

Nový vstup do lesoparku Vodranty

Byli postaveny schůdky ze čtvrti, kde dříve stál třešňový sad a kde nyní stojí domy vysmátých hypotékářů, na cestu, která vede od lázní ke koupališti (pro mě je to ovšem ke koncentrační tábor). Díky těmto schodům je přístup do Vodrant zjednodušen také pro lidi pro lidi z Čeplova.
Nový vstup do lesoparku Vodranty

Bývalý bazén u lázní

Někdo částečně vyčistil místo, kde dříve býval bazén pod Zemánkem. Ještě před měsícem to místo bylo hodně zarostlé. Legenda (moje máma) praví, že se v tomto bazénku dříve koupávali chudí lidé, kteří neměli peníze na to, aby se koupali s honorací nahoře na koupališti.
Bývalý bazén u lázní

Co bych dal za to, kdyby se bazén vyčistil úplně, opravil a kdyby se napustil vodou, tak aby bylo místo, kde se může osvěžit v libovolnou dobu a čas člověk, kterému je představa návštěvy něčeho, co vedení města nazývá koupalištěm, velmi nepříjemná.

Mírné klesání na cestě za bývalým zimním stadiónem

Toto klesání je umístěno mezi 2 stromy. Které jsou jakoby vzájemně svázány přes cestu kořeny. Bohužel tyto kořeny byly obnaženy protékající vodou po dešti a to tak nepříjemně, že se stěží dalo projet s kočárkem. Nedávno (možná půl roku) byly kořeny zasypány a cesta zpevněna, díky čemuž cesta s kočárkem se stala bez problémová. Bohužel voda pracuje dále a vypadá to, že se kořeny znovu podívají na svět.
Mírné klesání na cestě za bývalým zimním stadiónem