sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 19. 09. 2009 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• V. Hamral ml.

s_o Druhá strana Čáslavi

Přečetl jsem si velmi hřejivý a milý článek pana Černého o vizuálním rozkvětu Čáslavi, kde kvituje nové chodníky i fasády, a kde zmiňuje kvalitní správu města starostou ing. Vladimírem Hamralem. Povětšinou s tím souhlasím, hlavně tedy ve smyslu, že nové chodníky a fasády máme a že to občanům zpříjemňuje život.
Musím i přiznat, že z toho mám přímo osobní radost, neboť starosta je přímým investorem genetického základu mé osoby, tedy o jeho osobních kvalitách vím z první ruky a mohu říci, že jde o člověka skutečně ryzího, jako jednoho z posledních. Objektivně soudit však musí druzí…

Já vystupují za druhou stranu. Tam kde můj otec pečuje o svět živých, tam já disponuji správou světa mrtvých. Rozhodl jsem se pracovat a pomáhat tam, kde drtivá většina lidí vidí zažité předsudky a pozůstalí bohužel žal nad ztrátou blízkého. Jsem správcem veřejného pohřebiště města Čáslav – hřbitova. A to nejen v rámci agendy, ale i jako plnohodnotný a soudním znalcem certifikovaný hrobník.

Mou pracovní pozici najdete na nejposlednějším místě sociálního žebříčku a do zrušení trestu smrti byl pode mnou již jen kat. Jeho funkce však zanikla a tak ve veřejných průzkumech lidé sdělují, že by ze všeho nejméně rádi dělali hrobníka. Osobně to chápu a i vy jako případný čtenář musíte chápat širší souvislost: prostý člověk vidí s pohřbením jen samé negativní momenty a tak si celé prostředí hřbitova vyhodnotí za temné, ponuré depresivní. Jeho povrchní mozek jednoduše toto místo odmítne. Však najde-li se člověk moudřejší, začne mu v první řadě docházet, že zodpovědným a technologicky předepsaným pohřbením pášeme v první řadě ochranu občanů před potenciálními infekcemi. Ano. Při mé práci je soucit a pieta sekundární potřebou, i když zcela chápu, že pro přímé pozůstalé je ztráta masivní trauma. Ze své pozice musím jednoduše dohlížet hlavně na progresivní tlení ostatků a jejich uložením v hloubce, aby nechtěně neohrožovaly svět živých. Jenže kolik moudrých lidí máme v Čáslavi? Jako šafránu…

Prostě tam, kde se píší pochvalné články na starosty budující pestrý a barevný svět pro živé existuje i zpravidla druhá strana, ta o níž se nepíše. A ta nám v Čáslavi drhne. Nu a chceme-li mít ucelený obraz města, měli bychom znát i ty odvrácené tváře.

Hřbitov je veřejné místo, otevřené každý den od šesti ráno do osmi večer a to včetně víkendů. Zde možná pochopíte, proč se jako správce hřbitova a onen pro některé až mysteriózní hrobník nemohu věnovat konvenčnímu způsobu života třebas i v tom, že bych si zašel o víkendu na pivo s přáteli. Já prostě nemám žádný volný den, nikdy, ale zas na druhou stranu musím poděkovat městské policii, která je schopna a ochotna nárazově zasuplovat mou nepřítomnost a pohřebiště otevřít, či zavřít. Zatím jsem je však nevyužil. Což ale značí, že jsem nucen každý den vstávat po páté hodině, aby v šest byl hřbitov otevřen a připraven pro veřejnost. Ne jen v pracovním týdnu, ale každý den. Každý víkend samozřejmě také. A stejně to mám i večer. V pátek většina lidí naloží rodinu a jede na chalupu, nebo k příbuzným. Já musím každý večer v osm zamknout brány pohřebiště a pustit se do údržby místa, kde již nejsou lidé. A příkladně taková banalita, jako zpracováním jistě efektní, ale objemem komické odpadkové koše neumožní, že byste nějaký den vynechali. Během celého dne pak řeším různé problémy s uložením ostatků, urnami, hroby a úpravami hrobových parcel. A co si neodpustím: konve! Hřbitov má malý počet konví, který když se navýší, tak se okamžitě zredukuje do původního počtu tím, že lidé prostě konve zcizí. A zde nám ona hezká tvář města dle pana Černého počíná praskat.

Lidé kráčející městem po nových chodnících a mezi novými fasádami směrem na hřbitov se prostě neštítí ukrást vše, co není přibité. Toaletní potřeby ve hřbitovních prostorách? Musí být zajištěné plechy, zámky a několikerým jištěním, protože dnes lidé zcizí i z půlky vymotanou roli toaletního papíru. A ti co přijdou po nich si samozřejmě stěžují, že potřeby nejsou – stálý a neřešitelný problém. Zde lze ale ještě přivřít oko nad ubohostí toho, kdo má radost z použitého mýdla – malý člověk.

Jenže v posledních měsících se nám na hřbitově rozmohlo cílené vykrádání, nájezdy vulgárně orientovaných zlodějů, kteří odlupují ony keramické obrázky s momentkami z hrobů ve zvrhlé potřebě přeprodávat je pak dál jako starožitnost. Celá věc je samozřejmě nahlášena a je v řešení kriminální policie. Jenže jak může policie stíhat někoho, když majitel hrobu přijde jen na dušičky a bůh ví jestli a o svém poškození neví? Pokračující útoky jsou neřešitelné, neboť i když hřbitov pravidelně procházím a osobně třeba i podzírám některé jednotlivce, tak ti nikdy nechodí sami a jakmile mne zahlédnou, okamžitě vykonávají jen seriozní aktivitu. Musel bych u nich stát po celou dobu návštěvy VEŘEJNÉHO pohřebiště, které je otevřeno 14 hodin každý den. Myslíte si, že je to možné, zvlášť pak, když hřbitov má 37 000 metrů čtverečních? V takovém případě by i jakákoli teoretická, bezpečnostní agentura byla zbytečná, protože hřbitov je protkán zelení, většina hrobů je ukrytá v zeleni a tak se stačí jen sehnout a nikdo nevidí, co tam vlastně děláte. Pak by každý návštěvník místa musel mít svého průvodce…

Městská policie zaujala seriózní stanovisko a vytvořila si klíče od jednoho ze vstupů, tedy hřbitov je kontrolován i v noci městskými strážníky. Obec i policie dělá tedy maximum k zajištění místa, ona trestná činnost je však drobná a plošná, že není šance jak to nyní zastavit.

Naprostým vrcholem je však je předvčerejší vykradení bývalé márnice, kde byla přechovávána mechanizace k úpravě zeleně. Sekačka na trávu, křovinořez a křovinné nůžky. Tré používaných a použitých věcí pracovníkem AVE jednoduše zmizelo a policie české republiky nyní pátrá kam. Těmito skutky se pak dostávám pak do tak nepříjemné situace, že jsem nucen podat výpovědi na policii a podobně, což jsou momenty, které ve svém životě nechci, byť chápu, že jsou potřebné a občansky nutné.

Vážení čtenáři tohoto příspěvku, dovolím si na Vás apelovat, že pokud se setkáte s nabídkou keramických momentek oválného tvaru, podsouvaných jako starožitnost, vězte že jde nejspíš o krádež z městského hřbitova a že jde o škodu jinému občanovi. Stejně tak použitá mechanizace na zeleň nabízená neznámým člověkem, nebo bohužel známým může mít souvislost s probíhajícím trestním řízením. Ukradené konve, mýdla, toaletní potřeby – dopřejme to těm ubohým, co bez toho nemohou žít a smiřme se s tím, že promile Vašich daní půjde na náhradu – jde o haléře na každého z Vás.

Toť tedy můj svět, tak odlišný od článku pana Černého velebícího Čáslav, ona druhá, temná strana, kterou jsem si zvolil, protože rodina mne vedla vždy k tomu, že pomoc veřejnosti nemusí být vždy jen okázalá a oslavovaná, viditelná. Dlouhodobě se bavím představou, že hrobník je pro většinu pologramotné individuum milující rum, disponující hlavně slovníkem vulgarismů a za sebe mohu jen těm moudrým tiše sdělit, že hřbitov je úžasné místo detailně mapující architektonické vlivy, pro mne osobně pak i typografii, neboť se též zabývám vektorovou grafikou a objektivně esteticky vnímající nalezne na veřejném pohřebišti mnoho a mnoho propracovaných a zajímavých detailů hodných zájmu. Pak mezi námi opovrhovanými hrobníky pak koluje úsměvný povzdech nad ostatními lidmi, že kdybychom si na domovní zvonek dali místo hrobníka ‚archeolog‘, tak se nám náplň práce nezmění, ale prostý člověk nás bude vnímat daleko příjemněji.

Pokud chcete vědět cokoli ohledně hřbitova, zeptat se na cokoli ohledně samotného pohřbení a to včetně pro některé předpojaté ošemetných detailů, klidně mi napište. Rád Vám vše zodpovím a není problém ani osobní setkání a řešení konkrétního problému na místě. Jedině občané mohou některým nechápavým a bezohledným úředníkům města ukázat, že hřbitov je pietní a historické místo, nikoli jen triviální plocha zeleně, kterou je třeba posekat.

Vladimír Hamral ml.


[ Aktuální známka: 2.24 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
26 (26 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
154 (154 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 357

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.