sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 01. 03. 2012 •• Rubrika: » Index » Názory •• D. Smejkal

s_o Podzimní kolo fotosoutěže již přineslo první ovoce

Sotva zmizela vánoční výzdoba, dali se do práce naši čtyřnozí spoluobyvatelé, jako by se městu chtěli odvděčit, že pro ně uspořádalo přehlídku. O tom, jak zkrášlují Čáslav, se přesvědčuji prakticky denně a musím upřímně uznat, že zdobí, kde mohou.
Každý však nemusí být jejich umění nakloněn nebo s ním – naštěstí – nepřijde ve větší míře do styku, pokud městem tolika nekorzuje. Ten, kdo vidí Čáslav pouze z pozice za volantem, by mohl být ošizen o nejeden zážitek, a tak jsem si dovolil nafotit malou sérii psího snažení.

Kde jinde nejintenzivněji zdobit než v ulicích, které jsou nejfrekventovanější. Vybral jsem si jeden z hlavních „tahů“, konkrétně chodníky podél staré hlavní silnice, přičemž ve stejný den, 30. 01. 2012 odpoledne, jsem zdokumentoval asi půlkilometrový úsek mezi Městskou nemocnicí a Penny Marketem.

Stojím naproti lékárně U Nemocnice, metr před začátkem chodníku na protilehlé straně, kde si stanovuji výchozí bod úseku, který bude předmětem hodnocení. Když už mám nakročeno na zánovní zámkovou dlažbu, zaráží mě v dalším pohybu první „dílo“ ihned vedle v trávě (foto č. 1). Jako by zde bylo první poděkování radnici, že udělala soutěž pro psy. Ani se nestačím rozejít, poněvadž asi dva až tři metry vedle upoutá moji pozornost další „výtvor“ (foto č. 2), jímž jeho autor vyjadřuje i svůj dík. S podobným odstupem následuje nová hromádka, pardon, asi bych měl hovořit o výtvarném umění (foto č. 3), poté další (foto č. 4) a hned nato pátá umělecká kupička (foto č. 5). Úsek k autobusové zastávce (foto č. 6), k níž by opravdu kamenem dohodil, doslova lemuje jedna ozdoba za druhou. Ach, jaká to krásná Čáslav!

Psí bobek 1

Foto č. 1: První pes děkuje představitelům města za vypsání soutěže.
Psí bobek 2

Foto č. 2: I druhý pes zanechal radnici věcné poděkování za realizaci přehlídky.
Psí bobek 3

Foto č. 3: Takto poctil pořadatele další účastník soutěže.
Psí bobek 4

Foto č. 4: Zahanbit se nenechal ani tento soutěžící. Zde je jeho dík.
Psí bobek 5

Foto č. 5: A ještě jedno uznání. To je vděku!
Psí bobek 6

Foto č. 6: Všechna vyznamenání organizátorům se nacházejí mezi touto značkou a zastávkou.Ponechávám stranou zelené plochy a začínám se soustředit na chodník samotný. Krátce za zastávkou směrem do centra pořizuji první detailní a situační snímek (foto č. 7 a č. 8). Poté, co míjím restauraci Na Růžku, mám další práci (foto č. 9 a č. 10) a vzápětí, v oblasti přechodu pro chodce, zhotovuji nové dva obrázky (foto č. 11 a č. 12). Měním stranu silnice a kráčím mezi Penny Marketem a sportovní halou. Na konci obou staveb směrem k poště realizuji poslední tři zastávky (foto č. 13 a č. 14 a následná), během nichž nabývám největšího (foto č. 15 a č. 16) a nejdelšího (foto č. 17 a č. 18) „úlovku“. U přechodu pro chodce dělám čelem vzad, spokojen s dostatkem obrazového materiálu na straně jedné a znechucen ze sebeméně nepřiostřené reality (ostatně fotografie přece nelžou) na straně druhé, a vracím se k domovu s konstatováním, že na 100 m čáslavských chodníků připadá v průměru jeden psí výkal.

Nyní máme k dispozici 11 detailních záběrů pro jarní kolo soutěže, kde budeme pod článkem již během měsíce února vybírat psí exkrement excellent. Pro obrovský počet dalších výtvorů po celém území města již nejsou přijímány další soutěžní snímky.

Pro vítěze bude tradičně připravena finanční odměna ve výši 3000 Kč, pro druhé a třetí místo pak 2000 a 1000 Kč za podmínky, že se majitelé se svými miláčky přihlásí k vítězným obrázkům a budou souhlasit s uveřejněním svého jména, adresy a fotografií v Čáslavských novinách a na stránkách města. I ostatní dostanou finanční odměnu za účast. Všichni obdrží též dostatečný počet sáčků na psí výměšky a bude jim důrazně vysvětleno, k čemu slouží.

Kdo by snad bral předchozí dva odstavce vážně, pak mu musím zkazit radost: jde o černý humor. Ovšem černý humor je i to, že město vypíše pro chovatele a jejich miláčky v dobrém úmyslu soutěž a oni pak na něj, povzbuzeni zájmem o jejich chovatelskou vášeň, společně na oplátku s…. – v přeneseném i (a to je nejhorší a nejsmutnější) nepřeneseném slova smyslu.

Psí bobek 7


Foto č. 7: Na druhé straně zastávky je výzdoba sice řidší, zato přímo na chodníku.
Psí bobek 8

Foto č. 8: A někdo si ji dovolil přejet na kole. Potrestat ho za ničení cizího majetku!
Psí bobek 9

Foto č. 9: Zde se hafík moc nepředvedl; „dekorace“ je malá, a tak ji někdo přehlédl a rozšlápl.
Psí bobek 10

Foto č. 10: Lidé, pozor! To, co si našlápnete, musíte zanechat na místě! Není to Váš majetek!
Psí bobek 11

Foto č. 11: Haf se asi bál přechodu pro chodce, tak to pustil po boku páníčka těsně před ním.
Psí bobek 12

Foto č. 12: Kreaci zasadil na obdiv na rušném místě. Ale někdo ji rozšlápl. Vandalové!
Psí bobek 13

Foto č. 13: To je barvička! Tento pejsánek má určitě krásnou srst! Zastavme se, udělejme „ó“!
Psí bobek 14

Foto č. 14: Ale vypadá to jako kupka slimáků! Ovšem skutečnost je ještě odpornější!
Psí bobek 15

Foto č. 15: Některé kusy by měly být označeny jako nebezpečná překážka na komunikaci.
Psí bobek 16

Foto č. 16: Kupa je tak velká, že zatím úspěšně setrvává tak, jak ji autor zanechal.
Psí bobek 17

Foto č. 17: Ne, to není had. Ale přesto bych na to nešlapal.
Psí bobek 18

Foto č. 18: A konečně poslední exemplář. Prosíme, neničit, hodnotí se po celý měsíc únor!


Nu, všichni slušní Čáslaváci nebo častí hosté našeho města, ať už pejskaři či nikoliv, jak se Vám líbí moje záběry? Nebojte se říci, že vůbec ne, mně se také nelíbí, ba dokonce se mi nad nimi dělá nevolno. Ale co s tím?

Problém neustále se nacházejících četných psích výkalů na chodníkách a v městské zeleni se týká města celoplošně, a tedy nás všech. Pokud se na něj nebude reagovat, rozhodně se nedočkáme zlepšení; spíše naopak: se vzrůstajícím počtem psů a stále stoupající mírou jejich protěžování nebude za chvíli kam šlápnout.

Stejně, jako byla vytvořena vyhláška v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti v Čáslavi kvůli nepřizpůsobivým spoluobčanům, by se dalo jednoduše podobnou vyhláškou korigovat chování majitelů psů.

Odrazovým můstkem při hledání řešení problému je nutnost si uvědomit, že většina pejskařů nemá nic s sebou (důvod ponechme stranou), aby mohli produkt svého miláčka sebrat a hodit do popelnice či odpadkového koše. Ten pak logicky po dlouhé dny zůstává na svém místě a vyvolává odpor.

Stačilo by prosté a nijak neomezující nařízení, že každý, kdo vede psa, musí mít při sobě minimálně dva igelitové sáčky, které v kapse nic nezaberou, či něco podobného, každopádně však důvěryhodného: nikoliv tedy starou vlakovou jízdenku, prázdný obal od Miňonek apod.

Dodržování příkazu by pak namátkově kontrolovali strážníci Městské policie Čáslav, popř. Policie ČR a nedbání předpisu by bylo pokutováno.

Pro kontrolu by však stačilo předložení jen jednoho igelitového sáčku apod. Výchozí počet dva kusy má ten důvod, aby se kontrolovaný nemohl vymluvit, že již pejsek vykonal potřebu a on sáček vyhodil; stále by mu zbýval druhý. Určitě by to zlepšilo situaci.

V druhé fázi by se pak přirozeně důrazně hlídalo to, zda sáček užívá, a za bezohlednost by byl opět finanční postih.

Zcela jednoduchý způsob řešení problému a ještě k tomu dvojitě přínosný: město by tak získalo „pár“ korun, ale hlavně – bylo by čisté.

Současně by se místo pořádání psích parád a vyplácení peněžitých výher vítězům vynaložila aktivita na dosažení vhodnějších met, a to např. na rozmístění tabulek symbolizujících zákaz venčení psů ve vybraných lokalitách či připomínajících povinnost sbírat psí exkrementy na celém území města. Zmíněné peníze by se pak účelně využily na jejich koupi. Pokryly by tak částečně pořizovací náklady a v každém případě by byly vydány ve prospěch všech občanů.

Bez tohoto opatření a následných namátkových kontrol a občasného dohledu na dodržování příkazu či zákazu ze strany Městské policie Čáslav či Policie ČR a hrozby možného postihu za úmyslné znečišťování městských ploch bude stále nutno dívat se pod nohy.

Pokud by návrh ztroskotal na skutečnosti, že je málo strážníků a že mají důležitější starosti, pak je zde varianta B: zavedl by se zvláštní poplatek za psa, z něhož by město financovalo speciální psí úklidovou četu. Ti, kteří si po sobě poctivě uklízejí, by mohli mít vztek pouze a jen na ty, kteří si počínají jako prasata a tak nečiní. Záběry dokládají, že jich je mnoho.

Jaký je závěr? Výše uvedené jasně ukazuje, že záležitost není beznadějná a že východiska by byla. Řešení situace ovšem nespočívá v pouhém spoléhání se či apelování na slušnost, inteligenci a ohleduplnost lidí vlastnících psa. Máme-li bojovat účinně za krásnou (a tudíž čistou) Čáslav, nevyhneme se opatření, které bude vlastníkům psů mimo jiné jasně určovat korektní chování, když už si ho nejsou schopni vyhodnotit vlastním rozumem. Ale každé opatření je zbytečné, nejsou-li s jeho porušením spojeny náležité sankce. Doposud to bylo na dobré vůli a záběry ukazují výsledek: po dobrém to nefunguje.

Doufám, že tyto řádky budou dotyčným inspirací a že se nám v Čáslavi již brzy bude žít zase o něco lépe. Pokud se vedení nepostaví k problému čelem, mělo by alespoň všem slušným lidem dávat příspěvky na benzín s doporučením, aby se po městě přesouvali jen motorizovaně. A když se někomu zachce kousku svěží, čisté přírody, ať si ji zajede užít do některého z kulturních měst, kde tento problém (takřka) neznají. Tak tedy, ať žije krásná Čáslav.


[ Aktuální známka: 1.82 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.