sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 10. 09. 2009 •• Rubrika: » Index » Názory •• Čtenář

s_o A jakou máte teplotu pane?

Otázka, která nechybí skoro v žádném filmu z lékařského prostředí. Ale v tom skutečném by mohla brzy vymizet. Stejně jako rtuťové teploměry. A proč?
Rtuť je v podobě některých sloučenin docela toxická a tak dospěla EU k názoru, že je potřeba její množství v odpadech z lidské činnosti snížit. Jednou s postižených oblastí jsou teploměry. Rtuťové lékařské teploměry už nekoupíte. Tedy alespoň ne v ČR.

Je pravdou, že rtuť je, v podobě některých sloučenin docela toxická a dlouhodobá expozice zvýšeným koncentracím může způsobit (a nejspíše skutečně působí) docela široké spektrum zdravotních postižení. Problémem je ale fakt, že ne vždy lze jednoznačně dokázat, že to či ono je skutečně vinou rtuti. Už proto, že dnešní člověk dobrovolně podstupuje ještě řadu dalších zdravotních rizik, které mají (nebo mohou mít) podobné účinky. Kupříkladu amalgamové plomby mají řádově stovky milionů lidí a že by to vyvolávalo nějaké rozsáhlé epidemie otrav se nezdá. Navíc amalgám se používá takřka 200 let.

Rtuťový teploměr je, krom amalgámové výplně zubního kazu, jednou z nejběžnějších věcí s obsahem rtuti, se kterou se normální člověk dostane do styku. Skoro každá rodina dříve měla doma alespoň jeden lékařský teploměr. Stejně, jen v trochu větším měřítku se postupovalo ve zdravotnických zařízeních. Teploměr snad nepotřebuje jen psychiatr, jinak ho mají skoro všude.

Měření teploty je běžnou součástí léčby pacienta, neboť průběh tělesné teploty při řadě onemocnění je pro lékaře velmi důležitým ukazatelem pacientova stavu. Doma jsme si velmi často zvykli na digitální teploměry, ale v nemocnici nás stále měřili rtuťovými. Proč?

Rtuťový teploměr je nejenom jednoduchý na použití ale také není závislý na napětí nějaké baterie, svou hodnotu si uchová i když jej pacient po skončení měření odloží na stolek a především - je přesný. Běžné digitální teploměry, které asi máte doma, takhle spolehlivé nejsou. Sice je můžete klidně dát dětem na hraní, ale stává se, že opakovaným měřením dostaneme různé hodnoty. Na doma to (možná) stačí, v nemocnici ne. Náhradu za teploměry rtuťové tedy musíme hledat jinde.Na jednom pracovišti jsme už vyzkoušeli dva bezkontaktní teploměry od různých výrobců. Vypadaly oba docela hezky, tak nějak jako ty lékařské přístroje ze Star Treku (tady jsem chtěl původně napsat nějaké jméno lékaře z Enterprise, ale zjistil jsem, že jich bylo trochu hodně). Přístroje z toho filmu ukazují tak nějak všechno - něco jako laboratoř, rentgen, ultrazvuk, CT, magnetická rezonance a já nevím co ještě dohromady. Teploměry, co jsme měli k vyzkoušení byly ale ještě dokonalejší. Ukazovaly totiž i to, co vůbec neexistovalo.

První měl zabudované něco jako laserový poloautomatický dálkoměr. (když se sešly dva červené body na čele pacienta, byla to ta správná vzdálenost). Líbil se nám tak moc, že jsme z toho dostali všichni teplotu. Tedy alespoň podle toho teploměru, kterým jsme se navzájem měřili. Měli jsme všichni něco málo přes 38. Pán, co nám ho předváděl z toho byl nějaký přepadlý, tak jsme mu jí změřili taky. A co by jste řekli? Měl jí tam! Taky 38! Popadl svůj teploměr a někam odešel (asi si koupit Aspirin). Už se nevrátil.

Další (teploměr) vypadal stejně skvěle. Dálkoměr neměl, museli jste odhadnout asi pět centimetrů. To není takový problém. Už jsme na to byli zvyklí a tak jsme teplotu nedostali. Další den jsme změřili i pár pacientů. Také jim se teploměr líbil a tak nás odměnili tím, že nikdo teplotu neměl. U několika se nám to ale nezdálo, protože měli ten zvláštní lesk v očích a horké nejenom čelo a tak jsme je putupně přeměřili starým dobrým rtuťákem. A schválně, co by jste řekli? Jo, měli jí tam.

První teploměr tedy měřil horečku každému, druhý nikomu. Tudy zřejmě cesta nevede. (Pokud přístroj stojí více jak 5000Kč, tak by už snad měl trochu fungovat..) Navíc, starší generace filmy typu Star Trek moc nesleduje a tak se těch teploměrů, které vypadají jako malá pistole docela báli. Jedna babička dokonce zalezla celá pod deku a odmítala vylézt, nejspíš v obavě, že jí chceme zastřelit.

Vrátili jsme se ke klasice. Když už rtuť není, tak jako náhrady jsou tepoměry s Galistanem (slitina galia, india a cínu, která je za normálních podmínek tekutá a má podobné vlastnosti jak rtuť - ale není toxická). Jako rtuť i vypadá. Dole máte obrázek dvou teploměrů, ten vlevo je fujtajblovej rtuťovej, vpravo se zeleným proužkem je ten báječný a ekologický s Galistanem.
Teploměry

Na první pohled bychom je skoro nerozeznali. Bohužel vlastnosti jsou podobné, nikoliv stejné. Ekologický teploměr sice teplotu měří, dokonce stejně přesně jako ten se rtutí. Má to ale své "ale". Je dobře použitelný, pokud měříte pacienty, kteří teplotu nemají. Jakmile ale pacient (zvýšenou) teplotu má, nastane problém. Teploměr sice teplotu změří ale nejde pak sklepat.

Vážně jsme se snažili, dokonce jsme si obstarali podrobný návod s obrázkem od výrobce. Po dlouhé době se mi podařilo jeden dostat zpět pod 37, ale to už jsem měl skoro vykloubené rameno. Na běžné použití to není (jedině snad že bychom angažovali místního siláka p. Žaloudka, coby vrchního sklepávače, otázka ovšem je, jeslti není snažší roztáhnout kamion nežli sklepávat několik desítek galistanových teploměrů) Nebo měřit každým teploměrem jen pacienta s vyšší teplotou, nežli už je na teploměru "nastavena". A pokud bychom se dostali na maximum 42st, tak ho vyhodit a koupit nový, sklepaný. Jenže jak zjistit, jestli má pacient tu vyšší teplotu ...? (já vím, změřit mu jí, ale čím... ;-)) )

Výrobce sdělil, že v zahraničí se na to používají nějaké odstředivky. Zatím je nedováží, ale možná o tom zauvažuje. Zatím poslal ten letáček. Je to od něj ale hezké, že? Máme sice ještě několik těch starých ale rychle docházejí...

Hlavně si to dobře rozmyslete, než si to koupíte domů. Doma si odstředivku za několik tisíc kupovat nebudete a ve ždímačce to asi nebude ono. A při ruční práci je větší pravděpodobnost, že Vám to vyletí z ruky, než že se to podaří sklepat. Spokojte se s tím digitálním. Není přesný, ale pro základní orientaci snad postačí. Nebo můžete zkusit položit ruku na čelo ("Ten náš kluk ale dneska nějak hicuje mámo...")Dost by mě zajímalo, jeslti EU zaujme stejné stanovisko například k rozbuškám, které jsou v každém náboji. Obsahují fulminát rtuťnatý, sice v poslední době s příměsí azidu stříbra a olova (to také nebude nejzdravější) a podle všeho vyletí z hlavně ven s ostatními zplodinami. Možná to nevadí, pokud na někoho střílime, stejně asi nechceme, aby přežil? A větší množství nábojů se používá v posledních letech převážně v zahraničí...  A lidi po sobě asi střílet hned tak nepřestanou.

Nebo k chemické výrobě chloru, kde se rtuti používají řádově tuny... atd. Asi zatím ne. Jestli on ten Klaus s tou EU neměl nakonec pravdu...

[ Aktuální známka: 1.83 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.