sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 18. 04. 2012 •• Rubrika: » Index » Názory •• admin

s_o Čáslavská čajovna poprvé, podruhé, ... popáté?

Je to pár dní, co v byla v takřka naprosté tichosti znovuotevřena v Čáslavi čajovna. Pokolikáté už? Jaké má šance na úspěch?
Podle toho, co víme, je to už asi popáté. Předposlední z čajovnických pokusů byl započat aby nakonec zkrachoval na stejném místě jako je ta dnešní. Nějakou dobu předtím byla čajovna, kterou jsme ale nikdy osobně nenavštívili v okolí kostela a předtím byl asi rok Club Cofein v entrée neboli v předsálí kina Miloše Formana.

Ten byl spojen i s dalším ušlechtilým kulturním počinem, s filmovým klubem, v jehož rámci byly v kině promítány různé alternativní filmy. Tedy takové, které nevznikly v Hollywoodu etc. a nebyly vytvořeny čistě s cílem maximálního zisku. Vznikly i internetové stránky, které sice také vzal čas, ale odkaz na ně, včetně info o podniku se ještě na internetu najde. Bohuže se zánikem tohoto klubu zmizel i filmový klub. Jasně - nebylo to asi výdělečné. Ale možná jako investice do budoucí generace... to se nedá poměřovat jen přímým aktuálním ziskem.

Poslední informace o nějaké čajovně jsem slyšel v souvislosti s cukrárnou Bonet, ale nikdy jsem tam také nebyl. Jsou to tedy celkem 4 pokusy a dnešní pátý. Zkusme se zamyslet nad tím, jaká je příčina předchozích neúspěchů. Proč zde čajovny krachují, zatímco nedaleko v Kutné Hoře je čajovna úspěšná.
Šálek čaje

Hlavní, nebo alespoň podstatnou příčinou bude nedostatek přirozených návštěvníků. Nejsme zrovna národem čajomilců, piva se zde vytočí o několik řádů více. Navíc Čáslav je, možná i právem, vnímána jen jako "užitkové město" tedy takové, které zajišťuje svým obyvatelům základní služby. Mají zde kde přespat, kde si koupit základní potraviny a několik dalších očekávaných služeb (Benzin, domácí potřeby, knihy, kadeřník, je tu nemocnice, radnice, několik supermarketů, vietnamská večerka, papír hračky, květinářství, kino, lékař, zubař. Jo a pohřební služba. Divadlo je t.č. v rekonstrukci.)

Je tady sice také muzeum a galerie, pořádají se zde výstavy, působí zde spolky jako je třeba Včela Čáslavská. Dokonce tu jednou za dva roky proběhne rekonstrukce nějaké středověké bitvy, která není zrovna špatným počinkem. Ale všecho to přesto působí nějak, jak to jen říci, ospale. A tak i když je Kutná Hora vzdálena hlavní železniční trati o několik kilometrů do polí a má jen asi dvojnásobek obyvatel, tak v tomto ohledu vyhrává.

Vyhrává i propagací, stačí srovnat stránky zdejšího muzeua s muzem v Kutné Hoře. Nejinak to je i s čajovnou - své webové stránky měl jen ClubCofein v kině. Není to přitom jen o vzhledu, sice mají stránky našeho muzea vzhled dosti předpotopní, ale Kutná Hora na tom není zase o moc lépe. Ty kunohorské jsou ale celkově přehlednější. Není to ani o množství či kvalitě akcí, v tom ohledu jsou zdejší galerijci a muzejníci a výstavníci docela snaživí.

A tím se dostáváme k další z možných příčin neúspěchu - mizerná propagace. Ano, je pravda, že příslušní činovníci rozešlou emaily mediím, vyjde program či článek v Čáslavských novinách a vytisknou se plakáty. V případě čajovny jsem zaregistroval pouliční plagáty na takových těch skládacích "véčkách". Viděl jsme dvě, dá se předpokládat, že tu budou tak nejvýše čtyři. Informace vyšla v čáslavských novinách.

Stačí to? Domnívám se že ne. Myslím že další chybou je špatné zacílení. Kdo bude chodit do čajovny? Kryje se s tím, kdo pročítá čáslavské noviny? Čáslavské noviny čte spíše starší generace, generace rodičů, kteří mají v dnešní době krize a všeobecnoho společenského úpadku dost práce aby oni a jejich rodiny přežily, takže nějak masově čajovnu navštěvovat spíše nebudou. Mladá generace, které spíše tíhne k alternativnímu životnímu stylu (a tím nejenom třeba ke kouření trávy ale i k návštěvně čajovny) se k informaci nedostane.

Další co je potřeba udělat, je zaujmout. Současný "rozjezd", kdy krom několika zcela běžných pytlíkových čajů ze supermarketu a kafe nabízí jen "genius loci" a klid, bez dalších návštěvníků, sice pár lidí osloví, k přežití to ale stačit nebude. Podnik jako je tento potřebuje vypěstovat skupinu "štamgastů", čaji a kulturní dobatě bez křiku nakloněných lidí, kteří se budou vracet. Je potřeba je něčím motivovat a to jednak tím co se jim nabízí a tím, co zde mohou zažít. Alternativní kulturou, případně výstavami a besedami, které se k čaji hodí.

To nemusí být každý den a ani každý týden, ale úplně by to chybět nemělo. Čajovna je tam pár dní a nemůžeme čekat zázrak hled první den. I politikům se dává 100 dní hájení (i když u nich je to až příliš dlouhá doba), proč tuto dobu nedopřát naší čajovně.

Ano, naší čajovně. Protože na nás záleží, jestli tu přežije. Na nás, na provozovatelích i obyvatelích. Rád bych aby tomu tak bylo. A pokud k tomu přispěje i tento článek, tím lépe.

[ Aktuální známka: 1.94 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.