Bojové otravné látky v Čáslavi, den druhý

Autor: admin <admin(at)caslavsko.net>, Téma: Čáslav, Vydáno dne: 18. 03. 2014

I včera dále pokračovala asanace nálezu chemických otravných látek, konkrétně Yperitu a Chlorpikrinu. Co to ale nakonec ve skutečnosti bylo, přináší náš článek.

I včera dále pokračovala asanace nálezu chemických otravných látek, konkrétně Yperitu a Chlorpikrinu. Co to ale nakonec ve skutečnosti bylo, přináší náš článek.
V první řadě je nutné vyzdvihnout dobrou práci městských policistů, kteří uvedené předměty nalezli a následně je ve spolupráci s dalšími složkami, bezpečně odstranili. Až budeme zase přemýšlet třeba nad výdaji za tyto služby, měli bychom si uvědomit, že to v takových případech je k nezaplacení.
Záběry z akce

Ale už k tomu, co se stalo včera. Další den pokračovala důkladná prohlídka místa, která vedla k nálezu dalších ampulí, které byly podobně jako v noci bezpečně uloženy do přepravního obalu a odvezeny na expertizu a zničení.

Dnes máme k dispozici fotografie přímo z místa nálezu. Námi oslovený odborník nám prozradil, že se zde jedná o vzorky na testování chemických průkazníků, což jsou přístroje v zásadě podobné starému, dnes již policií nepoužívanému ale stále dobře známénu "trubičkovému" testoru na alkohol. Jenom s tím rozdílem, že se nejišťuje hladina alkoholu v dechu, ale hladina otravných látek v ovzduší, nebo na předmětech.

I vojenští chemici totiž musí trénovat své znalosti a schopnosti a právě na to slouží, nebo alespoň sloužila vzorkovnice BCHL II/1959. Originální balení obsahuje celkem 7 ochraných bakelitových obalů, která v sobě skrývají skleněné ampulky s tlustým dnem a zabroušenou zátkou. 6 z nich je naplněno sorbentem (hlinka či drcená cihla) do které je násáknuta v malé koncentraci jedna z následujících látek nebo její analog: Clark I, Difosgen, Chlorpikrin, Yperit, Lewisit a Kyanovodík.
Bakelitové obaly

Některé obsahovaly skutečné látky (například yperit) nebo látku, která jí pro daný účel napodobovala (např. nitrobenzen, místo kyanovodíku). Sedmá ampule obsahovala jen sorbent, pro případ, že by bylo potřeba doplnit vzorkovnici o další látku.

Další využití této soupravy bylo na ověření zápachu otravných látek (aby to chemici či vojácí prostě uměli poznat i bez techniky).

Ampule sice na fotografii vypadají jako by obsahovaly kapalinu, ale ve skutečnosti se jedná o silné skleněné dno, které při pádu bránilo snadnému rozbití. A - jak je vidno - tak umění našich vojenských konstruktérů bylo docela funkční, v objektu byla nalezena pouze jediná rozbitá ampule, ostatní byly nepoškozené.
Ampule z vzorkovnice

Jak se do objektu ampule dostaly, už asi nezjistíme. Mohly tam být zapomenuty - jedná se přeci jen o kasárna - ale i přineseny zvenčí. Každopádně nepředstavovaly pro okolí nějaké extrémní nebezpečí. Snad jen kdyby je nějaké dítě našlo a rozbilo, případně snědlo. Díky našim všímavým policistům se tak ale nestalo.
Hasiči mají speciální protichemické obleky

Ale nelze zapomínat na to, že Českolovensko v minulosti nejen chemické zbraně vyrábělo, ale i dlouho skladovalo. Minimálně k výcvikovým účelům tak byly v malé obci Bystričany na Slovensku (nedaleko Topolčan) skladována větší množství trochu účinějších látek, například Sarinu. I když se, dle naších informací, jednalo také o relativně malá balení, v zásadě do desítek mililitrů, už se přeci jen jednalo o reálně použitelná množství.

Pravděpodobnost, že se tu ještě dnes někde povalují granáty s Yperitem nebo Sarinem je ale - naštěstí - z říše Sci-Fi. S těmito látkami se zacházelo s patřičnou pokorou a používaly se jen pro výcvik a byly opravdu velmi dobře sledovány.

Děkujeme tiskové mluvčí ÚO P ČR Kutná Hora por. Mgr. Vendulce Marečkové za laskavé poskytnutí fotografického materiálu.