sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 24. 04. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• Jiří Prchal

s_o Vzpomínky na květnovou revoluci v r. 1945 v Čáslavi - II. část

Ve druhém z trilogie článků na téma Osvobození v Čáslavi jsou popisovány hlavní události těch několika málo dní, které ale pro tehdejší obyvatele znamenaly něco, co si dnes většina z nás neumí dosti dobře představit- a to je konec války. Díl se jmenuje Boje a události.

Boje a události
Jak jsem již uvedl v 1.části, hlavní problém pro Čáslav byl průjezd ustupujících německých vojsk. Aby byla Čáslav chráněna, tak dobrovolníci z revolučního praporu Národní stráže dostali za úkol zaujmout obranné postavení u železniční trati vedoucí směrem na Golčův Jeníkov.

Nebylo jich mnoho, zbraní mnoho neměli. Tak snad někde od dnešního podjezdu až k přejezdu na konci Filipovské ulice se rozmístili. Samozřejmě revolučně naladění lidé jim poskytovali dle možnosti občerstvení.

Urputnost německých vojsk dokazuje fakt, že někteří vojáci z kolon jedoucích od Vrdů, se začali přemísťovat do stodoly, která stála blízko dnešního nájezdu z Chrudimské ulice na obchvat Čáslavi (je tam skupina stromů a hlavně keřů). Snad chtěli útočit na Čáslav. Nebo se tam chtěli jen schovat? Ovšem to se pochopitelně nelíbilo Rusům. Proto někde za nemocnicí postavili dělo a snad dvěma výstřely stodolu zapálili. Od té doby není. Říkalo se, že tam nějací Němci zahynuli.

Avšak to nezůstalo u Němců bez odezvy. Ti vystřelili tak nepřesně, že dvě dělostřelecké střely proletěly mezi domem č. 1017 ve Vrchlického ulici a domem č. 999 v dnešní Chittussiho ulici a naštěstí zasáhly jen plot a králikárnu na dvoře domu č. 971 v dnešní Chittussiho ulici. My jsme zrovna v té době běželi do sklepa a musím říct, že to byl pěkný hukot.

Z této doby jsem také slyšel tuto zkazku. Skupina vojáků Národní stráže zaujala postavení u pomníku Matouše Ulického na konci Filipovské ulice a pochopitelně „nadržení“ začali střílet, pokud možno všichni najednou a dlouhými dávkami. K tomu se připletl ruský voják a poučil je, že tak ne. Že musí jeden udělat paf, paf, pak druhý někde jinde paf, paf, atd., aby nepřítel nepoznal, kolik jich tam je, jak jsou silní.

Tak se postupně spělo k vítězství nad německou armádou. Postupně byli němečtí vojáci bráni do zajetí a shromažďováni v Žižkových kasárnách. Zde byli odzbrojováni, kontrolováni a shromažďováni na dvoře. Odsud pak byly postupně vypravovány pěším pochodem jednotlivé oddíly do sběrných táborů pro zajatce, snad někde u Pacova.

Tak se na tehdejší hlavní ulici v Čáslavi vytvořila dosti nepřehledná situace a někdy i tlačenice. Na ulicích se mísily různé kolony. Procházeli zde v oddílech zajatí Němci pod dohledem Rusů, projížděli zde kolony Rudé armády a také zde byli čáslavští občané, protože se obnovoval život města. Ale uvědomte si, že tehdy byla hlavní průjezdná trasa Čáslaví dnešní Jeníkovskou ulicí, která se napojovala na dnešní pěší zónu, a dále přes náměstí do dnešní ulice gen. Moravce a do Pražské ulice. Pozorovali jsme to z bytu mého dědečka, hned vedle bývalých kasáren směrem k městu.

Vojenským materiálem byla zaplněna silnice vedoucí od železničního přejezdu u Koudelova do Čáslavi. Aby zde mohl opět jezdit vlak a auta, museli zde být nasazeni na odklízení kolaboranti, kteří byli v průběhu revoluce zajištěni a uvězněni ve věznici v budově, kde je dnes Zvláštní škola. Byly zde i takové zbraně jako pancéřové pěsti, což se stalo osudným i některým mladíkům v té době.

Nejsmutnější v té době bylo, že někteří také padli. Nevím přesně, kolik jich bylo, ale byli to určitě i dva Rusové a jeden čáslavský občan, pan Karel Zoubek. Dalších 5 mužů padlo u Horek. Byli to především mladí lidé ve věku od 19 do 28 let. V Čáslavi bylo možná i více padlých.

Ale mrtví byli i Němci. Např. v dnešní Žitenické ulici, asi kousek za prodejnou výpočetní techniky LEXTR, jsem viděl stát německé skříňové auto a u něho zastřelená Němka (asi vlastními). Ale byli to i případy dobrovolné smrti. Např. v třešňovém sadu (který už není) za tratí, naproti domům č. 1017, 1016 a 969 ve Vrchlického ulici se v noci oběsili dva němečtí občané (manželé).

Pozn. redakce: Obrázky k tomto článku byla poskytnuty ze sbírek Čáslavského muzea. Této spolupráce si vážíme a děkujeme.
Fotografie z této doby jsou velice vzácné, a nevztahují se výhradně k textu článku ale ilustrují obecně události ze dnů, které jsou v této serii článků popsány.


[ Aktuální známka: 2.10 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.