sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 04. 01. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• Čtenář

s_o Týden jízdy na invalidním vozíku – test (bez)bariérovosti

V rámci projektu „Čáslav-bezbariérové město“, pod vedením Jany Školudové (studentka 3. ročníku VOŠ Čáslav), se několik dní zjišťovalo, zda se lidé ve městě Čáslavi na invalidním vozíku dostanou bez problémů na úřady, do restaurací, do obchodů či k lékaři. A výsledek?
Musíme konstatovat, že Čáslav není moc dobře uzpůsobena a přizpůsobena pro lidi na vozíku.

Na začátku se spoluprácí se studenty VOŠ jsme se rozdělili do skupinek. Někdo „odvážně“ usedl na invalidní vozík, dále se fotografovalo a zaznamenávali se všechny naše zdařilé i nezdařilé pokusy o překonávání bariér města Čáslav, další zapisovali nastalé problémy a pocity z jízdy na invalidním vozíku, lidí kolem nás a někdo plnil funkci asistenta – ten byl bohužel ve většině případů hojně využíván. Později jsme také část města projeli společně s vychovateli a s klienty Diakonie Čáslav. Za což hlavně jim i studentům děkujeme. Bez jejich pomoci a poskytnutých informací by to bylo daleko náročnější.

Ulice jsou na většině míst problémem, ať už se jedná o nerovnosti chodníků, různých prohlubní, hrbolů nebo se dokonce svažují k jedné straně. Člověk na vozíku tak často vynakládá daleko více síly nebo musí využít pomoci asistenta.

V rámci naplánovaných tras byly i supermarkety a různé obchody. Co se týče supermarketů, ty jsou dobře přizpůsobeny na návštěvu těchto osob. Leckdy jsou sice regály vyšší nad úroveň možnosti dosažení z pozice osob na invalidním vozíku, ale setkali jsme se také s ochotným personálem či kolem jdoucími lidmi a vybrané zboží nám podali.

Většina obchodů, hlavně v centru města, je pro handicapované nepřístupná. Jedná se hlavně o schody, které jsou nepřekonatelným problémem. Brání jim dostat se do budovy a tím pádem plně využívat nabízených služeb. Dveře jsou někde také problémem, jsou příliš těžké a člověk na vozíčku není schopen si je sám otevřít.

Naopak úřady a různé instituce jsou až na výjimky pro osoby na invalidním vozíku s menší pomocí dobře uzpůsobené. Jedná se o vstup do budovy (nájezdová rampa), dveře dostatečně široké a snadno otevíratelné, funkční a uzpůsobené výtahy, bezbariérové záchody, ochotný personál. Rádi bychom tímto vyvrátili mylnou představu mnohých, kteří si myslí, že jejich zařízení je bezbariérové už jen tím, že nemá schody. Bezbariérovost totiž zahrnuje daleko více prvků, například již zmíněných.

Nyní už i z vlastní zkušenosti víme, že to mají handicapovaní dosti složité a musí skoro dennodenně překovávat spoustu překážek. Pro nehandicapovaného člověka trvá například dojití si na nákup deseti rohlíků k snídani jen několik minut, ale člověk na vozíku na to musí vynaložit daleko více času a fyzické námahy.

A co se týče ohleduplnosti a nápomocnosti druhých lidí? Ve většině případů jsme se bohužel setkali s negativním postojem. Lidé nejsou na osoby na invalidním vozíku zvyklí nebo v horším případě je nechtějí brát jako součást rovnocenné společnosti. Ale najdou se i tací, kteří si to uvědomují, jsou ochotni a nestydí se pomoci, za což si určitě zaslouží poděkování.

Nyní už pracujeme na mapě podávající přehled o (ne)dostupnosti objektů města Čáslav. Do „komentáře“ nám také můžete napsat vaše názory a dotazy na danou problematiku. Děkujeme.


[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.