sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 11. 04. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• Jiří Prchal

s_o Vzpomínky na květnovou revoluci v r. 1945 v Čáslavi - I. část

Vzhledem k blížícímu se výročí Osvobození Vám přínášíme třídílný seriál vzpomínek na události z konce II světové války, tak, jak zůstaly do dnešních dnů uchovány v paměti rodáka a pamětníka z Čáslavi, pana Jiřího Prchala. První část má podtitul: Přípravy a začátek.

Přípravy a začátek
V r. 1945 východní i západní fronta postupovaly rychlejším tempem než doposud. I v Čáslavi jsme se připravovali na dobu, kdy sem přijde fronta. Každý po svém. U nás např. tatínek udělal malé opevnění oken do sklepa z kamenů určených do základů domu. Dále zpevnil sklep podložením stropu silnými poleny.

Takováto opatření byla dělána i v jiných domech po zkušenostech z bombardovaného Kolína. Také jsme měli v kufru složeno to nejnutnější. V revoluci jsme pak také přespali jednu noc ve sklepě, ale vlastně jen několik hodin, protože maminka v noci zjistila, že se nic neděje, tak rozhodla, že se přemístíme do přízemí.

Fronta se skutečně blížila, už byla někde u Brna a někteří říkali, že slyší dělostřeleckou palbu. Také spojenecké letectvo provádělo nálety zejména na průmyslové podniky, jako např. v Kolíně na rafinerii minerálních olejů. Lidé se také připravovali na konec války řekněme manifestačně a to tím, že se doma šily československé vlajky. Ty pak, když vypukla revoluce, byly vyvěšeny na domech.

Také Němci se připravovali. Když se blížila ruská vojska, Němci se postupně opevňovali. Proto byly na hlavních ulicích při vstupu do města postaveny zátarasy. Hlavní byl postaven v Jeníkovské ulici a vedl od kasáren naproti k obytnému domu, co je dnes prodejna kol. Zátaras byl postaven ze silných stromů (asi 20 až 30 cm v průměru), které byly zapuštěny asi 2 m do země a nad povrch vyčnívaly asi 2 až 2,5 m.

Zátaras byl široký asi 3 m. Uvnitř, mezi kmeny bylo kamení a zemina. Vedle zátarasu byly připraveny ještě silnější kmeny, které se v případě nebezpečí měly nasunout do výklenků v zátarasu. V zátarasu byly 2 průchody, či spíše průjezdy. Jaký byl jeho osud? Tak tedy před příchodem ruských vojsk Němci vůbec neměli čas zasunout připravené kmeny do zátarasu, protože především utíkali pryč. Pro Rusy to byla hračka. Prostě přijel ruský tank a zátaras zboural.

Konec války signalizovala i Hitlerova smrt. Lidé si s radostí četli parte, které 30.dubna, nebo 1.května vytiskla Čepkova tiskárna na náměstí, která byla tam, kde je nyní vedle spořitelny prodejna domácích potřeb. Vlastní revoluce začala v sobotu 5. května 1945. Jako vždy v sobotu se tatínek byl nechat oholit u holiče. Avšak někdy o půl jedné až jedné hodině přiběhl s mýdlem na bradě a křikl „Už je to tady, revoluce!“ a že běží na náměstí k radnici. Zde se shromáždili někteří muži z města. Byli to dobrovolníci, kteří nastoupili do revolučního praporu Národní stráže.

Nevím, kde a kdy dostali české uniformy, pušky, náboje a další vojenský materiál. Jejich stanoviště a ubikace byly v Sokolovně. Jejich velitelem roty byl por. Pošík, pozdější generál. Někteří z dobrovolníků se v prvních dnech revoluce snažili získat další zbraně. Sem tam měli někteří schovanou nějakou pistoli a s tím vyrazili na Němce, kteří začínali prchat, jak se dalo.

Celkem jim to nedalo moc práce, ale hlavně měli asi štěstí. Tak třeba v ulici u dnešní průmyslovky vyskočili na nákladní auto majíce jednu pistoli a německy křičeli „zbraně.“ Bylo to prý účinné. Získali několik dalších. Dále vykonávali hlídkovou službu po městě a shromažďovali ukrývající se německé občany, kteří prchali odkudsi. Ti se schovávali třeba v roští u železniční trati na Váchově.

Zprávy byly v té době zmatené. Tak např. bylo v dnešní Vrchlického ulici oznamováno, že vlakem budou projíždět Němci, abychom se v domech zdržovali v zadních místnostech, odvrácených od trati. Ukázalo se to ale jako nepravdivé. Od prchajících německých vojáků bylo v ulicích plno všelijakých vojenských věcí, které odhodili. Byly zde části uniforem, bodáky, náboje, přílby, i zbraň se našla a plno dalších věcí. Mám v živé paměti dnešní ulici Jiřího z Poděbrad vedoucí k ulici Boženy Němcové, co zde všechno bylo. Ovšem v té době zde byl plot a místo obytných domů zahrada, která pokračovala až k dnešní ulici Aloise Jiráska.

Hlavní problém v revoluci v Čáslavi byla německá armáda z armádního uskupení polního maršála Schörnera ustupující po silnici od Vrdů přes Čáslav směrem na Prahu. V Čáslavi tyto nekonečné kolony projížděli Chrudimskou ulicí až k poště, kde odbočovaly vpravo a dnešní Masarykovou ulicí na tzv. ostrý roh a buď na Pražskou ulici, nebo dolů k rybníku a dál ve směru na Tábor. Údajně bylo veliteli těchto vojsk jednáno s revolučním vedením města o průjezdu. Ale v Čáslavi v Žižkových kasárnách byla také německá posádka a ta také ujížděla pryč. Takže vojska projížděla i přes náměstí a dnešní ulicí gen. Moravce.

Průjezd městem si německá armáda prosazovala dosti razantně. Tak došlo např. k ostřelování pošty, kde byla silně poškozena střecha na věži nad vchodem. Na mnoha domech byly ještě dlouho po revoluci patrné stopy po střelách. A např. na domě č. 52 (kde je prodejna prádla) v dnešní ulici gen. Moravce bylo menším kanonem nebo těžkým kulometem střeleno do 1. poschodí, takže bylo vidět až do místnosti. U domu stavitele pana Malého na začátku dnešní Masarykovy ulice shořel tank (nebo nějaké větší obrněné vozidlo) a také od toho vyhořela jedna z obytných místností.

Také na křižovatce Dusíkovi a Masarykovi ulice bylo těžce poškozeno německé obrněné vozidlo. Před vjezdem do bývalých Žižkových kasáren bylo shořelé auto, nebo nějaký malý transportér. Přestřelka se strhla také „Na Bělišti.“ Vzpurně se chovali někteří němečtí vojáci i na Kalabousku a jednoho to stálo život – vlastně již po válce.

Tak probíhaly události v průběhu dnů 6., 7., 8. května. Teprve v ranních hodinách dne 9.5. se objevili první Rusové. Pak situaci začali ovládat Rusové – Rudá armáda.

Pozn. redakce: Obrázky k tomto článku byla poskytnuty ze sbírek Čáslavského muzea. Této spolupráce si vážíme a děkujeme.
Fotografie z této doby jsou velice vzácné, a nevztahují se výhradně k textu článku ale ilustrují obecně události ze dnů, které jsou v této serii článků popsány.


[ Aktuální známka: 2.07 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.