Toxická Čáslav II.

Autor: V. Hamral ml. <rychlecteni(at)seznam.cz>, Téma: Názory, Vydáno dne: 04. 06. 2016

Čili jsme si prošli procesem zvaným ‚byrokratická legalizace‘ a toxické kaly z Ostravy, obecně známé jako jeden z nejnebezpečnějších odpadů v Čechách se v Čáslavi usadí.

Čili jsme si prošli procesem zvaným ‚byrokratická legalizace‘ a toxické kaly z Ostravy, obecně známé jako jeden z nejnebezpečnějších odpadů v Čechách se v Čáslavi usadí.
Starosta má ruce umyté až po ramena a s pažemi roztaženými v občanské angažovanosti výrazem sděluje, že on udělal přeci vše a za nic jako už tradičně nemůže. Teď už je to hra ministerstva a Brabec z něj dělá silová gesta, protože přeci proběhlo i pro občany zjišťovací řízení EIA a ti se mohli vyjádřit. Dříve. Teď už ne. Teď už probíhá EIA bez ohledu na občana. Samozřejmě, když o kalech je rozhodnuto předem…

Dívej, čtenáři, já nechci být žádný potížista. Demonstrativní afekt se mi dokonce velmi příčí, takže ukazovat prstem na Strnada mne skutečně netěší, protože mým cílem je mít s radnicí co nejméně společného. Zvlášť pak, když na vlastní kůži znám míru hysterické ješitnosti, jakou socialisté z radnice generují. Ale bohužel Strnad je legálním zástupcem celého města a technicky nemám jiného byrokrata, kterého bych mohl činit zodpovědným za hlavní momenty správy města. Rozumím tomu, že diktát ministerstva je nadřazený samosprávě města (chápeš ten paradox?), ale také mám představu, že když někdo město hájí, má to dělat opravdu, celým svým nasazením už jen proto, že k tomu dostal mandát od lidí, pobírá za to vysoce nadprůměrný plat a jednoduše byla do něj vložena důvěra v jeho morálku. Pokud je Strnad jen poslušným pěšákem socialistického sentimentu ČSSD a salutuje každému sdělení shůry, nechápu pak, proč má obec vlastní zodpovědnost, když je jen služkou povinnou poslouchat panské příkazy z ministerských stolů.

Opět si definujme podstatu problematiky:

Vůbec nejde o Strnada, ani o Brabce, což jsou jen dva dočasní jedinci, zuřivě si budující obhajobu vlastní existence přes kumulaci moci, protože o těch za pár let už neuslyšíme. Jde o těch pěti tisíc tun toxického odpadu s blíže nedefinovaným a úřednicky bagatelizovaným obsahem rakovinotvorných látek, které se nejen že budou vozit kolem tvého obydlí, ale vystaví ti je i na kopec nad město, odkud vane svěží větřík mající možnost tyto látky distribuovat přímo až k tobě na zahradu, či do okna. Ono nakonec nejde ani tak moc o tebe, protože pokud už umíš číst právě tato slova, máš to nejlepší za sebou a už na tobě příliš nezáleží - jsi starý. Fakt jde o ty děti, co přeci nemají důvod pykat za politické a korupční hry mužů, co jim předcházeli a základem občanského smýšlení je zlepšovat a povyšovat své životní okolí. Občanskou povinností tedy je přímo se postavit jakémukoli znečištění, nota bene když jde o znečištění radikální, poškozující zdraví nevratným způsobem.

Nakonec mě vůbec nezajímá jaká firma co vyhrála, když její praxí je likvidovat mi životní prostředí a naopak je subjektivně velmi smutné, s jakou arogancí místní pobočka AVE jedná. Malá skupina finančně interesovaných lidí se prosazuje nad občanský průměr v řádu mnoha tísíců místních obyvatel a dogmaticky operuje zhovadilou podstatou české justice, že podnikající subjekt s úřednickým razítkem má větší právo konat dle sebe, než respektovat obecný, morální úzus, jasně trvající na skutečnosti, že znečištění, zvlášť pak takto silné znečištění je tím nejhorším, co se lokalitě vlastně může stát. Po AVE je možná už jen atomová exploze, která by radioaktivitou znečistila region přeci jen o kousek víc.

Na závěr malé shrnutí: Hamral nepíše samoúčelně, aby si zvedl sebevědomí. Má čtyři děti a má zahradu domu na dohled od skládky. Zcela logicky a pochopitelně odmítá soustavně dunící, nákladní auta, vyklápějící mu nedaleko pět tisíc tun rakovinotvorného odpadu, z něhož bude odvezena někdy v budoucnu jen část na spálení. Tvrdě odmítá byrokratické kšeftaření a panské rozhodování od stolu v Praze, že z jeho místa pro život se stane toxická žumpa. Píše za sebe, protože laxnost ostatních postižených je obvyklá. Nevědí, jaká bije, ale vědí, že mají volit socialisty – populační zoufalost. Že se budou záhy postupně intoxikovat látkami, o kterých ani nevědí je smutné, ale skutečně je to na pořadu dne. Starosta si umyl ruce, protože on má již vyřízeno. Ministr má chatu a dům tam, kde žádná skládka určitě není a proto ví nejlépe, kde by odpad měl být. Hlavně co nejdál od něj. A protože v tom jsou ohromné peníze, bude se kal usazený stabilně v Ostravě vozit po celé republice, protože tak z jedné, dosavadní postižené lokality vyrobíme postižených lokalit několik a v nadšeném kolečku můžeme za vzájemného obětí skandovat nad tou českou debilitou.

Svět byrokratického teroru, schvalovaný radními přímo ze zasažených míst a finančně zajišťující několik jedinců na úkor všech, panečku…