sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 14. 06. 2008 •• Rubrika: » Index » Názory •• Řezníček J.

s_o Pár slov k zamyšlení

Je v Čáslavi dostatek příležitostí ke kulturnímu vyžití nebo je zde kulturních akcí nedostatek? Možná ani tolik nezáleží na množství těchto akcí ale spíše je problém v nás, v konzumentech kultury. Článek je drobným zamyšlením nad tím, jak dnes žijeme a zda není něco špatně.
Nedávno se mi dostal do rukou výtisk Kutnohorského deníku, kde probíhal jakýsi průzkum kvality života v našem městě. Jeden z respondentů odpověděl, že v Čáslavi postrádá kulturní akce a kulturu obecně. Zamyslíme-li se nad těmito slovy, chce se nám říci: ano, ten člověk má pravdu, na malém městě by mělo být určitě více kultury. Problém však není v nedostatku kulturních akcí. Problém je v nás – občanech, potenciálních konzumentech kultury.

Naše město nabízí vzhledem ke své velikosti poměrně velký počet nejrůznějších kulturních akcí – počínaje jarmarkem, přes výstavy, přednášky, filmový klub, ke koncertům a divadelním představením. Nabídka je tedy poměrně široká. Ovšem místní občané i přes veškerou snahu na kvalitní kulturní programy jaksi „nezabírají“.

Pojďme se na celý problém podívat dnes tolik populární metodou založenou na principu analýzy tržních mechanismů. Určujícím elementem úspěchu každého statku je jeho reklama. Kde je dostatečná nabídka, měla by podle ekonomických pouček být vyvážena přiměřenou poptávkou. Kulturní akce se v Čáslavi prezentují na výlepových plochách, na stránkách Čáslavských novin či na internetu. V současné době není problém si v kteroukoliv denní či noční hodinu zjistit program té které instituce a zjistit, co se děje nejen v Čáslavi, ale kdekoliv v republice. Přesto se v Čáslavi konala kulturní akce, jež byla velmi dobře prezentována a návštěvnost byla tristní.

Dalším faktorem ovlivňujícím prodejnost toho kterého statku bývá jeho cena. Dnes je sice velmi moderní remcat na zdražování všeho možného (kdy to tak nebylo?), doslýcháme se také, jak některým spoluobčanům ruinují rodinné rozpočty třicetikorunové poplatky za návštěvy lékaře. Že prý „jedna paní povídala, že si za ně ti doktoři kupují luxusní automobily (žádný jsem ještě neviděl) a že prý také když nedáte třicet korun, nechají vás bídně zhynout“ (to jsem také ještě neviděl). Přesto se v Čáslavi konala kulturní akce, jež se přímo nabízela oné neviditelné ruce trhu, aby po ní hmátla, neřku-li přímo chňapla. Byla totiž zadarmo. Návštěvnost byla ubohá.

Český zákazník je náročný. Prý slyší na kvalitu a dokáže jí ocenit. Kdeže jsou ty časy stanujících paštikářů na břehu Jadranu. Také prý tou kvalitou doháníme Evropu v jejím úprku vpřed. Nechme však Evropu Evropou. V naší čáslavské kotlině se ona kýžená kvalita nachází také. Ano, je to tak, milý čtenáři, horuji zde opět za některá kulturní představení. Je to sice paradoxní, ale kultura ve své vyšší formě vykazuje v Čáslavi útlum a těžkou regresi. Návštěvnost kvalitních kulturních akcí bývá tragická.

Poslední krabičkou v pomyslném škatulkování hmotných i nehmotných statků bývá typologie zboží. Bohužel kultura je tou zbytnou částí, ať se mi to líbí nebo ne. Bez kultury lze žít (alespoň většina lidí se jí nesytí). Otázkou pak zůstává kvalita onoho života s naplněnými žaludky a nachlazeními z klimatizovaných prostor. Tento problém však ponechme k řešení či spíše neřešení existenciální ontologii. V našem městečku (záměrně používám zdrobnělinu) se stalo kupodivu módou účastnit se tzv. akcí „lidové kultury“. Tento pojem je většině čtenářů známý, v současnosti však opět získává na aktuálnosti. Jen se ta lidovost proměnila z ideologie na prapodivnou zálibu ve snaze exhibovat se za každou cenu. Řečeno werichovsky: „To je blbý, to se bude lidem líbit.“

Za typický příklad tohoto třetího (a posledního, slibuju :-)) paradoxu pokládám akci zvanou travesti show. Divadlo praská ve švech, světe div se, bodrý tata si dokonce bere oblek ze svatby, aby se blýsknul…. nevím o ničem kromě prostoduchého smíchu, jak může být tento pořad vůbec nazvaný kulturním představením. Kulturní představení má obohatit, tato produkce nám spíš bere – soudnost, nadhled a peníze. Naproti tomu se v Čáslavi konají kulturní akce, kam bodrý tata nechodí….jejich návštěvnost bývá zoufalá.

Milý čtenáři, omlouvám se za koncoodstavcové pleonasmy, jimiž jsem Tě zahltil. Nebylo to úmyslné. Tento odstavcový patos pramení z návštěvy kulturního představení dětské opery Brundibár v Dusíkově divadle. Jedná se o operu, která byla napsána pro děti v terezínském ghettu a kde jimi byla také hrána před jejich další cestou bez návratu. Představení se zúčastnila paní, jež hrůzy koncentráků přežila. Do Čáslavi přijel Dismannův dětský sbor s perfektním nastudováním. Co víc, představení bylo zadarmo. V hledišti se nacházelo asi třicet lidí. Stěžovatel Kutnohorského deníku mezi nimi nebyl.

Tak nevím, v čem je chyba. Vlastně vím – chyba je v nás. Chyba je v Čáslavi, ale ne v jeho „geniu loci“. Navrhuji pro příště ve vestibulu divadla podávat gulášovou polévku a pivo zdarma. Tata určitě přijde.

[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.