sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 15. 06. 2007 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• admin

s_o Věž čáslavského kostela

Za několik málo měsíců se otevře pro zájemce možnost vystoupit na věž děkanského chrámu sv. Petra a Pavla, která je dominantou Čáslavi. S námi můžete nahlédnout do útrob této mohutné stavby už dnes.
Podařilo se nám získat soubor amatérských fotografií, které při výpravě na vrchol věže kostela pořídil jeden náš známý před několika lety. Obrázky jsou poznamenány tmou ve věži, kterou vždy světlo integrovaného blesku nedokáže dobře proniknout (současný vzhled snímků je výsledkem dodatečných digitálních úprav), dále omezeními digitální fotografie a v neposlední řadě jejich zmenšením naším redakčním systémem, ale i tak jsou zajímavé. 

Určitě bude mnohem zajímavější na věž vystoupat osobně, pokud ovšem nemáte čas, nebo se na to necítíte, mrkněte se alespoň na naše fotografie. 
Pohled od paty věže

Ačkoliv určitě není věž kostela v Čáslavi nejvyšší  v České republice, jejích impozantních 88,5 metrů určitě nepřehlédnete. Konečně, vždyť ta nejvyšší kostelní věž v České Republice ji převyšuje jen o pouhých 13,5 metru. (Uvádí se  katedrála sv. Bartoloměje v Plzni - 102 metrů.

Je sice trochu stranou, na samostatném Kostelním náměstí, ale vidět je takřka odkudkoliv, a určitě z celého náměstí Jana Žižky z Trocnova. Stavba kostela pochází z hlubokého středověku a jen znalci poznají, že se jedná vlastně o kostely dva.
Po tomto zvonu zbyl jen závěs

Původní románský kostelík sv. Michala, který na tomto místě stál někdy od roku 1100 byl postupně v pravém smyslu slova pohlcen nynějším gotickým kostelem sv. Petra a Pavla. Kostel sv. Michala byl tzv. panský tribunový kostel a dodnes z něj můžeme vidět podkovovitou apsidu a malou románskou věž se sdruženými okny, která jsou pro románský sloh typická.
Hodiny na věži

Původní kostel při rozmachu města brzy nestačil a tak kolem roku 1280 byly započaty práce na novém, tentokrát již gotickém kostele. Věž, o které se zde pojednává, byla vybudována až ve století patnáctém. Chrám pak prodělal ještě řadu úprav, byl rozšířen několika přístavbami a rovněž více či méně poškozen přežil i několik požárů.

Poslední významnější přestavba byla v počátku dvacátého století, kdy byly při celkové rekonstrukci kostela nalezeny ostatky husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, po němž nese jméno ústřední Čáslavské náměstí. Po sametové revoluci se kostel dočkal ještě alespoň nové střešní krytiny.
Hodiny na věži, více zblízka ...

Již řadu let se město snaží o zpřístupnění impozantní dominanty i pro běžného občana a letos snad bude jeho snaha korunována kladným výsledkem. Dospělo se k oboustraně přijatelné dohodě s církví, která je majitelem kostela, takže bude někdy v průběhu, či na konci léta možno navštívit v Čáslavi novou rozhlednu, umístěnou ve věži v samém centru města.
Zvony, patřící k hodinám

Krom rozhledu do okolí budete moci ještě obdivovat stroj věžních hodin jehož autorem je pan Karel Adamec, čáslavský hodinářský mistr. Za zmínku stojí, že stroj hodin na věži čáslavského kostela byl poslední, který vyrobil. Vytvořil ho v roce 1910 a o tři roky později zemřel. Za svůj plodný život sestrojil na 400 obdobných hodin, které dodnes ukazují čas na věžích v mnoha zemích Evropy a Ruska.

Dále můžete shlédnout nasvícené zvony, z nichž se bohužel část nezachovala. Jak píše ve své vzpomínce pan Jiří Prchal, byly odvezeny za druhé světové války jako cenný materiál na výrobu zbraní. Tohle byl bohužel běžný válečný osud stovek a tisíců zvonů v mnoha zemích.

Také stavitelské umění našich předků je patrno  nejen na silných kamených zdech ale je vtisknuto i do trámoví věže. Dobře si prohlédněte práci našich předků a srovnejte to s prací dnešních stavebních a tesařských firem.
Cesta nahoru v dřívějším podání

Rozhledna bude umístěna do výšky takřka padesát metrů do posledního patra věže. Po úpravách nebude již cesta nahoru tak dobrodružná jako pro autora fotografií, neboť bude schodiště opraveno a opatřeno zábradlím. Ale i tak to bude docela dost schodů.
Alespoň tento malý zvon se dochoval

Faktické informace v článku pocházejí, mimo jiné, i z publikace Čáslavské náměstí - Malý průvodce, který vydal v roce 1998 Městský úřad v Čáslavi jako samostatnou přílohu Čáslavských novin a jejímž autorem je p. Vladimír Hořejší, který nám jí laskavě věnoval. Autorem fotografií je MUDr Erik Antuš, kterému rovněž děkujeme.

[ Aktuální známka: 2.01 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
155 (155 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 360

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.