Třídění papíru přináši úspěch

Autor: admin <admin(at)caslavsko.net>, Téma: Informace, Vydáno dne: 23. 09. 2015

Obyvatelé Čáslavska loni vytřídili přes 230 tun papíru. Zachránili tak téměř pět set stromů

Obyvatelé Čáslavska loni vytřídili přes 230 tun papíru. Zachránili tak téměř pět set stromů
Téměř pět a půl tisíce modrých kontejnerů naplnili v loňském roce obyvatelé Čáslavska starým papírem. Více než 230 tun tak neskončilo zbytečně na skládce, ušetřilo bezmála pět set stromů před vykácením a zpracovatelé využili vytříděný papír na výrobu nových sešitů, kartonových krabic, novin a dalších výrobků.

Právě papíru vyprodukuje průměrná česká domácnost ze všech využitelných odpadů za rok nejvíce. Modré kontejnery bývají nejsnazším způsobem, jak se ho správně zbavit. Na Čáslavsku jich je v současnosti 180. Do modrých kontejnerů je možné vhazovat i papír s kancelářskými sponkami, knihy, sešity, obálky s fóliovými okénky, cokoli z lepenky, staré časopisy a noviny.
Třídění papíru

Nepatří sem však celé svazky knih s vazbami, uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály již nejde nadále recyklovat. Do modrého kontejneru pak rozhodně nepatří ani použité dětské pleny. Ty by měly končit v běžných popelnicích. „Lidmi vytříděný papír tvoří téměř polovinu vstupní suroviny při výrobě nového papíru. Ten lze recyklovat až sedmkrát. K výrobkům, které obsahují recyklovaný papír, patří zejména novinový papír, kartonové krabice, sešity, obaly na vejce, toaletní papír nebo stavební izolace," dodala Kateřina Půlpánová, regionální manažerka společnosti EKO-KOM, a. s. Více informací o třídění a recyklaci naleznete na webu www.jaktridit.cz.