sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 19. 04. 2012 •• Rubrika: » Index » Kultura » Výstavy •• J. Běhounek

s_o Výstava v Gotzově tvrzi

22. 4. Se otevírá již 22. Výstava obrazů v Galerii Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově. Instalováno bude opět více jak stovka obrazů od dvou žáků mistra české krajinomalby Julia Mařáka - Josefa Ullmanna a Oty Bubeníčka.
Bub_makovepole
Otto Bubeníček 1871 – 1962

Rodák z Uhřiněvsi u Prahy, zpočátku působil jako litograf v Haasově dílně, ale touha po umělecké volnosti ho zavedla v roce 1898 na Akademii k profesoru Mařákovi. Poprvé předstoupil před veřejnost v roce 1901 na výstavě Krasoumné jednoty v Rudolfinu absolventským obrazem „Pod hrází“.

Od té doby každý rok vystavoval v Mánesu a v J. U. V. v Praze. Bubeníčkovo vskutku mnohačetné dílo nestejných kvalit má několik vrcholů, vynikající práce nalezneme hned na počátku tvorby. V drobnějších lepenkách pokouší dobové směry většinou s vynikajícími výsledky. Krásné jsou jeho práce z Valašska. Vrcholné práce fauvistického rázu najdeme v letech 1907-1909. Krásné práce si přiváží z pobytu v Dalmácii a ze Splitu.

Po roce 1910 zaujmou některé obrazy ovlivněné německým krajinářstvím. V až bezbřehé produkci se postupně ztrácí některé opravdu kvalitní krajinomalby sumarizující vše dosud naučené (větší kompozice z let 1915-1925). Bubeníček kreslil i maloval do vysokého stáří a stal se jedním z nejoblíbenějších Mařákovců.

Jiří Zachař Literatura: Mařákova škola: PhDr. Martin Kodl; PhDr. Michael Zachař 2007

Ull_napotoce

Josef Ullmann
1870 - 1922

V dějinách českého výtvarného umění není snad období, jehož hodnocení prošlo v průběhu let změnami tak protikladnými, jako doba přelomu 19. - 20. století. Doba plná vnitřních rozporů, kladoucí směrem k výtvarnému umění nejsilnější imperativ modernosti, požadavek, který v sobě zahrnoval svorník nároků dovršujícího se zápasu národnostního s usilovnými snahami o souměřitelnost domácí tvorby s usilováním v hlavních střediscích kulturní Evropy. Po mostech již sklenutých starší generací umělců, hledajících poučení ve Vídni, Mnichově a Paříži, vstupují do posledního desetiletí 19. století podněty překvapující šíří výtvarných záměrů a rozmanitostí programových zacílení.

V jejich rámci všeobecně oživený zájem o přírodu začíná poutat část příchozí generace k jejímu hlubšímu studiu přepisu či přebásnění přírodní skutečnosti. V roce 1887 přichází na pražskou Akademii z Vídně povolaný Julius Mařák, aby se ujal vedení znovu otevřené krajinářské školy. Mařák, sám romantik, básník velebnosti i intimity lesních interiérů, důvěrným stykem s přírodou stále více rozšiřoval dříve velmi omezenou barevnou skladbu svých obrazů. První náznaky pokusů o změnu interpretace krajiny u mladého pokolení nacházejí v Mařákově nevšedním pedagogickém působení jistou oporu.

Byl to program, který přitahoval každým rokem řadu adeptů, usilujících vstoupit do "Mařákovy školy". Byl mezi nimi také Josef Ullmann. Narodil se v roce 1870 v obci Nekníř na Plzeňsku. Po předčasné smrti otce se jeho matka se čtyřmi sourozenci přestěhovala do Plzně, kde mladý Ullmann po absolvování čtyř tříd reálného gymnázia začíná pracovat ve Škodově továrně jako úředník.

Jen náhoda způsobila, že jeho drobné kresebné pokusy se staly předmětem zájmu ředitele podniku, na jehož popud odchází Ullmann do Mnichova. Připravuje se nejprve v soukromé škole profesora B. Schmiedta a profesora A. Finka. Poté vstupuje na akademii u profesora J. Hertericha. Nemáme prakticky žádné doklady Ullmannovy tvorby z této studijní periody. Rovněž nevíme proč Ullmann opustil půdu mnichovské akademie a v roce 1897 přichází do Prahy, kde navštěvuje školu profesora Pirnera, jež však byla zřejmě cizí druhu jeho nadání. V roce 1898 již nacházíme Ullmannovo jméno v seznamu žáků profesora Mařáka. Tento rok je i posledním obdobím učitelova působení.

První práce vytvořené v prostředí Mařákovy školy vykazují volbou námětů, typem koloritu i kompoziční výstavbou příbuznost s lesními interiéry svého učitele (č. k. P2231249, P2231250, P3051647). Po roce 1899, kdy Ullmann absolvuje na Akademii, vidíme již dobře patrný posun proti školním pracím. Zjišťujeme uvolněnější rukopis, smělejší užití barevné skvrny a dekorativní cítění. Není to již úsilí strohého přepisu skutečnosti, ale dosud ani imprese barevných skvrn.

Obrazy tehdy vznikající jsou dokladem rostoucí technické jistoty.(č.k.P2221111,1116,1119,1174). Jsou to krajiny Ullmannovy duše, které se roku 1902 začínají objevovat na výstavách pořádaných Krasoumnou jednotou, Uměleckou besedou či Jednotou výtvarných umělců.

Následující léta (1903-1906), můžeme říci pro Ullmanna klíčová, jsou časem pilné práce i prvních úspěchů. Je zastoupen svými obrazy v Moderní galérii a účastní se přehlídky českého umění v Mnichově. Menší soubor obrazů vystavený v Rudolfinu v roce 1906 je přípravou k první samostatné výstavě v roce 1908 v Topičově salonu. Kritik K. B. Mádl tuto výstavu provází slovy "Všechno je srovnáno a urovnáno, 39 obrazů zdá se býti provedeno za jediný den". Je pravděpodobné, že dopad této kritiky byl jedním z důvodů dalšího uvolnění malířského rukopisu u obrazů vzniklých počínaje rokem 1908 a dosáhnuvších v roce 1910 čisté imprese v koloritu i technice malby.

Zachovalo se jen málo údajů a svědectví, abychom mohli plně ozřejmit lidský profil Josefa Ullmanna. Můžeme soudit, že Ullmann nebyl člověk oddaný veřejné aktivitě, jeho místo bylo v přírodě a ateliéru. Proto také zřejmě v roce 1911 neunesl negativní hodnocení své práce ze strany nejmladší generace, neunesl Kubištovu kritiku a reagoval inzultací kritika na veřejném místě. Ullmannovo nešťastné gesto nemělo patrný vliv na další vývoj umělcovy tvorby, jež se dále odvíjela ve formulaci náladového impresionismu a byla poznamenána v pozdním období nevyrovnaností kvality.

Jiří Zachař Literatura:J. Kubert, Josef Ullmann - katalog výstavy Praha 1986.


Výstava bude přístupná denně včetně svátků od 10 do 16 hodin. Veškeré informace na www.antikgoltz.cz 603 497 240 Mgr. Málek

[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.