sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 20. 05. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• Čtenář

s_o Po stopách Partyzánské brigády Mistr Jan Hus 24. – 25. únor 2007

V současné době není zrovna „in“ zajímat se o partyzánské hnutí ve svém okolí či přilehlých regionech, přesto se tak někdy stává. Dokladem toho je i malá skupinka nadšenců restaurujících historická vojenská vozidla a která se tentokrát vydala po stopách partyzánské brigády Mistr Jan Hus. Vydejte se s nimi na našich stránkách také.
Celá akce je naplánována na necelé dva dny a sami jsme překvapeni kolik se toho dá po předchozí „teoretické“ přípravě stihnout. Pro přepravu využíváme jeden z rekonstruovaných veteránů, s ubytováním počítáme po domluvě v oblasti Žďárských vrchů – obci Tři Studně u Nového Města na Moravě.

První den ráno vyjíždíme po sedmé a za necelou půlhodinu přijíždíme do obce Leškovice. Obce v okrese Havlíčkův Brod, která se významným způsobem zapsala do historie brigády. Nedaleko obce se nachází Pa-mátník partyzánské brigády Mistr Jan Hus. Tvoří ho areál s přírodním amfiteátrem v údolí na severním okraji Leškovic, v blízkosti mohyly padlých partyzánů. V roku 1960 byl přímo na místě boje zbudován menší pomníček se jmény padlých. Již v r. 1955 byla blíže k vesnici vztyčena na počest brigády velká mohyla a přímo v obcí v budově bývalé školy zřízena menší muzejní expozice. Současnou podobu získal Památník v roce 1981 u příležitosti Dnů Černigovské oblasti ve Východočeském kraji, kdy došlo k jeho slavnostnímu otevření.

Krátce k samotné partyzánské brigádě Mistr Jan Hus. Patřila mezi ty partyzánské jednotky, které vznikly kolem tzv. organizačních jader připravovaných v „partyzánské škole“ Ukrajinského štábu partyzánského hnutí ve Svjatošinu u Kyjeva. Dvanáctičlenný desant Mistr Jan Hus byl sestaven dne 22. září 1944. Velitelem byl určen kpt. RA Alexander Vasilijevič Fomin. Seskok výsadku byl plánován do Žďárských vrchů v prostoru Českomoravské vrchoviny. Byl proveden v noci 26. října 1944, avšak asi 35 km severovýchodně od určeného místa, pod západními svahy Železných hor, blízko vesnice Lipovec a Licoměřice.

Úkolem oddílu bylo organizovat partyzánskou válku na území východních Čech. Z toho vyplývaly další úkoly politické a bojové. Mezi politické úkoly patřilo morální uvědomování českého lidu k aktivnímu boji s fašismem a ustavování ilegálních správních orgánů - národních výborů, jakožto orgánů lidové moci. Bojové úkoly spočívaly v provádění zpravodajské služby pro štáby 1. a 4. ukrajinského frontu, v destrukcích komunikací a spojů, v ničení vojenské techniky i živé vojenské síly okupantů, v likvidaci nacistických předáků, v trestání českých zrádců a kolaborantů a v trestání křivd, páchaných okupanty na českém lidu.
První spolupracovníky získal oddíl v obcích Licoměřice a Lipovec a ve zbrojním závodě Hedvikov u Třemošnice.

Po půlroce úspěšného působení nastoupila dne 24. března 1945 osmičlenná štábní skupina již majora Fomina cestu z Ledečska zpět na Vrchovinu. 26. března kolem páté hodiny ráno přerušila namáhavý pochod rozmoklým terénem v lese „Na dlouhé“ u Leškovic. Nepřítel zachytil vysílání její radiostanice goniometrickým zaměřením a během odpoledne obklíčilo místo na 300 fašistických vojáků.
V boji trvajícím od 18,40 hod. do 04,00 hod. 27. března šest partyzánů padlo. Byli to: náčelník štábu staršina Ivan Vasiljevič Perchun, lékařka kapitán Lydia Alexandrovna Smyková, seržant Marija Nikiforovna Poljaková a seržant Alexandr Nikolajevič Čepurov – radisté a čeští partyzáni Josef Coufal a Jan Janáček. Smrtelně raněného majora Fomina zastřelil na dvoře věznice v Chrudimi P. H. Neustel - šéf kolínského gestapa a velitel speciálního protipartyzánského útvaru v Chrudimi. Ze štábní skupiny se zachránil jen Jiří Starý, kterého vyslal velitel Fomin ještě před obklíčením k navázání kontaktu s tříčlennou partyzánskou skupinou z oddílu Chimičova, vyskytující se v okolí Leškovic.

Vzdáváme poctu padlým a po prohlídce areálu pokračujeme dále. Je těžké se smířit s tím, že z památníku byly odcizeny původní desky s popisky. Dnes se v případě potřeby připevňují jejich kopie a pak se znovu uklidí.

Naší druhou zastávkou je obec Račín, kde se před domem č.p. 29, v bývalé hájence, nachází Památník sídla štábu partyzánské brigády M. J. Husa. První zmínka o obci pochází z roku 1654 a název obce vznikl zřejmě podle velkého počtu raků, kteří se tu lovili. Kromě jiného se zde nachází mohutná památná lípa.

Dalším významným místem odbojové činnosti v průběhu 2. světové války spjaté s aktivitami partyzánských skupin je obec Cikháj. V obci a okolních lesích operovaly partyzánské skupiny „Zarevo“, „Mistr Jan Hus“, „Kirov“ a „Vpřed“.

Památník partyzánského hnutí byl postaven při příležitosti 30. výročí konce 2. světové války. Kámen váží 24 tun a byl přivezen z lesů u obce Křižánky. Při jeho odhalení 8. května 1975 se v Cikháji konala i velká mírová manifestace. Na ní byl připomenut odboj občanů proti německé agresi a to nejen z obce Cikháj, ale i širokého okolí Horácka. Při této příležitosti došlo k setkání všech žijících členů partyzánských skupin a jejich velitelů. Z kovu odlitý znak partyzánské brigády, součást památníku, byl po roce 1990 odcizen a místo chátralo. Za významného přispění Svazu bojovníků za svobodu se podařilo památník zrekonstruovat. Slavnostní odhalení za účasti přímých účastníků a pamětníku partyzánského odboje proběhlo 3. května 2003.

V období 2. světové války bylo pro potřeby partyzánského hnutí v lesích v katastru obce vybudováno 5 bunkrů - pod Tisůvkou, na Kamenném vrchu, za Roučkovým rybníkem, na Žákově hoře a na Fryšavském kopci. K památce partyzánského odboje byl udržován bunkr na Fryšavském kopci, sídlo štábu brigády M.J. Husa. Působili zde partyzáni, ukrývali se jugoslávští, francouzští, ruští a polští uprchlíci z německých zajateckých táborů.
Úkryty sloužily jako sklady jídla i munice.

Hledáme další památník v blízkosti hlavní silnice spojující Cikháj se sousední obcí Herálec. Ten stojí na místě, kde partyzáni skupiny Kirov dne 27. dubna 1945 svedli s fašisty boj o výsadek zbraní a zásob. Je to připomínka jednoho z mnoha střetů, ke kterým mezi partyzány a okupačními vojsky v katastru obce a na celé Českomoravské vrchovině v průběhu 2. světové války došlo. Zde partyzáni zneškodnili čtyři nacistické vojáky a za Cikhájem „U Snítku“ v přestřelce zastřelili sedm německých četníků, kteří jeli na kolech k výsadku ze Zámku Žďáru. Památník se také nevyhnul řádění vandalů. Původní bronzová deska byla odcizena. Památník se podařilo obnovit v rámci oslav 60. výročí konce 2. světové války.

To bylo na tento den všechno, jedeme na Tři Studně. Po vyřízení ubytování trávíme pozdní odpoledne a večer s místními hodnými lidmi.

Ráno, po snídani, odjíždíme směrem na Fryšavu. Obec Fryšava pod Žákovou horou leží uprostřed nejmohutnější části Žďárských vrchů, asi 10 km severně od Nového Města na Moravě, rozložena v délce asi 2 km po obou březích potoka Fryšávky. Poprvé je zmiňována v roce 1560. Zde žilo mnoho významných osobností. Fryšavský lesník Rudolf Gabessam získal z Norska v roce 1891 lyže a jako jeden z prvních je na Novoměstsku začal používat.

Ve Fryšavě je také několik pomníků, které určitě stojí za zmínku. Jeden z nich vypracoval v roce 1946 Vincens Makovský. Další, který připomíná jednoho z padlých v roce 1945, je umístěn u lesa. V letech 1944-45 byla obec opěrným bodem odbojových skupin.

My hledáme bunkr na Fryšavském kopci, který byl jedním ze sídel štábu brigády M.J. Husa. Do lesa je vozidlům vstup zakázán, tak se na kopec vydáváme pěšky. Cesta je dobře značena, netrvá to dlouho a jsme u památníku na jeho vrcholu. K památce partyzánského odboje byl udržován bunkr, ale na něm se již podepsal nemilosrdný zub času. Všude kolem nás je ještě sníh.

Nezbytné foto, vracíme se k našemu dopravnímu prostředku a vyrážíme na cestu k domovu. V plánu máme ještě dvě zastávky. Nejprve je to do současnosti značena „partizánská osada“ Nová Huť“. Jsou to samoty v lesích pod Kamenným vrchem. V první polovině 19. století zde byla sklárna. V zimě 1944-45 první a jedno z hlavních center partyzánského hnutí na Vysočině. Na Nové Huti je hrob a památník ruského partyzána. Vojnův Městec s Novou Hutí spojuje modrá turistická značka tzv. „Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa“.

Zbývá poslední plánovaná zastávka a tou je Leština u Světlé na Sázavou. 1 km severně v úžlabině byl dne 23. února 1945 přepaden partyzány nákladní vlak s vojenským materiálem. Následně také došlo poblíž k vypuštění 18 cisteren s naftou. Dnes stojí u lesa malý památník. Ten vzal za své a zde vidíme, že někdo tabulku s popisem nutně potřeboval.

To je vše, co se nám i přes nepřízeň počasí za ty dva dny podařilo. Celkově jsme s akcí spokojeni, v plánu máme pro letošek ještě další. Jediné co nás trápí, je chování některých „spoluobčanů“, kteří pro pár korun za barevné kovy ve výkupu, hanobí památku těch, kteří za naši svobodu položily svoje životy. 

JaJa

[ Aktuální známka: 1.86 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
125 (125 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
26 (26 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
146 (146 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
31 (31 hl.)


Celkem hlasovalo: 336

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.