sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 09. 10. 2008 •• Rubrika: » Index » Názory •• J.L.

s_o TESCO v Čáslavi podruhé

Přinášíme Vám druhé pokračování ze serie článků o TESCU v Čáslavi. Předchozí článek nejen svou čteností ale i množstvím komentářů ukázal, jak moc se nás to dotýká. I na anketě je to znát. Všechno nasvědčuje tomu, že to je téma na pořádnou diskusi. Na radnici, kde by měla probíhat spíše nežli zde, ale zřejmě již dávno mají jasno. Občané ale tak jednoznační podle všeho nejsou.
Po napsání prvního článku jsem zjistil, že nevím jak dál. Jak nově formulovat fakta a svoje názory, když je ústně vyjadřuji každý den několikrát. Chvíli mi to trvalo než jsem na to přišel. Tak tedy. Až na jednu poznámku ponechám stranou negativní dopad na obchodníky-živnostníky a některé poskytovatele služeb.

V diskuzi na internetu i při osobních rozhovorech jsem mnohokrát slyšel tento argument. Vy křičíte vždycky. Křičeli jste, když se otevíralo Penny, křičeli jste, když se otvíral Plus a potom Lídl. A nic se Vám vlastně nestalo. Nedošlo hromadným uzavíráním prodejen a propouštění zaměstnanců. Takže Tesco nebo kdokoliv další Vás také neohrozí. Tento názor je sice rozšířený, ale velmi chybný. Navenek se toho možná až tak moc neděje a hlavně se to neděje skokem. Jde o plíživý proces jehož exemplární ukázkou je postupné vymírání obchodních aktivit v úseku „Ostrý roh“ - třída gen. Fr. Moravce - náměstí Jana Žižky. Kdo z Vás si vzpomene jak živá to byla část města třeba ještě v roce 2000. Dnes to v některých okamžicích vypadá jakoby městem prošla cholera a mor. Ujišťuji Vás, že i finanční úřad při kontrole zpětně pozná z přiznání k DPH a přiznání k dani z příjmu jednotlivých obchodníků, kdy došlo k otevření nového supermarketu.

Dnes bych se chtěl zaměřit na negativa, která umístění takovéhoto nákupního komplexu (Tesco + firma Aventure s.r.o. s blíže nespecifikovaným komerčním centrem) do těsné blízkosti centra města přinese. Smutné je, že tato negativa byla již mnohokrát popsána a zdokumentována, a přesto je potřeba je vždy znovu a znovu opakovat a vysvětlovat. Pokusím se tedy tato obecná fakta usadit do reálné situace Čáslavi.

Zvýšenou dopravní zátěž do celé Čáslavi, která se bude koncentrovat především do ulic Pražská, Masarykova a Jeníkovská. Zasáhne i přístupové cesty v dalších obytných částech města (Čeplov). Dopravní zátěž vytvoří zákazníci z široké spádové oblasti. Investoři počítají s 60.000 obyvateli. Dále je nutno počítat s těmito dvěma dalšími významnými zdroji dopravního zatížení. Prvním z nich je skládka odpadu, která je dnes využívána nejen blízkým ale i hodně vzdáleným okolím. Odpad je sem svážen i z královéhradeckého i pardubického kraje a vzhledem ke skutečnosti, že se začíná realizovat rozšíření skládky tak lze předpokládat, že odpad bude svážen ještě z dalších lokalit.

O tom co to znamená, by všem nepostiženým mohli vyprávět obyvatelé Ostrého rohu a ulice Na bělišti a uživatelé přechodů pro pěší na Ostrém rohu. Kolik a a jak velkých aut tudy denně projede. Druhým velmi frekventovaným místem se v dohledné době stane nová pila v Chrudimské ulici. Její zásobování přijíždějící z jednoho ze tří směrů od jihu až jihozápadu (Zbýšov, Červené Janovice, Malešov) se bude muset opět protlačit centrem města. A tady vznikají již dvě velmi úzká místa. Jsou to křižovatka na Ostrém rohu a křižovatka u pošty (Plusu). Obyvatelé těchto lokalit si již teď mohou o klidu nechat jenom zdát.

Klid, kterého bylo dosaženo vybudováním obchvatu, bude ztracen tím, že nejdříve budou nakupující lákáni a později nuceni za nákupy přijet do centra města. Zvýšený dopravní ruch sebou přinese kromě komplikací na křižovatkách a přechodech pro chodce i zdraví škodlivý hluk, exhalace, prach a vysoké riziko dopravních nehod. Ohroženy jsou především děti a lidé se sníženou pohyblivostí. Na všech hlavních komunikacích se nacházejí objekty, které jsou na tyto negativní jevy velmi citlivé. Jedná se především o základní školu, gymnázium, polikliniku, mateřskou školku, sokolovnu, průmyslovou školu, základní uměleckou školu, Dům dětí a mládeže a také Městskou nemocnici.

V bezprostřední blízkosti zamýšleného nákupního centra se k uvedeným negativním jevům přidávají ještě zvýšený noční a ranní provoz a hluk způsobený zásobováním, časně ranními i pozdně večerními zákazníky, vzduchotechnikou a klimatizací. Nepříjemný světelný smog z intenzivního nasvícení objektů, světelných reklam a osvětlených příjezdových a parkovacích ploch. Zcela jistě by došlo k likvidaci zeleně která dnes odděluje Jeníkovskou ulici od prostoru kasáren.

To všechno jsou jevy, které negativně, dlouhodobě a trvale poškozují náš životní prostor.


Pokud dne 22.10.2008 zastupitelé odhlasují odprodej dotčených pozemků ubude Čáslavi přibližně 20.000 m² plochy v obytné části města, kterou by bylo třeba využít lépe. Pro společenské, kulturní i sportovní vyžití současných i budoucích obyvatel Čáslavi. Prostě tak, aby Čáslav bylo městem k životu a ne místem pro nákup a přespání. Ještě pro srovnání, čáslavské náměstí Jana Žižky zabírá také plochu zhruba 20.000 m².

Následuje stručný výčet možností a nápadů na využití dotčených pozemků tak, jak jsem je zaznamenal při rozhovorech s těmi čáslaváky, kteří nesouhlasí se současným záměrem zastupitelstva.

Prostor pro výstavbu další mateřské školky a případně i jeslí. Vždyť poslední dva roky se rodí čím dál tím víc dětí a již letos kapacity školek v Čáslavi nestačily přijmout všechny zájemce.

Ve dvou zbývajících kasárenských objektech, které v nedávné době prošly celkovou rekonstrukcí, by nalezl zázemí i Dům dětí a mládeže. Ten se již dnes potýká s nedostatkem prostorů, což svědčí o kvalitě jeho služeb nejen pro děti ale i pro dospělé.

V tak velikém objektu jsou možnosti dalšího využití velmi různorodé od malého přednáškového a společenského sálu, přes zkušebny pro hudební skupiny až po například malometrážní byty pro lidi, kteří se ocitli v nečekané bytové nouzi.

Na ploše 2 hektarů je dost prostoru pro vybudování hřišť pro individuální i kolektivní sporty. Například pro dětské hřiště podobné tomu v Těsnohlídkově ulici. Vždyť do plánovaných nových 300 bytů se budou stěhovat především mladé rodiny s dětmi. Bylo by možné zřídit i tak netradiční záležitost jako je dráha pro kolečkové brusle a přestěhovat sem od fotbalového stadionu skatepark. A místo upravit jako parkoviště, což by přispělo k omezení dopravních problémů během fotbalových utkání na stávajícími fotbalovém stadionu ve Vodrantech.

Na tak veliké ploše by se jistě dal najít i prostor pro parkovou úpravu s plochou pro venčení psů. Zde by psi mohli bezpečně pobíhat a konat své potřeby bez toho aby obtěžovali okolí.

Prostor pro parkoviště určené nejen návštěvníkům tohoto areálu ale i pacientům, návštěvám a zaměstnancům Městské nemocnice v Čáslavi.

Zhruba 12.000 m2 by měla získat pro svůj projekt firma TESCO. Přibližně 8200 m2 firma Aventure, s.r.o., která existuje asi 1,5 roku, v roce 2007 žádnou činnost nevyvíjela a dohromady o ní nikdo nic neví.

Všechny tyto skutečnosti většina členů zastupitelstva buď nezná, nechce je slyšet nebo je prostě nezajímají. Na základě čeho se rozhodují mi zůstává skryto. Většinu výše uvedených argumentů jsem jim předložil (písemně i ústně) na jednání zastupitelstva dne 10.9.2008. Přesto 14 zastupitelů hlasovalo pro záměr Rady města pozemky prodat. A to při ceně 650,- Kč/m² za pozemky s kompletními inženýrskými sítěmi. Tedy celkem 13 milionů korun, kterou Město Čáslav za prodej těchto pozemků utrží. Přitom pozemky pro bytovou výstavbu se v Čáslavi běžně prodávají podstatně dráž o pozemcích pro komerční využití nemluvě.

Proti rozhodnutí zastupitelstva ze dne 10.9.2008 lze na městský úřad podávat písemné námitky do 17.10.2008.

J.L.


[ Aktuální známka: 2.33 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.