sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 01. 05. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• Jiří Prchal

s_o Vzpomínky na květnovou revoluci v r. 1945 v Čáslavi - III. část

V poslední části seriálu o konci II Světové války v Čáslavi autor popisuje návrat k běžnému životu města a některé své další vzpomínky. Snaží se na pravou míru uvést některé mýty a nepřesné údaje o této době. Závěrečná část má název: Vracel se normální život a také vzpomínky

Vracel se normální život a také vzpomínky
 
Po skončení bojů se život města postupně dostával do normálních kolejí. Vojáci z praporu Národní stráže se vraceli do svých zaměstnání. Ale bylo třeba udělat pořádek a shromáždit velké množství německé techniky, kterou Němci zanechali všude. Např. německé skříňové auto dlouho stálo u protipožární nádrže v Dobrovského ulici. Ale měli jsme z toho i užitek. Jako kluci jsme např. v Břízkách možná až v r. 1946 na vozík naložili celý pás z obrněného transportéru a odvezli do Sběrných surovin jako kovový šrot. Ale takových částí německé techniky bylo ještě dost po několik let po válce v polích, roklinách, lesích apod.

Auta a podobná technika byla svážena na bývalý cvičák, to je tam, kde byl vojenský objekt DOBO a nyní je tam firma HOKA a depozitář muzea. Vojenská vozidla a různý materiál byly shromážděny v místech asi mezi napojením dnešního obchvatu na původní silnici a plotem bývalého vojenského objektu. A bylo zde všechno možné a pochopitelně to byla i příležitost pro lidi, kteří na vozíkách a na kárách si odtud vozili všechno, co by se jim mohlo hodit, např. kbelík marmelády.

Ještě několik vzpomínek na dobu porevoluční. Vzpomínám si, jaký byl odpor ke všemu německému, proto se i německy psané knihy, slovníky apod. odevzdávaly do sběru. Vzpomínám si ale také na několikeré setkání s Rusy. Bylo to především u nás v nynější Vrchlického ulici, kde se objevila jednoho rána ruská kolona nejrůznějších automobilů.

Na mém otci chtěli trámky na podložení aut, aby odlehčili listovým perům. To byl zajímavý motoristický poznatek. Vojáci si přes den prali uniformy, čistili a opravovali auta a odpočívali. Také mi nabízeli ruskou kaši, co měli k obědu. Moc mi nechutnala. Zajímavé bylo počínání jejich velitele (major). Ten se kategoricky dožadoval, že v našem domečku bude mít kancelář. Neměl. Ale vodu jsme jim poskytovali samozřejmě.

Dalších několik setkání bylo s Rusy, kteří celý den stáli na trati s vlakem, ve kterém žili. Ale nepředstavujte si osobní vagóny, celý vlak jen z krytých nákladních vagónů. Byli mezi nimi i ženy, snad doktorky. Velmi inteligentní. Zajímavý byl rozdíl mezi ruským zabezpečením „čekání“ a německým. Totiž za války tam byl jednou celý den také vlak s německými vojáky. Ti vykonávali osobní potřebu všude. Rusové naopak vykopali stranou za sadem jámu.

Poslední vzpomínka je na koně. Ve 2. světové válce také bylo ještě dost koní. Ovšem když už nebyli potřeba, když Němci prchali na západ, tak dost koní ponechali svému osudu. Tak se jednou také objevil u nás koník a měl převelikou žízeň, vypil snad půl kbelíku vody. Pak jsme jej odvedli do velikánské stáje, kde byli soustřeďováni. Ta stáj stála v místech, kde je dnes sídliště naproti nemocnici.

Ještě několik poznámek, jak to bylo s Američany. Ti se v Čáslavi moc neukázali, bylo to mimo jejich zónu, snad jen když nějaké jejich auto projíždělo. Jednou jsem je viděl na náměstí u hotelu Bílý kůň. Také měli v Čáslavi bouračku. Naproti budově statku u Seidlů (kde je dnes cukrárna) narazili do pragovky známého čáslavského lékaře MUDr. Straky a skončili až na vratech do statku.

Ke vzpomínání musím připomenout, že v poslední době jsem se setkal s několika vzpomínkami a údaji z doby revoluce, které nejsou pravdivé. Například se psalo, že když hořela stodola na konci Čáslavi u Chrudimské ulice, tak že ozařovala celou Čáslav. Nemohla ji ozařovat, protože hořela odpoledne. Prý se na náměstí 5.května zpívala píseň „Hej Slované.“ Ne, na takové projevy nebyl čas. To se tak ukazuje jen ve filmu.

Také prý v té době projížděl Čáslaví maršál Koněv. To je úplný výmysl. Je to i nelogické. Maršál Koněv, velitel 1. ukrajinského frontu měl svoje velitelské stanoviště někde u Drážďan. Proč by tedy jel do Prahy přes Čáslav? To nebylo ani v pásmu útoku jeho frontu. Zde útočila vojska 2. a 4. ukrajinského frontu. A není zvykem, že by takový vysoký funkcionář jel hned druhý den za svými vojsky. To vyvrací i fakt uvedený v sovětské memoárové válečné literatuře, kde se mimo jiné uvádí: „.....ještě 10. května se 2. gardový mechanizovaný sbor (2. ukrajinského frontu) setkal v prostoru Čáslavi se silným odporem nepřítele.

Snad někdy v r. 1945 již dlouho po revoluci měl Čáslaví projíždět maršál, ale jugoslávský maršál Tito.

K počtu padlých v Čáslavi. Při vzpomínkové slavnosti v r. 2005 bylo uváděno, že jich padlo celkem devět. Vím o jednom (pan Zoubek) a pěti u Horek. Ale kde padli další čtyři? Nikdo mi zatím neodpověděl na tuto otázku, ani starosta Čáslavi. Nejsou v tom také dva mladíci, kteří již po revoluci manipulovali s pancéřovou pěstí a ta je zabila?

Ano uctívejme památku padlých, hluboce si važme jejich oběti, ale uvádějme pravdivá a ověřená fakta. Musím také připomenout, že v Čáslavi také padli nejméně dva ruští vojáci, ale o tom se v posledních letech mlčí.

Pozn. redakce: Obrázky k tomto článku byla poskytnuty ze sbírek Čáslavského muzea. Této spolupráce si vážíme a děkujeme.
Fotografie z této doby jsou velice vzácné, a nevztahují se výhradně k textu článku ale ilustrují obecně události ze dnů, které jsou v této serii článků popsány.


[ Aktuální známka: 1.76 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.