sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 17. 04. 2009 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• admin

s_o Setkání chirurgů v Čáslavi

Při příležitosti 80. narozenin emeritního primáře chirurgického oddělení MUDr. Jiřího Kunáška se v Čáslavi 6. března 2009 uskutečnilo setkání českých chirurgů. Akce tak velkého rozsahu se zde konala naposledy více jak před deseti lety, a tak vám z ní přinášíme reportáž.
Toto setkání bylo vzhledem k okolnostem pojato jako záležitost společenská, odborná témata byla pro tentokrát odsunuta stranou. Pozvání přijala nejen úctyhodná řada žáků a/nebo minulých a současných spolupracovníků MUDr. Kunáška, ale rovněž i řada jeho přátel z oblasti sportu, který oslavence provází od mládí až do současnosti. Dále jste v prostorách odborného učiliště na Žižkově náměstí, kde se akce konala, mohli potkat i významné osobnosti Čáslavi.

MUDr. Kunášek v mládí sportoval aktivně nejen v atletických disciplínách, ale i ve sportech kolektivních. Sport ale ani v pozdějších letech neopustil a angažoval se jako sportovní lékař (byl například osobním lékařem Jarmily Kratochvílové, dosavadní držitelky světového rekordu v běhu na 800 metrů) a také jako rozhodčí v atletických disciplínách. I jeho děti a nyní i vnoučata jsou aktivní sportovci.

Pan primář pochází z doby, kdy výchova mladých lékařů byla chápána nejenom jako povinnost starších kolegů a primářů, ale i jako prestižní záležitost, jako jejich vizitka. Že se tohoto často nelehkého úkolu výchovy zhostil více nežli se ctí, o tom svědčí řada z pozvaných hostí, kteří byli za oněch 57 let aktivní činnosti jeho žáky. V medicíně se neztratili a mnozí z nich jsou primáři, docenti nebo profesoři a na Čáslav rádi vzpomínají.

To ostatně ukázali i svojí účastí, přijeli takřka všichni, a to dokonce i ze zahraničí. Z největší dálky přijel Doc. MUDr. Richard Kluzák, plastický chirurg, rovněž žák Jiřího Kunáška, který v současnosti pobývá poblíž Saint-Tropez. (Kdoví kolik půvabných obličejů Francouzek ze známých filmů o četnících má původ v čáslavské chirurgické škole.)

Setkání začalo několika krátkými vystoupeními, které se vesměs týkaly jak osobnosti MUDr. Kunáška, tak historie čáslavské chirurgie a nemocnice vůbec. To, že zde dnes máme poměrně moderní a dobře fungující nemocnici, která poskytuje svou péči širokému okolí je výsledkem dlouhodobého procesu, ve kterém má emeritní primář značné zásluhy. Po většinu let svého působení musel čelit různým tlakům, které se snažili z tohoto zařízení udělat něco zcela jiného. Jeho nástupci v této nelehké pouti díky němu získali startovní výhodu a dlužno říci, že v načatém díle úspěšně pokračovali, a tak je zde dnes oblíbená nemocnice, do které se pacienti obracejí s důvěrou. Pro příklad toho, že stačí málo, aby do dopadlo zcela jinak, nemusíme chodit moc daleko.

Po večeři pak následoval volný program, který všichni využili k tomu aby se pozdravili se svými kolegy tak, jak se zde setkávali celá desetiletí. A my jsme ho využili i k tomu, abychom několika hostům položili pár otázek. Byla zde řada v lékařském světě známých jmen, ale vybrali jsme pro vás hlavně ta z nich, která by mohla být známa i vám, kteří s medicínou třeba nemáte moc společného.
V družném rozhovoru


Na naše otázky tak postupně odpovídali profesor MUDr. Pavel Pafko, primář 3. chirurgické kliniky FN Motol, profesor MUDr. Jan Dvořáček, přednosta urologické kliniky 1. LF UK, MUDr. Petr Chudomel, ředitel Oblastní nemocnice Kolín a Ing. Jaromír Strnad, místostarosta Čáslavi a člen zastupitelstva Středočeského kraje.Profesor MUDr. Pavel Pafko:

Pane profesore, Vy máte nějakou vazbu na Čáslav, ale jakou?

No velmi jednoduchou, po promoci v roce 1963 jsem nastoupil na rok do Chotusic na letiště. V té době praktičtí lékaři sloužili pohotovost a měli asi 32 nebo 35 korun za noc, a tak o to neměli zájem, ale já jsem byl po promoci a chtěl jsem se vycvičit ve všem možném i v řízení sanitky. Během té vojenské služby jsem tu projezdil Žleby, Horky, Potěhy, a tam to končilo. Projezdil jsem ty vesnice po nocích a po sobotách, nedělích, protože praktiční lékaři o to neměli zájem.

To je hezké. No a druhá otázka, je známý váš výrok, jak jste tehdy operoval našeho pana prezidenta Havla, s tím o kolik je dražší oprava prezidentského auta než „oprava“ samotného pana prezidenta. Myslíte si, pane profesore, že když bychom uvažovali, dejme tomu, nějakého Vašeho kolegu, kterému je dnes řekněme 30 let, že se alespoň ten před důchodem dočká toho, aby se to přinejmenším vyrovnalo, v tomhle státě, nebo si myslíte, že to nebude nikdy?

Ne, já si myslím, že ten pohyb dřív nebo později bude muset nastat, protože jsme členy Evropské Unie. Stali jsme se těmi členy proto, aby se všechny podobné věci nivelizovaly a myslím si, že ta mzdová politika se také bude muset nivelizovat. Nahrává tomu mimo jiné to, že dneska už asi 1500 českých lékařů pracuje v cizině. Jenom abyste věděl, asi čtvrtina mediků, kteří končí, řekli v dotazníkové akci, že půjdou pracovat do ciziny. Právě teď od nás jeden lékař odchází do Anglie a v České republice už pracuje už asi 2000 lékařů, kteří jsou z jiných zemí, zejména z východu.

Jestli bude tato mzdová politika pokračovat, tak bude i tento trend pokračovat. Česká vláda určitě nebude mít zájem, aby tady byli jen bulharští, rumunští nebo ukrajinští lékaři a budou se snažit nějakým způsobem ten problém řešit. Proto jsem optimista a myslím si, že vaše generace se musí dožít určité nivelizace, protože to prostě jinak nejde.

Nemůžete vydělávat za českými hranicemi na Západ, pojedete 10 kilometrů dál, tam se stanete obvoďákem, naučíte se německy a budete mít pětkrát víc. To je ale neudržitelný stav, je to něco podobného, jako byla berlínská zeď. Zkrátka za zdí už bylo něco úplně jiného. Lidé přes tu zeď lezli, a jak dobře víte, mnozí by riskovali svůj život, aby se dostali na ten takzvaný Západ. Byť v malém, nejde o život, ale ta autoregulace tu je a lidé budou hledat cestu k lepšímu.

Děkujeme za rozhovor.
Profesor Pavko je lékař, který vzbuzuje důvěruIng. Jaromír Strnad

Jedinou všemi registrovanou a realizovanou částí reforem zdravotnictví předchozího ministra tohoto resortu byly poplatky za ošetření a hospitalizaci tzv. Julínkovné. Ty jsou nyní u části zdravotnických zařízení přímo řízených kraji rušeny a u ostatních ponechány. Takže například Čáslavští ze svých daní platí kompenzaci poplatků v Kolínské nemocnici, ve své ale platit musí. Nevnáší to do systému ještě další zbytečný chaos?

Já musím říci, že ano. Osobně s plošným zrušením poplatků nesouhlasím. Neměly by asi platit děti a neměli by platit důchodci. Za pobyt v nemocnici by se ale určitě i nadále platit mělo. Samozřejmě si každý řekne, že jsem kandidoval do krajského zastupitelstva. Musím však říci, že kandidátka se utvořila dříve, nežli se vytvořila témata. Já jsem s těmi tématy nesouhlasil, a ani jsem je tady v regionu osobně nesliboval. Nicméně zajisté nechceme, aby čáslavská nemocnice byla třeba od té kolínské nějakým způsobem znevýhodněna, a tak se na březnovém nebo nějakém dalším zastupitelstvu budeme zabývat otázkou nějakého hrazení poplatků městem.

Ačkoliv se o tom příliš nehovoří, největšími sponzory čáslavské nemocnice jsou ve skutečnosti její vlastní zaměstnanci, kteří se už roky vzdávají části svých tabulkových platů ve prospěch vyrovnaného rozpočtu tohoto zařízení. Mezi lidmi se hovoří o záměru kraje vytvořit zde cosi jako doléčovací ústav, LDN, nebo něco podobného. Můžete zaměstnancům z titulu své nynější funkce zaručit, že tomu tak nebude?

Tak samozřejmě hejtman Rath také vyjádřil tu myšlenku, že by rád, kdyby se čáslavská nemocnice stala krajskou nemocnicí, nikoliv LDN, ale plnohodnotnou krajskou nemocnicí. Když navštívil naši nemocnici a viděl, v jakém je stavu a jakým způsobem se město i samotná nemocnice snaží, tak od této myšlenky upustil. Sdělil, že tady není až tak co zlepšovat a připadalo by mu nespravedlivé chtít jí převést pod kraj, když to dalo takové úsilí ji dát do aktuálního stavu. Tak to zaměstnanci uslyší jistě rádi.

Děkujeme za rozhovor.
Zpovídáme Ing Jaromíra StrnadaProfesor MUDr. Jan Dvořáček

V Čáslavi jste kdysi začínal svojí úspěšnou dráhu lékaře. V tehdejší době se v rámci chirurgických pracovišť léčila a operovala i značná část onemocnění močového ústrojí, která jsou dnes vyhrazena již jen pro urologická oddělení krajských nemocnic. Lékaři chirurgických oddělení v dnešní době už někdy jen zavádějí močové katetry a léčí banální infekce a lékaři jiných odborností už občas neprovádějí ani to zavedení katetru. Jak pohlížíte na současný trend stále užšího vymezení specializací?

Já jsem do Čáslavi přišel v roce 1966 a odešel v roce 1969 a v mém životě to byla velmi plodná léta. Abych se vrátil k té otázce, je opravdu velký problém, že medicína je diverzifikovaná a dochází k přísné specializaci. Na druhé straně ale máte dnes operace, které se sice dělají třeba na chirurgii, ale nemají takové výsledky, jaké by měly mít.

Dám takový příklad. Tady určitě v drtivé většině děláte prostaty (benigní hyperplazie prostaty) otevřenou operací, ve světě, a nebo na urologických pracovištích, se v 95% provádějí tyto výkony transuretrálně. (Pozn redakce: Na chirurgii v Čáslavi se v současnosti tato operace neprovádí, dříve se prováděla oběma uváděnými metodami – a v posledním období to bylo s výraznou převahou zmíněné šetrnější metody.)

Je to méně invazivní, s rychlejší rekonvalescencí, je to méně zatěžující pro pacienta atd. Endourologie dnes představuje takových 60% všech urologických operací. A v této míře se to na čistě chirurgických pracovištích nebo nespecializovaných nedělá. Myslím si, že by zde měla být taková rozumná míra toho, co má každý lékař umět, která by neměla skončit tím, že by chirurg neuměl zavést permanentní katetr. Všechny chirurgické obory by měly mít základní dovednosti.

Děkujeme za rozhovor.
Profesor Dvořáček, na  Čáslav vzpomíná s láskouMUDr. Petr Chudomel

Na konci listopadu jste byl jmenován do funkce ředitele kolínské nemocnice, tisku jste nikterak nezastíral, že to pro vás nebylo žádné překvapení. Čím si myslíte, že jste předčil ostatní kandidáty? Při vašem jmenování do čela nemocnice se s vámi počítalo pouze dočasně, změnilo se od té doby něco? Jaký je podle vás nejzáslužnější čin, který jste pro kolínskou nemocnici udělal během vašeho funkčního období?

To, že jsem byl nominován na tuto funkci pro mě překvapením bylo. Nicméně po zvážení všech pro a proti jsem funkci, která v prostředí akciových společností nepodléhá výběrovému řízení, přijal. Téměř okamžitě poté jsem zrušil tzv. dvoukolejnost řízení jednotlivých primariátů (jedna kolej – hlavní sestra – vrchní sestra – sestry na oddělení, druhá kolej – náměstek pro léčebně preventivní péči – primáři – lékaři). Pacient je vždy jeden, a proto za léčebnou péči o něj je odpovědný jediný, nejvýše postavený odborník a tím je primář – samozřejmě prostřednictvím týmu svých lékařů a sester. Dále bylo nutno stabilizovat zejména segment středního zdravotního personálu (sestry), u kterých se za posledních 5 let zdvojnásobil počet odchodů. První náznaky nasvědčují, že se situace pomalu uklidňuje. Pro úplnost uvádím, že ve funkci jsem 3 měsíce.

O Vašem předchůdci ve funkci ředitele kolínské nemocnice se tvrdilo, že by rád okolní nemocnice, jako je Kutná Hora nebo Čáslav, proměnil v doléčovací a rehabilitační ústavy s návazností na Kolín, lidově známé jako LDN. Jak vy dnes, v identickém postavení, nahlížíte na budoucí osud nemocnice v Čáslavi, ve které jste jako chirurg začínal? Pokud by to bylo ve vašich možnostech, vyvíjel by jste podobné snahy?

Je pravda, že jsem na čáslavské chirurgii začínal a strávil zde mnoho hezkých let. Zažil jsem zde své první chirurgické učitele (Telecký, Hlas) a hlavně tehdejšího primáře dr. Kunáška, který se na mé více jak dvacetileté chirurgické kariéře podepsal velmi významně. Většinu svého chirurgického života jsem pak strávil pod vedením primáře Hoffmanna na kolínské chirurgii. Pokud bych měl uvést dva chirurgy, kteří mě nejvíce ovlivnili, jmenují se Kunášek a Hoffman. Znám tedy problematiku nejen Oblastní nemocnice v Kolíně, ale i menších okolních nemocnic, ke kterým čáslavská jistě patří. Současné okolnosti nasvědčují, že je tato nemocnice – jak jsem byl informován, v poslední době velmi hezky zrekonstruovaná – má své nezastupitelné místo v síti lůžkových zdravotnických zařízení poskytujících akutní péči v základních oborech.

Děkujeme za rozhovor.
MUDr Chudomel, s bývalou a současnou vrchní sestrou

[ Aktuální známka: 1.90 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
155 (155 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 360

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.