sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 08. 05. 2012 •• Rubrika: » Index » Kultura » Tipy na výlet •• D. Smejkal

s_o Vzpomínání na Matterhorn, nejkrásnější horu světa

Duben je měsícem Velikonoc, po nichž v minulých letech vyrazili lyžařští labužníci z Čáslavi a okolí, ale i stejně ladění lyžaři ze vzdálenějších lokalit celkem čtyřikrát s Elánem za jarním lyžováním pod Matterhornem.
Vše bylo pečlivě připraveno, pouze počasí zůstává vždy – a v horách obzvláště – sázkou do loterie. To nám bylo třikrát nakloněno, jednou nikoliv. Zatímco druhý ročník zhodnotil jeden z účastníků nelichotivě, avšak bohužel výstižně slovy „mlha za 11 000“, v případě prvního, třetího a čtvrtého ročníku se středisko mohlo pochlubit vším, co nabízí, a zúčastnění nešetřili superlativy. Nejeden se netajil s tím, že nezažil hezčí lyžařskou dovolenou.

Ačkoliv se již vytvořila podobně, jako je tomu u výjezdů za letní turistikou do Dolomit, ustálená parta pohodových lidí, kteří se těšili na společné setkání a dokázali vytvořit příjemnou atmosféru, byla letos kontinuita přerušena a pobyt se nekonal. Krize, ať již byla vyvolána uměle či nikoliv, zapříčinila své a velmi se odrazila v cestovním ruchu, oblasti, která drtivé většině občanů přinášela ty nejhezčí dny v roce. První, na čem lidé začnou šetřit, jsou bonusy, které si dávají, a tak si nyní mnozí odpírají někdejší pravidelnou dovolenou na úrovni. To s sebou přináší výrazný pokles v cestování, tudíž můžeme tentokráte na akci jedině zavzpomínat.

Ubytováni jsme nebyli, jak by se předpokládalo, ve Švýcarsku, nýbrž již tradičně v oblíbené a osvědčené Itálii, konkrétně v regionu Valle d´Aosta. Pro některé budou tyto řádky vzpomínkou, pro jiné snad pozvánkou na někdy příště. Mnozí klienti vzpomínají na podnik s velkým nadšením a rádi by si ho zopakovali. Současně je i dost dobře možné, že četní obyvatelé města ani netušili, že se odsud něco takového koná: přitom stačilo nasednout na náměstí do autobusu a nechat se týden hýčkat, brázdíc bílé pláně jednoho z vůbec nejvěhlasnějších středisek. To vše za přijatelnou cenu, přestože se jednalo o hodnotnou, luxusní dovolenou.

Pokud se cítíte osloveni, neváhejte se ozvat. Možná se přidají i další lyžaři s vytříbeným vkusem, kteří by rádi poznali tuto oblast, a podaří se nám s pomocí minulých účastníků, dobře znalých těchto končin a jsoucích chodící reklamou, dát pro příští rok opět dohromady skupinu, dostačující svou velikostí pro realizaci. Co nevyšlo letos, to se může podařit i přes nepřízeň období příště; vždyť autobus zase nepojme tolika lidí! Doba se patrně nezlepší, ale nemusíme jí přece dovolit pošlapat úplně všechno, co nám v minulosti působilo potěšení a dávalo sílu překlenout čas do další dovolené. Starosti se nevyhýbají nám, tak my se nevyhýbejme radostem!

Vítáni jsou všichni nekonfliktní a celkově fajn lidé. Pro zájemce uvádím odkaz na plánek střediska a níže přikládám stručnou charakteristiku destinace.
Pohled na Matterhorn z dálky

Hra kontrastů: křehké, hřejivé květy na pozadí drsných, ledových skal; pohled na Matterhorn z italské strany, z údolí Valtournenche. Pod touto stěnou se nachází hlavní italský areál, propojený s dalším areálem, zasahujícím 8 km do zmíněného údolí, stejně jako se švýcarskou stranou střediska.
Pohledy ze švýcarské strany

Pohled na Matterhorn z dalších dvou, tentokráte švýcarských stran: vlevo: Lanová dráha na Klein Matterhorn na pozadí Matterhornu; pohled na Matterhorn od Klein Matterhornu, kolem něhož se rozprostírá jeden ze vzájemně propojených areálů střediska. vpravo: Lanová dráha na Rothorn na pozadí Matterhornu; pohled na Matterhorn od Rothornu, kolem něhož se rozprostírá jeden ze vzájemně propojených areálů střediska.
Matterhornská železnice

Ozubnicová dráha Gornergrat Bahn, označovaná „Matterhornská železnice“, nedaleko horní stanice na pozadí Matterhornu; pohled na Matterhorn od Gornergratu, kolem něhož se rozprostírá jeden ze vzájemně propojených areálů střediska.

5 dnů lyžování pod Matterhornem – jarní lyžování, pozoruhodnosti a panoramata

Valle d´Aosta, nejmenší z 20 italských regionů, se nachází na severozápadě Itálie při hranicích Švýcarska, Francie a italského regionu Piemonte. Území regionu vymezují současně nejvyšší hory Evropy, a to Mont Blanc, Monte Rosa (Dufourspitze), Monte Cervino (Matterhorn) a Grand Paradiso. Kromě poslední jmenované najdeme pod každou z nich významný lyžařský areál, a sice Courmayeur, Monterosa Ski a Valtournenche – Breuil-Cervinia (Itálie) – Zermatt (Švýcarsko). La Thuile (Itálie) – La Rosière (Francie) se pak rozprostírá v těsné blízkosti Mont Blancu, areál Pila pro změnu nad historickou Aostou, hlavním městem regionu.

Takzvaný internacionální skipas platí v rámci regionu pouze pro areál pod Matterhornem, zato dovoluje lyžovat v celém jeho rozsahu, tedy jak v italské, tak ve švýcarské části v kantonu Wallis. Současně je neomezenou jízdenkou na zubačku Gornergratbahn, vedoucí z Zermattu na Gornergrat. Skipas nezahrnuje žádné služby „après-ski“. Za určitou nevýhodu může být též považována jeho cena, která je i navzdory mimosezónním tarifům poměrně vysoká. Skipas opravňuje k jízdě na 350 km sjezdových tratí všech obtížností.

Přítomnost evropských velikánů ve Valle d´Aosta by možná mohla vyvolávat představy špatného počasí v regionu, ale spíše opak bývá pravdou. Obavy není třeba mít ani ve Wallisu, neboť tento švýcarský kanton vykazuje více než 300 slunečných dní za rok s minimálním množstvím srážek. Je-li nevlídně v Itálii, situace ve Švýcarsku může být zcela opačná a obráceně. Vlastník mezinárodního skipasu může tudíž volit tu oblast, v níž vládnou lepší povětrnostní podmínky. Svěží horský vzduch je však vždy v každé části areálu.

Pobyt pod Matterhornem v jarním období není jen o fantastickém lyžování, ale také o nádherných panoramatech a zhruba dvou desítkách s lyžováním spojených i nesouvisejících pozoruhodností jako např. nejvýše ležící ledovcový palác Evropy, již zmíněná ozubnicová dráha Gornergratbahn, označovaná „Matterhornská železnice“, či nejdelší sjezdová trať světa. Nejvýše položený areál Evropy se sjezdovkami vedenými po ledovci zaručuje kvalitní lyžařský požitek i mimo zimní sezónu. Fascinující je každodenní krátký přesun z prostředí rozkvetlých stromů v okolí hotelu do říše věčného ledu kolem Malého Matterhornu. Super sjezdování, strhující scenérie, spousta senzací, to je jarní lyžování pod Matterhornem, pobyt, který uspokojí i ty nejnáročnější.

Zdroj obrázků: archiv autora

Více info: ckelan


[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
26 (26 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
151 (151 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
35 (35 hl.)


Celkem hlasovalo: 346

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.