sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 03. 04. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• Čtenář

s_o Sci-fi, nebo běžná realita ve Vašem městě?

Takový zvláštní článek nám zaslal jeden čtenář. Je to trochu jako povídka z nějakého sci-fi románu ale na druhé straně jako by to člověk prožíval dnes a denně.

… Klimatizace měla už zase nějakou poruchu. Mezi stropními světly a stolem se vznášel oblak tabákového kouře, což v kombinaci se zamračenou oblohou a podvečerní hodinou činily místnost na staré radnici ještě ponuřejší, nežli obvykle. Staletí boje mezi kuřáky a nekuřáky nebylo stále dohráno. A nebude asi nikdy.

Tyhlety tradice. Města, která měla historii z dávných věků, tak jako to naše, udržovala starobylé budovy z tradice. Vysoké stropy, málo světla, žádné pohodlí. Proč ksakru musí být radnice taky v takové staré barabizně, pomyslel si Hlavní. A když už musí, proč se nemůžou tahle otravná jednání odehrávat v některé z malých kanceláří dole, které jsou vybaveny mnohem účelněji, než „Zasedačka“. Možná, aby jsme se rozhodovali rychle. A rychlé rozhodování často znamená bez dlouhého přemýšlení…

Jeho myšlenky přerušil Sekretář, který konečně našel další položku: „Máme tu malý problém, hoši,“ začal žoviálně. „jde o rozpočet na opravu silnice na předměstí. Asi to nebudeme moci dodržet. Jsou tam nějaké další výdaje.“

Takhle to je vždycky, pomyslel si Hlavní. Pokaždé se objevily další výdaje. Ty se platí dvojnásob, tak zbude i na nějakou tu pozornost. Je to jako s těmi kuřáky, tohle tu bude s námi taky stále.

Zaplašil myšlenku a zkusil se soustředit na Sekretářův monolog.
„… ten živičný povrch se musel zbrousit a je toho víc, nežli jsme si původně mysleli. Poplatky za skládku a odvoz vzrostou ..“
Proč se za tolik let nedokázalo vymyslet nic lepšího, nežli asfalt? napadlo ho.
„.. no a když to sečteme, tak se do rozpočtu nevejdeme ani omylem,“ dokončil Sekretář.
„Není nějaké jiné řešení?“ vložil se do diskuse Hlavní. Pronést občas ve vhodné chvíli tuhle větu, byla jedna z jeho nemnohých povinností v tomhle výboru.

„Ne, není, jedině jim to tam nechat,“ suše pronesl Šedý, další člen výboru. Chvilku bylo ticho.
„Nojo, to je ale nereálná myšlenka,“ dokončil za všechny Plešoun. „Nemůžeme jim tam nechat hromadu svinčíku, velkou jako Maču Pikču.“
Plešoun zase perlí, pomyslel si Hlavní, když zaslechl poslední slova. Plešoun byl ve výboru známý svými pohotovými, i když archaickými glosami.

„Já si ale naopak myslím, že je to docela reálné,“ ozvalo se z kouta. Profesor, tak říkali suchému obrýlenému staršímu muži. Mluvil málokdy, ale nebyly to žádné plané tlachy.
„Co jako je reálné?“ zdvořile se dotázal Šedý. Profesor chvilku mlčel.
„Nejlepší nápad je jim to tam nechat,“ zopakoval předchozí myšlenku. „Nemyslím na té silnici, ale u těch domů za ní. Prostě jim to tam složit, ať si s tím poradí.“

Bylo ticho. Všichni si zkoušeli tuhle myšlenku představit. Kde proboha jim to tam nechat…?, v duchu slyšel Hlavní svoje myšlenky.
„Víte, jak tam parkovali před těmi domy, na tom trávníku?“ rozvíjel Profesor svoji myšlenku. „Byly tam předtím nějaké dlaždice, ale ty jsme jim loni sebrali, odvezli a vyhodili. Teď  parkují v tom bahně, co tam po tom zůstalo. No a to bahno je přeci oficiálně trávník v parku. A na trávníku se parkovat nesmí, není-liž pravda?“

Mlčky do sebe nechávali ty věty vsakovat. Nikdo se nepohnul. Profesor pochopil, že bude muset mluvit konkrétněji: „Policie jim prostě dá upozornění, že se na trávě parkovat nesmí. Uvidíte, že přijdou ještě sami s prosíkem, abychom jim tam tu silnici rozšířili. No a my jim tam můžeme navézt a rozhrnout tu asfaltovou drť. Je to hned vedle, a tak tím ušetříme nejen za skládku ale i za dopravu. A problém je vyřešen“

„To ale nemůže projít, byli by přeci padlý na hlavu, kdyby si tam nechali navézt tenhle bordel.“ nevěřícně pronesl Chlupoň, další ze zasloužilých členů výboru. „Ale projde, jen se neboj“ uklidnil ho Profesor. „Vzpomínáš, jak si tam nechali navézt to suchý proutí? A jak ho ještě obětavě zalévali?“

Většina členů vyprskla smíchy. Plešounovi až vypadla fajfka z pusy. Výbor se sice dost málo zajímal o dění na periferii, bylo to přeci jenom z centra notný kus cesty, ale tahle příhoda byla dobře známá. Tři měsíce tamní obyvatelé běhali s kyblíky vody zalévat trsy suchých klacíků, než jim konečně došlo, že se to už nikdy nezazelená.

„Už tehdy drželi zobák a nic neřekli ani potom, co jsme jim odvezli ty jejich dlaždice. Dokonce ani na tu opravu povrchu cesty, po které se jim ty jámy a kaluže ještě zvětšily, nebyla žádná stížnost. Budou skřípat zubama, ale budou nakonec ještě sakramentsky rádi, že je tam vůbec necháme parkovat, můžete se vsadit. Jde jen o to, jim to patřičně naservírovat, a takové předvolání na Policii...“

„Takže tohle je vyřešeno“ odklepl si položku Sekretář. „Můžeme jít domů“

Hlavní tam zůstal ještě chvíli poté, co odešli poslední členové výboru. Hodina pokročila, socha dávného vojevůdce na náměstí se už rozplynula ve tmě a tak se díval z okna do deštivé noci. Občas tady přemýšlel o budoucnosti. Budou se za nás potomci stydět, nebo na nás budou hrdi? Na tuhle otázku sice nikdy nedokázal odpovědět ale o to více se mu v nejrůznějších podobách vracela. 

Nejspíše to takto bylo generace před ním a bude i po něm. Po chvíli zírání do černé tmy s tisíci třpytivých kapek, jak se v nich odrážely paprsky pouličního osvětlení, se otřásl a přenesl se duchem zpět do přítomnosti. Na svět je přeci jen potřeba pohlížet pragmaticky. Volby budou zase až za čtyři roky, tak co.

[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.