sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 12. 10. 2010 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• admin

s_o Na skok v LESSe

Je to právě rok poté, co se na ostro rozjel čáslavský dřevozpracující závod společnosti LESS a.s. a za tu dobu už stihl zpracovat čtvrt milionu krychlových metrů dřeva. Na malou exkurzi, které jsme měli možnost se zůčastnit Vás zveme také. Alespoň textem a obrazem. Aktualizováno - dodáno krátké video.
Pila v Čáslavi má dávnou tradici, kterou stále připomíná vysoký komín původního závodu nalevo od hlavního vchodu. Je to také to jediné, co se z předchozího provozu zachovalo.
Pohled na část areálu

Čáslavský dřevozpracující závod je největší dosavadní investicí holdingu LESS a je to také největší komplex tohoto typu  v české republice. Původní  projekt měl zahrnovat nejen samotnou pilu se sušárnou, elektrárnu na biomasu ale i výrobu dřevěných lepených hranolů, které známe napřiklad z tzv. "eurooken".

Get the Flash Player to see this player.Provoz na výrobu hranolů se zde zatím realizovat nepodařilo, dle představenstva je hlavní příčinou současně probíhající krize a s ní ruku v ruce jdoucí neochota bank investovat do podobných projektů. Místo toho se tedy LESS dohodl na převzetí německé společnosti  Holzwerk Hemau GmbH v Hemau/ Neukirchen a tak se výrobky, které se měly původně vyrábět přímo zde, vyrábějí v Německu.

"Pro nás bylo v daný moment prostě výhodnější koupit fabriku v Německu," uvedl přímo Ing. Jan Mičánek st. a se zjevným uspokojením dodal, že "jsme jediná česká pila, která koupila fabriku v Německu". Vzhledem k tomu, že součástí společnosti je i další závod na výrobu lepených hranolů v Klášterci nad Ohří, stala se tak společnost největším producentem tohoto zboží v Evropě.
Ing Jan Mičánek

Nicméně myšlenka na stavbu uvedeného provozu není zcela zapomenuta, stále je ještě naděje na jeho dobudování. Jak dodal předseda představenstva Ing. Mičánek, který nás závodem prováděl, závisí to zejména na průběhu současné hospodářské krize.

LESS má v současné době cca 150 zaměstnanců, kteří pracují v nepřetržitém provozu. Vzhledem k tomu, že před lety byla stavba tohoto závodu v čáslavském tisku podána hlavně s důrazem na 300 pracovních míst, zeptali jsme se, kolik ze skutečného počtu cca 150 je čáslaváků. Informace mám museli sehnat na personálním oddělení.

Z Čáslavi, přesněji řečeno z obcí s PSČ 28601, (kam patří ještě Třebešice, Červené Janovice, Schořov a Žleby) jich je 69 a konkrétně z Čáslavi 24 pracovníků. Dále je z blízkého okolí do cca 10ti Km okolo dalších 58 zaměstnanců, což je dohromady127.Následovala prohlídka elektrárny na biomasu, která je nejmodernější a druhou největší v české republice. Hodinový výkon je až 5500 kW elektrické energie a 10000 kW tepla. Poměr mezi produkcí tepla a elektřiny lze plynule měnit a reagovat tak pružně na potřeby provozu. Investice do elektrárny byly okolo 610 mil Kč.
V elektrárně je všude čisto

Celý několikapatrový objekt má jednoho člena obsluhy ve velínu a pracuje prakticky automaticky. Jak s úsměvem prohlásil ředitel LES & Energy Tomáš Procházka, hlavní potřebnou kvalifikací pro obsluhu elektrárny je schopnost přečíst a pamatovat si manuál. Problém je, že základní manuál je nejen v angličtině ale je to soubor šanonů o celkové váze 7 metrických centů. Počtení na víkend to tedy rozhodně nebude.
Tohle musíš přečíst

Ale ani manuál není vše, jelikož prý na více místech končí půvabnou formulací "... a dál postupujte intuitivně". Zřejmě se bez vzdělání v oboru a přirozené inteligence neobejdete. (Pokud jsou tedy podobně psané manuály i pro jaderné elektrárny, asi se začnu dívat na tragédii v Černobylu jinýma očima- pozn autora.)

Ve vyjímečných případech se elektrárna neobejde bez fysické práce. A to v situaci, že jí při poruše systém vypne a přitom nebude fungovat ani žádný systém záložního napájení. Turbina se totiž nesmí nikdy přestat točit a pro tento mimořádný případ tam mají prostě velkou kliku a nezbude, nežli jí do odstranění poruchy otáčet ručně. Tato mimořádná situace nastala naštěstí jen jednou za dobu provozu a to se pak u kliky střídali všichni, co byli po ruce, včetně pana ředitele. Ověřili si v praxi, že běžný chlap to dokáže vydržet asi 10 minut.
Hluk uvnitř je citelný, ven ale neproniká.

Elektrárna je asi z 50% zásobována přímým odpadem z výroby a zbytek biomasy se nakupuje jinde. Bylo by možné jí zásobovat ze 100%, ale piliny a štěpku je možné zpracovat například na různé desky nebo papír a je ekonomicky výhodnější je prodat.

Elektrárna, ač spaluje čistý odpad, který by se do ovzduší dostal při tlení tak jako tak a tedy se jedná o zdroj  obnovitelné energie (spaluje drcenou kůru z kmenů a zbytky jinak nevyužitelného dřeva), není zdaleka tak ekonomicky výhodná, jak by si mohl někdo myslet. Na rozdíl od těch solárních sice není do budoucna ekologickou bombou a nezatěžuje vzhledem ke stálosti provozu síť a za to je paradoxně "odměněna" nižší výkupní cenou elektřiny a nutností její produkci plánovat podle požadavků ČEZ. Jen tak na okraj, výkonem by dokázala zásobovat celou Čáslav.
Obrazovka velínu elektrárny

Výhoda spíše spočívá ve faktu, že má zdroj paliva z velké části přímo v místě a zásobuje teplem celý závod a elektřinu prodává do sítě. Celá stavba má velmi dobrou protihlukovou izolaci, takže kdyby nebyl vedle komín, ani nepoznáte oč se jedná.Samotná pila, kde se nás ujal ředitel LESS & TIMBER, Ing. Ladislav Prchal, je i přes svou rozlohu poměrně liduprázdná. Většina funkcí je výrazně automatizována a vše řídí výpočetní technika, která přizpůsobuje zpracování dřeva podle toho, co je právě potřeba.
Pásy pásových pil

Na řezání se používají pásové pily, které z kmene vytvoří základní polotovar a ten pak putuje do dalších dvou částí. Velín pil, které z hrubých prken vytvoří výsledný produkt připomíná spíše hernu nějaké hodně náročné počítačové hry. Vládne tu ticho a soustředění.
Takhle se obsluhuje pila

Po dopravníku přijede prkno a automat je oskenuje a navrhne jeho rozřezání přesně podle jeho rozměrů, tak aby se využilo co nejlépe. Obsluha, která sedí u asi sedmi monitorů to může podle vizuelního dojmu změnit, na což má asi 2-3 vteřiny. Většinu funkcí obsluhuje pomocí dvou joysticků nápadně připomínající právě ty z počítačových her.
Detail monitoru s prknem

Myslím že by ale tahle hra brzy unavila i ty největší pařiče, protože halou jede prkno za prknem a nemá to žádnou možnost uložit pozici a jít si odpočinout. Obsluha to ale zvládá zcela klidně, bez mrknutí oka. Ve velínu je ticho a klid, jinak jsou ale jemné piliny i přes snahu o maximální pořádek všude
Piliny jsou všude

Následuje třídění výrobků, jejich prokládání (prkénka na proklad se vyrábějí také souběžně na místě), balení do balíků které následně putují do jedné z několika sušiček. Proces sušení trvá necelý týden, ale mají i sušičky které to zvládnou za dva dny se stejnou kvalitou. Provoz je maximálně úsporný, i na sušičkách mají systém získávání zbytkového tepla.
Sušička

V areálu je i maloobchod, kam si můžete krom truhlářů zajet třeba jen pro jedno prkénko i Vy. Přístup je z ulice za tratí. Že je o výrobky zájem, nám potvrdil ředitel pily s tím, že měsíčně se v tomto "maloobchodě" prodá zboží za 2-3 miliony Kč. V celkovém objemu tržeb, které začaly vloni v září na 33 milionech a letos v září už z pilnice vypadlo 77 milionů, je to jen zlomek, ale i  to je dobrým důvodem obchod dále provozovat.
Hotové výrobky

Závěru prohlídky, spojené s degustací výrobků jednoho z provozů holdingu LESS a to konkrétně palírny v Bohdanči jsme se už zůčastnit nemohli. Škoda, docela by nás zajímalo, jak může chutnat taková pálenka z piva.Když jsme se ptali Ing Mičánka jak vlastně vznikl název firmy, prozradil nám úsměvnou historku. Když si totiž šel nechat před 18 ti lety firmu zaregistrovat, úřednice mu řekla, že název LES si už někdo zaregistroval před ním. Okamžitým nápadem tedy bylo připsat ještě jedno "S" na konec. Úřednice to schválila a tak byl budoucí největší český dřevozpracující závod na světě.

[ Aktuální známka: 1.68 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
155 (155 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 360

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.