sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 22. 12. 2010 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• Jiří Prchal

s_o Válečné cesty 1.praporu 21.pěšího pluku v 1.světové válce – 3.část

Rumunská fronta, rok 1916: Ze Sibině prapor pochodoval do Seelenberka, kde byl odpočinek a 11.10. přehlídka německým generálem Kraftem, velitelem bavorského alpského sboru.
12. – 14.10. prapor odešel přes Heltan do Riu Sadului a dále přes Schützbrücke ke Kordon Postu. Další pochod následoval přes horské pásmo Transylvánských Alp k Monte Robu. V tomto pustém kraji bylo svedeno mnoho těžkých bojů při nichž padlo mnoho Čechů. 16.10. byla svedena nejtěžší bitva na svazích Monte Robu.

6.11. začala všeobecná ofenziva. Prapor pochodoval přes Burulj na Calinesti, pak pak zasněženým pohořím vpravo údolí Olty proti Calimanestibor, kde se Rumuni postavili k odporu. Útokem ze tří stran byli však donuceni velkou část svého území bez boje opustit. Teprve na řece Argesul došlo k bitvě, která skončila velkou porážkou Rumunů. Hlavní město Bukurešť bylo již pouze 45 km před frontou. Nepřítel (Rumuni) dobrovolně vyklidil hlavní město. Proto mohla být odeslána velká část našich sil na severovýchodní bojiště. 18.11. byl prapor posílen 24. pochodovou setninou. 19.11. následoval další postup a pronásledování Rumunů. První půlprapor postupoval údolím řeky Olty, druhý půlprapor postupoval po kopcích vpravo údolí. Počasí bylo velmi nevlídné, pršelo i sněžilo. 26.11. celý prapor přenocoval v Ramnicu Valcea. 27.11. prapor přešel přes rychle zhotovený most na levý břeh řeky Olty a postupoval dále až do Mangureny, 28.11. dorazil do Cotmeana a 29.11. do Polana Lucului, kde se přísahalo novému císaři Karlu. 30.11. došlo ke srážce s Rumuny a 1. a 2. setnina byla odeslána do Albok jako boční ochrana.

1.12. prapor postupoval do Pitesti, při čemž se dostal do dělostřelecké palby. Ale unikl beze ztrát. Velikou oklikou pak dorazil k vesnici Stanislavesti, kde byl určen do zálohy. 3.12. ráno Rumuni ustoupili a prapor postupoval až do Gherghesti, kde přenocoval. 4.12. další postup přes řeku Argesul a přes Gacsti do Pardolosoaia. 5.12. další postup přes Branisbea do Calugareni. V 16 h srážka s Rumuny u vesnice Cocosul. Útok se zdařil a Rumuni ustupovali. Pronásledování následovalo až do vesnice Bilcimosti, kde prapor nocoval. 6.12. Rumuni kladou větší odpor, přesto prapor postupoval až k Petrosulu, kde byla větší dělostřelecká palba. Až za tmy prapor dorazil do vesnice Satul Nou, kde však byli ubytováni Rumuni! Za slabého jejich odporu byli vypuzeni, při čemž jich bylo 300 zajato. 7.12. prapor postupuje po dráze a dále lesem do Pistul, kde byl hledán přechod přes řeku. Jedna setnina byla vyslána do vesnice Piscul Hereasca, odkud se vrátila s 38 zajatci. Pak při zpátečním pochodu prapor přešel přes polorozbořený most do Tiganesti a pak dále až do Poenarii Vechi. 8.12. po půlhodinovém pochodu se prapor vrátil Poenaril-Rali, kde byl celý den věnován odpočinku. 9.12. následoval postup přes Poenaril Vechi do Meri Petchi, kde se čekalo na další rozkazy až do 18 hodin. Ten zněl: „Pochodovat do Micinesti!“ Pochod za velmi těžkých podmínek. Špatné počasí, obrovský vítr, déšť, sníh a spousty bláta.

10.12. prapor dorazil do Ferbinti, kde se celou noc čekalo na vybudování mostu přes řeku Jalomitu. 11.12. přechod přes nový most a pochod přes Adincata k Bolesti, kde se protivník zakopal. Prapor se rozvinul do bojové sestavy s 1. a 3. setninou v první linii. 12.12. obě setniny spolu s mysliveckým praporem bosensko – srbským dobyly vesnici Bolesti, kde zajaly mnoho Rumunů. V 10 hodin byl hlášen postup Rumunů. Naši vojáci proto obsadili východní okraj vesnice a jeden statek, kde se opevnili. K boji však nedošlo. Rumuni dál nepostoupili, ale opevnili se za močálem mezi oběma opevněními. 13.12. Rumuni ustoupili bez boje. Následoval další postup a přenocování v Cufuritě. 14.12. prapor postupoval přes Pitulicea, Mihailesti, Šopieliga a Brebeanca do Balaia, kde byl prapor celou noc v pohotovosti, neboť v okolí se již objevovali ruské jízdní hlídky. 15.12.další postup přes Smeeni a Udati do Minzul, kde byly postaveny polní stráže. 16.12. další postup do Posty. Rumuni obsadili okolí řeky Buzaul. Když dobrovolně opustili pozice, prapor přešel rozbořený most do Beilicul, kam přeběhlo plno Rumunů. Zde prapor znovu narazil na kozácké hlídky. Nocovalo se v Sageata. 17.12. prapor obdržel radostnou zprávu, že je určen do zálohy. Prapor tedy postupoval směrem na Buzea, přešel přes řeku Buzeaul do Ernesti. 18.12. následoval pochod do Ciucarile. 19.12. v noci byl prapor vyslán jako brigádní záloha do Valea Hotarului. 20.12. další pochod do Isvorul Dulce, kde prapor setrval jako divizní záloha. V té době nastaly těžší boje, neboť prapor již bojuje s ruským vojskem. 23.12. byl prapor odeslán jako záloha 8. brigády na hřbet u Vadul Soresti. Zde se dostal do dělostřelecké palby, ale proběhlo to beze ztrát. Zde zůstal prapor spolu s 58. plukem. Na Štědrý den 24.12. se prapor vrátil k 10. brigádě do Schiopeni. 25.12. pak obsadil hřbet u Schiopeni, který byl opevňován. Hřbet byl ostřelován slabší dělostřeleckou palbou. 27.12. odpoledne další pochod do Margaritesti. 28.12. další pochod přes Valća Schiopului. Nocovalo se v lese. 29.12. další postup přes Gura Fagetului, Pleesesti do Fraies, kde byly postaveny polní stráže. 30.12. útok na vesnici Cindesti, která byla dobyta. Zde byl zajat první ruský vojín. 31.12. prapor zůstal v Cindesti.

1.1.1917 následoval další postup přes Bordesti, Gura Calitei a Gropa Tufei do Podul Lucului. To vše za velmi špatného počasí a v moři bláta. Stav praporu se snížil na 229 mužů bojového stavu. 2.1. ve 4 hodiny následuje další pochod přes Calicu do Blidarile, kde znovu prapor narazil na Rumuny. Ti však ustoupili. Pochod pokračoval přes Boniesti a Faraoanele až do Becinu. Pak noční tábor ve Virtisciu. 3.1. prapor znovu v brigádní záloze a v pohotovosti. 1. setnina obsadila vesnici. 4.1. časně z rána postoupili říšští Němci na silnici v Opřeni, kde byly znovu postaveny polním stráže. Prapor byl večer vystřídán Němci a přesunul se zpět do Virtisciu, kde nocoval. 6.1. následoval všeobecný postup k Odobesti, kde Rumuni kladli větší odpor. 7.1. byl proveden útok na Odobesti, který se zdařil.8.1. prapor pochodoval v čele brigády severovýchodním směrem, než byl zastaven dělostřeleckou palbou. Za těžké palby se postupovalo až k vesnici Capotesti, kde byl silný odpor Rumunů a proto se prapor zastavil a začal se zakopávat. 9.1. až 13.1. se dále nepostupuje. Na břehu řeky Putny se budují zákopy. Počasí je stále nepříznivé, prší a všude plno bláta. Večer byl prapor vystřídán a pochodoval zoět do Jarestea do zálohy.

14.1. až do 23.1. prapor odpočíval, čistil se a budoval druhou opevňovací linii. Prapor byl posílen další pochodovou setninou. Večer 23.1. pak prapor vystřídal jiný prapor v zákopech. Počasí bylo stále špatné, i když jiné, než dříve. Nastaly tuhé mrazy, stepní vítr přinášel sníh. 24.1. až 16.2. se dále horečně pracuje na zákopech. Práce to byla velmi namáhavá. Silné mrazy, promrzlá, jako kámen tvrdá země. Stravování bylo velmi špatné. K praporu dorazila na posílení další pochodová setnina. Změnil se i velitel praporu, ale ten krátce po jmenování musel odejít do nemocnice. 17.2. byl prapor vystřídán a odešel do Jarestea. Přišly další dvě pochodové setniny na doplnění praporu.

22.3. byl prapor vystřídán v zákopech a odchází opět do Jarestea. Velení praporu přebírá další velitel podplukovník Böhm. 26.3. dorazila další pochodová setnina na posílení praporu. Stravování je však stále bídné. Chleba nebyl k jídlu. Hlavní stravou se stala kukuřičná mouka. Velitel praporu se staral a dosáhl alespoň dodávání lepšího chleba. Tyfus a malárie byly lékařskými opatřeními omezeny, ale řádili mezi civilním obyvatelstvem, které mělo nesmírnou bídu, zejména proto, že německá správa odvážela ze země všechny zásoby.

5.4. večer jde prapor přímo do zákopů. Fronta je však celkem klidná, pouze dělostřelectvo někdy zvyšuje svoji činnost. V noci se vysílají hlídky za řeku Putnu s úkolem zavěšovat na nepřátelských překážkách letáky a noviny. 26.4. konečně nastalo vystřídání praporu a prapor opět odchází na zotavenou do Jarestea odkud se vrátil do zákopů 29.4. Ale již večer pochodoval až do Odobesti, kde nastalo všeobecné čištění a odvšivení a prapor byl posílen další pochodovou setninou.

Do 30.5. pak byly v táboře Odobesti konány přípravy k odjezdu na italskou frontu. 31.5. odpoledne pochodoval prapor za vesnici Beciu, kde v lese tábořil. 2.6. v 16 hodin prapor odešel do Foscani a zde nastoupil do železničních vozů v Foscani a 3.6. ve 2 hodiny odtud odjel. Přesun proběhl po trase Buzea, Ploesti, Bukurešt, Pitesci, Craiova, Turn Severin, St. Ršava, Temešvár, Szegedin do Vinkovce ve Slavonii.

Sočská fronta, rok 1917 – 1918:

Cesta na italskou frontu byla ukončena 6.6. ve Vinkovce ve Slavonii. Tam byl prapor ubytován za městem v dřevěném skladišti. Zde setrval 16 dní v karanténě. 22.6. pokračovala cesta přes Záhřeb, Spital, Greifenberg, Lienz, Franzesensfeste a Trident do Levica v jižních Tyrolích. Prapor byl podřízen 18.divizi a 26.6. byl přehlížen císařem Karlem. Umístění praporu do vyšších poloh Tyrolska bylo provedeno ze zdravotních důvodů, aby se malárií postižení vojáci brzy uzdravili. Po třech týdnech prapor odjel do Lublaně, odkud 17.7. odešel do Podgorice a Podhory. Zde se prapor poprvé za celou válku setkal se svým mateřským útvarem – čáslavským 21.pěším plukem. 27.7. byl prapor opět přehlížen, tentokrát arcivévodou Evženem a 31.7. znovu generálem Boroevičem.
při obraně vrcholu Gomila
1.prapor při obraně vrcholu Gomila nad Čepovanskou dolinou


11.8. prapor nastoupil do železničních vagonů a 12.8. přijel do Dutovlje, odkud pochodoval do obce Pliskovic. Zde prapor denně cvičil hlavně za účelem obeznámení se s terénem. 18.8. prapor nastoupil pochod do Žablje Malé, 19.8. do Lokve, 21.8. přes Čepovanské údolí do Lokovce. 22.8. byla dosažena Bainsizza Planina (Sv. Duch). 23.8. byl praporu vydán rozkaz, aby vystřídat u vesnice Lahka na kótě 856, střelecký prapor č. 36, který však předčasně, ještě před příchodem našeho praporu, opustil zákopy a náš prapor musel znovu kótu 856 znovu dobýt. Avšak Italové protiútokem zahnali prapor zpět. Ten však kótu znovu dobyl. Takto se útoky opakovaly celý den. Kóta byla naším praporem držena do 23.hodiny, kdy došel rozkaz k ústupu. Pro noční ústup nebylo možné mrtvé ani pohřbíti. I sklep, kde lékař obvazoval raněné, byl rozbit granátem. Přitom byl zraněn lékař a zdravotník.

V době od 24.8. do 27.8. byl prapor v záloze na různých místech Bainsizzké planiny. 28.8. přišly k praporu dvě pochodové setniny na doplnění praporu. Nepřátelskou dělostřeleckou palbou těmto setninám i praporu byly způsobeny těžké ztráty: 17 mrtvých a 56 těžce raněných. 29.8. večer prapor odchází do rozbořené vsi Vrhovce, kde byly vybudovány pozice z narovnaných kamenů. 30.8. měl prapor značné ztráty způsobené hlavně minami a puškovými granáty. Například 3.setnina, která byla od italských zákopů vzdálena jen asi 50 kroků, měla ztráty přes 70 mužů. 31.8. až 11.9. byly setniny praporu vystřídány jinými útvary a byly v záloze. 12.9. prapor odchází přes Čepovanské údolí k Lokvi, kde setrval jako záloha v lese mezi Lokvi a Némci. 28.9. večer odchází prapor přes Ċepovany do Reavce, 29.9. k Lomni di Tolmino. Prapor obsazuje úsek Sv. Lucie – Lom. Zde zůstal za nepříznivého deštivého počasí do XII. sočské bitvy.

24.10. časně zrána byla zahájena ofenzíva proti Italům bubnovou palbou a otravnými plyny. Italové ustupovali, avšak důležitá místa houževnatě hájili. Prapor postupoval podél řeky Soče k Auzze po železniční trati Tolmin – Gorice a dobyl dva železniční tunely. Avšak byly i neúspěchy. 24.10. byla zajata skoro celá 2.setnina a oddíl strojních pušek. 25.10. prapor dobyl třetí železniční tunel, v němž byla zřízena italská nemocnice a sklady válečného materiálu. Neopatrností vojáků, kteří později tunelem procházeli, vznikl požár a všechen materiál byl zničen. 26.10. prapor postoupil do Canale, které bylo ještě obsazeno Italy. Zde byly ukořistěny obrovské zásoby. 27.10. byl proveden přechod přes Soču a pochod přes Maria Zell a St. Jakob na vrch Korada.
Solkanský železniční most přes Soču
Solkanský železniční most přes Soču u Slovinské Gorice


Solkanský most po zničení
Solkanský železniční most po zničení


28.10. sestup z výšin do roviny k italským hranicím za nepřetržitého deště. 29.10. postup přes St. Nadrat, Dolegnano a Manzano do Manzinella. Byl proveden přechod po dřevěném mostě, který Italové zapálili, ale naši vojáci jej uhasili vodou nasbíranou do helem v řece. Téhož dne zajala v noci stráž desátníka Goldschmieda (3 muži) celý vyzbrojený prapor Italů i s velitelem. 30.10. pochod přes Percotto, Lauzacco a Rizano do Samardenchia. U obce Pozzuolo prapor bojoval s italskou jízdou, která se pokoušela prorazit. Útok byl 4.setninou a oddílem strojních pušek odražen a bylo ukořistěno mnoho koní. 31.10. další postup přes Pozzuolu, St. Maria, Sclaunicco, Lestizza, Flambro, Virco Villa, Codroipo do Goricizza. Na cestě, zvláště v okolí Flambro a Codroipo, zůstalo mnoho italského vozatajstva a těžkých děl. Překvapení Italové vše opouštěli ve velikém spěchu a koně postříleli. 1.11. 1917 byla celá brigáda, ve které působil i náš prapor, vystřídána a zůstala v záloze. Náš prapor zůstal přes noc v Goricizze a od 4.11. byl v záloze v Passarianno. 5.11. pochod zpět do Goricizza, 6.11. přechod po částečně zničeném železničním mostě přes Tagliamento a noční pochod přes St. Vito do Villuty. 8.11. byl prapor ubytován v Capodoccia, odkud 18.11. pochodoval přes Pravisdomini do dvora Villacriccola, kde zůstal v záloze přes tři týdny a odtud byl poslán do úseku Monte Grappa na tyrolské frontě.
Italské oběti
Italské oběti rakouského plynového útoku


10.12. pochod přes St. Andrea, Pradolino a Brugnera do Cavolana. 11.12. přes Vistorta a Cordignano do Villa di Villa. 12.12. přes Sarmede a Cappela Maggiore do Borgleta u Viktoria. 13.12. přes Serravalle, Fadalto, Lastra, Vich do Poseta. 14.12. přes Belluno do Bribana. 15.12. přes St. Gustina do Salmenega. 16.12. přes Villapajera, Feltre, Arten do Arsie. 17.12. přes Cismone a soutěskou Val Gozza na Col Caprille v úseku Monte Grappa, kde byl připravován postup 4.pěší divize k útoku na Col dela Beretta. Od 18.12. do 22.12. boje na Asolone. Půda byla v tomto úseku úplně rozryta dělostřeleckými granáty. Zásobování bylo velmi obtížné, vše se jen donášelo prudce stoupající stezkou, nazývanou „soutěska smrti“, která byla po celé délce silně ostřelována. Mnoho vojáků odešlo do nemocnice s omrzlými nohami. Ztráty byly značné. 25.12. v noci byl prapor vystřídán a odešel do Arsie. Setniny měly asi po 60 mužích.

12.1.1918 byl prapor poslán do Col Caprille, kde Italové bezvýsledně útočili. 23.1. byl prapor vystřídán a odešel do zálohy v Arsii. 28.1. pochodoval přes Feltre a Belluno do Visome, kde zůstal v záloze a na zotavenou do začátku dubna. V únoru byl prapor posílen dvěma pochodovými setninami na doplnění. Tehdy byl z praporů 21., 98. a 18.pluku sestaven nový pěší pluk č. 118. V první polovině dubna odešel prapor do Borga, odkud odejel drahou do Tridentu, kde byl ubytován v kasárnách.

Zpracováno podle knihy: Karel Trenkler Válečné děje 21.ppl. čáslavského 1914 – 1919 Knihovna Kamarádství svazek IV, rok 1936


[ Aktuální známka: 2.73 ]

sipka Nejnovější inzeráty

23.10.2020 - Bojmany
nabídka (Jiné)
Věštění pomocí siderického…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
26 (26 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
153 (153 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
36 (36 hl.)


Celkem hlasovalo: 349

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.