sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 18. 10. 2009 •• Rubrika: » Index » Názory •• V. Hamral ml.

s_o Vyřízená radnice IV: GrandFinale

Poslední článek tohoto cyklu...

Na počátku všeho bylo přání člověka dělat něco smysluplného v návaznosti na historii. Chtěl jsem být prostě hrobníkem. Hřbitov nebyl spravován řadu měsíců z důvodu těžké nemoci mého předchůdce a protože ne každý chce být hrobník, začal jsem to pro Čáslav dělat. Vedle hřbitova jsem žil již jako dítě; mám to místo prostě rád. Zde příběh končí v drtivé většině ostatních, českých měst. Těch normálních měst. Čáslav je... jiná.

V den mého nástupu se mi za zády tyčila ohromná firma na odpadky a zeleň, a počalo první křížení postojů. Ačkoli direktor odpadků slušný, předal mne pobočníkovi, který při mých zmínkách, že jsem hrobník zíval a usínal. Však stačilo potkat nesprávně rostlý šlahoun a oči se mu rozšířili úžasem nad tou hrůzou a já byl tepán směrem, že ,parková úprava' je alfou a omegou mého žití a že hrobník je pro děti, in že je žnec. Sekáč. Pořádný pořez v modrákách, co se ohání kotoučem, až se mu boulí biceps a že hrobníka můžu dělat ve volném čase. Jenže... já nastoupil za hrobníka, pane.
"Hubu držet a sekat, mladej, nebo to na tebe řekneme!" Hmm.

Pauzy prý nemám a jako každý řádný kmán budu drtit hezky osm hodin zelí a pak prý mám fóra. Jenže pane, já tu musím být ráno v šest a s urnami ponejvíc odpoledne, takže s vašimi osmi hodinami jsem tu každý den asi dvanáct hodin. Áha! Zamyslel se pobočník a srazil obočí ke kořeni nosu. Nalezneme řešení. Tuhle máš delší mergle a hošánku, hezky si z nich cálneš toho žence. Osmičku tu někdo řezat hlavy kytkám bude, nebo...
"To na tebe řekneme!" Hmm.

I stoupl jsem si na náměstí a za vířivého virblu vyvolával nabídku:"Kmána na zelí! Hezké prostředí! Zlaťáky za to!" A jak po jednom s přivřeným zrakem přicházeli, sledoval jsem vždy ten záblesk děsu, když sdělil jsem jim krchov. Ó, tak to né a na hřbitov až v penále, že jo?! Třikrát křížek a zlý pryč - pane, oblíkáte mrtvoly? Obracel jsem oči v sloup a trpělivě sděloval, že jde o seno, nikoli o nebožtíky - kdepak. Hřbitov je prostě temný. Až ten poslední, ten s hadím pohledem, který jsem si vysnil za přivřený. Ten nezdráhal se a přijal. Že vybere mi o měsíce později márnici - nu, nemohl jsem tušit.

A zatím na úřadě v městě, v bachraté budově plné pupkatých pánů, ukuli učení plán. Černý a nechutný plán, se slizem kanoucím vůkol, kde jak prst trčela překážka - náš hrobník. Jak ale típnout hrobníka, když jeho střevo svázané je se starostou? Na to bude třeba fištrón a řádně úhybný kejkle. Hotová vrcholná úředničina hohešilerů. Nad radnicí počala se stahovat mračna čpící zkaženými vejci.

Pak jeden plácl do stolu a zvolal: "Byl to spravedlivý výběr!" Důležitě pohleděl na přísedící, kteří na něj nechápavě mžourali. A když už se jeden chystal optat, co že to vybírali, otočil se na něj mluvčí zprudka a zopakoval hlasitě:"To BYL spravedlivý výběr!" Tomu již odporovat nelze. Jakmile úředník řekne něco hlasem mocným, stává se to pravdou. Tedy pohleděli na sebe krátce v tichém porozumění a počali kývat jak tučňáci: "Jo jo, úplně spravedlivý! A hlavně BYL!" Že právě vybrali zánik hrobníka, to jim nedocházelo - podružné.

Však rozlétli se dveře a dovnitř vevalil se uřícený starosta: "Co? Co? Co? Cože to?! Felčar hrabal se mi v pajšlu a tak nestihl jsem stání!" Ajta, krajta, jak nemilý vpád, ale už to viděl. A má střevo právě na něj - tohle nebude dobrý. Želví hlavy úředníků počaly se kroutit a špulit, jak hledaly vymyšlení likvidace pancharta a cestu jak hlavě hlav předat, že do řitě právě jeho větev kopli. Zapeklité. Starosta roztáhl nozdry a pocejtil levou: "Ha, knechti! Vy típli jste mi pancharta! To je ale hnusný!"

"Nu, nehodí se nám tam," počali kroužit třaslavě kolem starosty. "Moc se ptá, moc chce vědět a nedrží se kopyta. Myšlenkuje místo aby kopal, starosto, říkáme ti, ten kmán je trabl!" Starosta se zarazil a odfrkl si - možná mají pravdu. Kdo se moc ptá, moc se dozví a z toho často plyne bičem po lýtkách. Ale zas, je to jeho zářez a tak sluší se snad bránit ho trochu. Zapeklité, zapeklité. Čert ví, co teď s tím.

Pak setkal starosta hrobníka, jak lelkuje si ve srubu:"Jak to, že netaháš, pazgřivče sprostý, když ouřadové skopali ti řiť, že moc reješ! Kopat máš a ne rýt!" Překulil hrobník oko a zaměřil ho na starostu:"Když mě nelíbí se krchov za zelí vyměněnej a já bych rád hrobníkem kovaným zůstal, než sekáčem po zadek v senu. Jímá mě podezření, že místo oucty hnusnej kšaft se zelím vedete a přes to moje morálka teda ale vůbec nende!" Obočí hlavy hlav prásklo ve vzteku:"Hubu držet a dělat budeš, co na vejboře říkaj, sic tě svinským krokem poženeme dál, než jen za hřbitov! Beztak už máš padáka, hajzle nezvedený!"

A pak mračna pukla. Všlehl z nich blesk nedozírné záře a klikaticí mocnou udeřil v zem za hrobníkem. K tomu chór z neviděné kůry armády andělů a nakrátko snad světlo kolem hrobníkovi lbi osvítilo místnost. V jedné ruce pero, v druhé glejt, na ksichtě pak výraz Pravdy - hrobníka zasáhlo Poslání. "A tak, když vy převracíte krchova smysl, musím já holotě o tom povědět, protože oni drží pravdy řemen a když seznaj, jakej ekl vedete, vykopou vás oknem na dláždění!" Starosta jen zafuněl: "Napiš tečku a hnáty svý už nespočítaš! Ouřad je svatej, bestie!"

Hrobník nenechal se zlomit a za kokrhání kohouta první z archů zdobil náměstí. I obrázek ouřady, co do stolu bušil přimaloval a slovem plamenným na šlendrián poukázal. Musel tak učinit, sic ho tím celej teřich svrběl - holt Poslání. Tušil, že vítr odnese jeho list a ten zmizí v prachu cest, nečtený, ztracený, však napsaný.

Stalo se ale nemilé. Někteří z ouřadů, plížících se bokem při zdech a belhavě směřujících do bachraté budovy, kde loukotě řádů a vyhlášek namáhány ke krajnosti jsou, stihli si arch přečíst. Jejich svraštělé obličeje vlhly odporem nad tím, že si tu kdosi bez jména a bez významu o nich samých dovoluje kafrat; jakýsi nýmand z pod kamene, luzná lůza z lůz se tu o nich.ach, strašlivé! Oni chlebem v makovině namočeným plebejce v klidu udržují a pak nějaká špína neznámá do jejich světa strčí svůj brk... nemožné! Pobuřující! Šokantní! Ne-při-ja-tel-né!

Šoupavé kroky křivých hnát v brokátových střevících přidaly na rytmu, sípavý dech rozléhal se prázdnými ulicemi a oni horečnatě směřovali k paláci svému, kde jindy ukryti jen jedové pikle kují. V ten den do jejich života vstoupil problém, neboť píšící holota hotové nóvum je a mistrem pera přeci pouze oni jsou. Jak je to tedy možné? Kde vylíhl se tento výhonek šmejda, který vzkazy jejich směrem dovolí si posílat? Cožpak neuvěznili všechny ty, co chtěli to kdy zkusit; cožpak neumlčeli chátru odvarem z palic, že objeví se tu pak jeden, co dovolí si toto? Na to třeba bude rázných želez.

I shlukli se v bachraté budově a počali se radit. Z pod kápí supí nosy čouhaly, odulé rty poživačnosti zas křivily se odporem: zničte to prase, co rozkřiklo se na nás! Na nás! Nositele zákona! Zničte ho! Společně počali v desku stolu bouchat, stále rychleji a rychleji, někteří i v křivých bocích rozvlnili se, neboť toto volá po odvetě. Po odvetě plné krve a násilí! To chce TREST! A hlavně umlčet!

Jenže jak? Jak umlčet pero, když nelámete ruku; jak zavřít mordu, když nedržíte smyčku - škrábálci byli vždy největším zlem, neboť se nedají chytit za játro a smýkat jimi za koňmi až do úplného konce. Však... oh, ano, zde je cesta! Jeho střevo! Vždyť ten obludný glejt byl kostrbatě podepsán hrobníkem, tedy využijme větve - ha! Starosta je prostředkem!

Opět se rozletěli dveře a starosta vkvačil dovnitř. "Co? Co? Co? Co tu zas mydlíte za kůži, že máte tak křivý ksichty? Hrňte to na mě šmahem, sic felčar už bije do zvonku, že mast z mrtvý ropuchy vydrží jen hodinu!" A opět se počali kolem něj pinožit, šupinaté pláště šustily o dlažbu, ploské lebky úřednického rodu narychlo vymýšlely jak to narafičit. A nakonec na to přišly - šponování! Šponování a bzučení je pákou každého konání úředníka a tak obklopili starostu a spustili všichni naráz.

A bzučeli. A šponovali. Někdy vložili tónu s ozvukem prosby, jindy zas výhružky. Brebentili kamkoli šel. Nepřestávali. A když už jeden s hlasem nemohl, vystřídal ho druhý. Ševelili, šeptali, vrčeli, skučeli... až starostovi počala bobtnat hlava, protože všechen ten hluk, hlomoz a skřípění se kumuluje. Roste to a roste, vztek na všechno a všechny, únava a k tomu a on už přeci tohle nemá zapotřebí a vůbec, on potřebuje myslet, kde slovit další ropuchu pro felčara, takže tohle nekonečný drama s jeho střevem a s jeho větví... ne. To je neúnosný!

Starosta s tváří zrůzněnou nastřádáním otevřel okno a na celý širý svět zařval:...a odsud to již každý znáte, tedy v případě, že jste tak nějak prošli všechny mé - a bohužel nejen mé - poslední texty na tomto serveru. Výše zvolená forma je cíleným prostředkem, jak se zbavit očí až nemístně vztahovačných úředníků, či hloupých a omezených lidí tohoto města, neboť to, co předvedla tato obec v reakci na zcela bezvýznamné texty jednoho hrobníka, je něco neuvěřitelného, ostatně stejně jako veřejná reakce otce na syna, ale s tím já sám problém nemám a otec bohužel poškozuje hlavně sebe. Tedy u těch soudných.

Každopádně končím s články o radnici a hřbitovu, protože tuto sobotu jsem měl konečně možnost setkat se s lidmi ve Světlé nad Sázavou, na semináři pořádaném pracovníkem ministerstva místního rozvoje, kteří o funkci a správě hřbitova vědí opravdu nejen zákonné nutnosti, ale přímo je definují a na rozdíl od našeho města je v jejich zájmu udržet pojem a význam hrobníků i hřbitovů živý. Nezastírám, že to byla oáza rozumu oproti pletichaření našeho úřadu a přímo tam na místě mi byl ukázán paragraf platného zákona, který jednoduše hrobníka zcela vyžaduje při funkci hřbitova, kdežto naši radní se snaží občanům sdělit, že hřbitov stačí posekat a ostatní zvládne pohřební služba. Jednoduše nezvládne, pokud tam ona služba hrobníka nezaměstná, ale to by bylo stále dokola. Naši radní rozhodují prostě špatně, velmi špatně (a asi jen sami nejlíp vědí proč) ve spojitosti s hřbitovem a i když to vím asi jako jediný v tomto městě, tak jsem konečně našel pořádné ,úředníky', kteří ví, o čem mluvím.

Někteří z nich pak ještě přicestovali přímo k nám sem, do Čáslavi a poprvé jsem kráčel hřbitovem s někým, kdo věděl o čem mluvím a nikoli aby mi omezeně oponoval, ale jen doplňoval potřebné nutnosti. Společně jsme se shodli na tom, že není problém prokázat městu, že bez hrobníka se neobejde, ale shodli jsme se na tom, že pokud v tomto městě existuje osobní odpor mezi lidmi, tedy hlavně stran města vůči mne - který je nyní pochopitelný, ale zcela mimo výkon zastupitelské, či úřednické funkce -, že pro mne není důvod jakkoli usilovat o hrobníka přímo pro Čáslav, protože mi byly předány kontakty na obce, které hrobníka najít nemohou a díky objektivně rozumnému zastupitelstvu vědí, že ho mít musí.

Já vedle hřbitova bydlím, opravdu ho mám od dětství v oblibě a tak věřím, že se dostanu do situace, kdy ten hřbitov bude prostě správně, i když já s ním nebudu mít nejspíš už nic společného. A že jsem měl možnost poznat, či snad až vyvolat křečovitou tvář našeho města prostřednictvím OPRAVDU zanedbatelných textů, byť ostřejších, ale v mezích demokratického projevu - to mne těší, neboť opravdu malí jsou všichni ti, co je berou vážně, či jim vážné připadají z nějakého vlastního důvodu - pak je malý ten jejich důvod.

A pokud jste tu prvně a skutečně jste to dotáhli až sem, tak všechno počalo tímto článkem: Prohnilá radnice

Nashledanou moudří s nadhledem a těm druhým snad jen... *muck!*
 
Vladimír Hamral ml.


[ Aktuální známka: 2.95 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.