sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 02. 10. 2008 •• Rubrika: » Index » Názory •• J.L.

s_o TESCO v Čáslavi není jenom TESCO ale celé nové obchodní centrum města

V Čáslavi má vzniknout další obchoďák. Po Plusu, Penny a Lidlu má být Tesco už čtvrtým v pořadí a jak se zdá, při té příležitosti město plánuje rovnou ještě jeden další, tedy už pátý. Je to málo anebo spíše moc na město, které ještě před chvílí nemělo ani deset tisíc obyvatel? Faktografie z pohledu majitele jednoho ze zdejších obchůdků díky kterým je Čáslav pořád ještě městem pro lidi a ne pouze sterilní noclehárnou.
Nestojím o TESCO a nové obchodní centrum, které by mohlo vzniknout v areálu bývalých kasáren Prokopa Holého. V případě realizace tohoto záměru bude město dlouhodobě a těžce poškozeno. Jsem přesvědčen, že zrovna toto Čáslav nepotřebuje. Samozřejmě, že se bojím o naše knihkupectví a o svou práci. I kdyby nás to nepoškodilo přímo, poškodí nás to zprostředkovaně. Jak ukazují zkušenosti z celé České republiky i z Evropy, tyto obchodní komplexy způsobují vylidňování historických obchodních zón měst a přispívají k jejich tu rychlejšímu tu pomalejšímu úpadku.

Za stávající situace kandiduje Čáslav na českého možná i evropského rekordmana v ploše velkoobchodních prodejen na obyvatele. Je tu Penny, Plus (brzy převedený pod značku Billa), Lídl - to dělá celkem přibližně 3500 m2 prodejních ploch. K tomu by se přidalo TESCO cca 1400 m2 a další zatím blíže nespecifikovaný projekt o odhadované celkové prodejní ploše 3000 m2.

Ve kterém jiném městě v České republice se nachází stejná nebo větší hodnota velkoobchodní plochy na obyvatele (cca 0,78 m2/osobu)? Nebo někde jinde v Evropě? Já o něm nevím a to jsem hledal dost dlouho. Jsem přesvědčen, že to není prvenství, o které bychom měli stát. Přitom v podstatě kompletní sortiment potravinářského i spotřebního zboží je nabízen stávajícími prodejnami. Věřili byste, že v současné době je na náměstí a v jeho okolí více než 110 prodejen?

Když kasárny Prokopa Holého definitivně opustila armáda, objevil se ve městě rozsáhlý prostor , který vzbuzoval naděje i obavy. Naděje kolik by se tam dalo postavit bytů a tím vyřešit problém mnoha lidí. Obavy z toho co tam vlastně armáda zanechala, jak jsou objekty a pozemky ekologicky znečištěné. A potom byl v Čáslavský novinách (9/2006) uveřejněn obsáhlý materiál o využití areálu kasáren vycházející z urbanistické studie z dílny královéhradeckého Atelieru. Doporučuji si článek přečíst neboť obsahuje řadu pěkných obrázků s vysvětlivkami. Časopis je k nahlédnutí ve studovně městské knihovny. Z uvedeného článku si dovoluji citovat několik pasáží:

„V jakési městské centrum s obchody a službami by se měla přeměnit – samozřejmě po přestavbě a přístavbě – hlavní budova kasáren. Z nynějšího nádvoří se stane zcela nové čáslavské náměstí, z něhož v plánech vychází pěší zóna, vytvářející propojení nové obytné zóny se současnou bytovou zástavbou.“
„Další budova by pak měla umožnit příjemné trávení volného času té skupině obyvatel,která je spíše sportovně založená. Bowling, squash, posilovna … to je jen prvotní plán, který by samozřejmě v průběhu dalšího dopracovávání podrobnější projektové dokumentace byl upřesněn.“
„V návaznosti na obchodně společenské centrum je navrženo parkoviště s kapacitou přibližně šedesáti automobilů, které bude využíváno i návštěvníky nedaleké nemocnice.“
„Je však třeba si uvědomit, že tyto plány jsou pouze začátkem, myšlenkou. V prvopočátku je vždy nutné vymezit jakýsi rámec, stanovit základní požadavky a následně zpracovávat podrobnější studie. Realizovaná výstavba se tedy v konečné podobě nemusí se současnými plány dokonale shodovat“.


S článkem se nedá nesouhlasit a každý rozumný člověk po zhlédnutí publikovaných obrázků znázorňujících novou městskou čtvrť dojde k závěru, že je to dobré řešení dané situace. Následující dva roky byl klid a žádné podstatné informace na veřejnost nepronikaly. Já jsem také po žádných nepátral. Svých starostí mám dost a věřím zastupitelům a Radnici, že pracují pro město a pro jeho obyvatele a chtějí pro ně to nejlepší.

Dne 17. března 2008 představitelé radnice převzali smlouvy od AČR na převod kasáren a tím fakticky i vlastní objekt. Druhá prezentace budoucnosti kasáren byla představena v ČN 6/2008, k nahlédnutí tamtéž. Text článku, který je veden formou rozhovoru redakce ČN s místostarostou Ing. Strnadem opět příjemný a povzbudivý. Koho by napadlo porovnávat obrázky ve dvou článcích vzdálených od sebe téměř dva roky? Přesto je to zajímavé. V ilustracích k druhému článku se o hlavní kasárenské budově (označena číslem 1) již nehovoří jako o „Obchodním centru, kancelářských prostorech“ ale pouze o „Budově kasáren Prokopa Holého“. O budově bývalého štábu, která je v prvním článku označena číslem 7 a uváděna jako Sportovní zařízení, se v druhém článku nehovoří vůbec. Z textu ještě cituji:

„Otázka redakce: Výsledných 327 bytů - to už je opravdu hodně lidí. Předpokládá se výstavba i tzv. občanské vybavenosti?
Odpovídá Ing. J. Strnad: Součástí projektu jsou centra obchodní, sportovní, kulturní. Předpokládáme, že určitou část občanské vybavenosti bude realizovat soukromý sektor, který pak bude tato střediska i provozovat. To ale trochu předbíháme – nyní začínáme stavět byty“


No nepředběhlo se tak moc. Článek musel být napsán během května 2008 a již 12. srpna Městská rada svým usnesením navrhla Zastupitelstvu prodat část pozemků o výměře zhruba 12.000 m2 určených pro nové obchodní, sportovní a společenské centrum firmě Sot Estate, s.r.o. na výstavbu hypermarketu TESCO. Dále pak 26. srpna 8240 m2 společnosti Aventure s.r.o., která se dle vlastní prezentace na internetu zabývá výstavbou obchodních center. Zastupitelstvo tento záměr odsouhlasilo na svém veřejném zasedání dne 10. září 2008 poměrem hlasů 15:4. Všechny za cenu ceně 650,- Kč/ m2 to včetně budov.

V současné době t.j. 1.10.2008 běží lhůta pro podání námitek proti rozhodnutím Zastupitelstva ze dne 10. září 2008. Tato lhůta vyprší dnem 17.10.2008

J.L.

Související články:
TESCO v Čáslavi podruhé (09.10.2008)

[ Aktuální známka: 2.08 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.