sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 15. 05. 2012 •• Rubrika: » Index » Kultura » Výstavy •• D.Novák

s_o Za výstavou Idy Saudkové

TV Čáslav mi v pilotním díle svého vysílání nedávno poskytla prostor k uvedení základních informací o výstavě fotografky Idy Saudkové, kterou naše sdružení uspořádalo v čáslavské Výstavní síni.
V rámci svého příspěvku jsem vyjádřil rozčarování z extrémně nízkého zájmu místních o téměř jakékoli kulturní akce – a pod kulturou si, tak jako to bohužel činí mnozí, rozhodně nepředstavuji fotbal. Dočkal jsem se několika reakcí souhlasných, několika rozpačitých a jednoho názoru ostře nesouhlasného, provedeného (jistě nezáměrně) zcela ve stylu slavného Jiránkova vtipu „Já jsem Jíra z Maršova. Tys prej o nás řek, že žerem chrousty.“ Dotyčnému anonymovi jsem popřál, aby mu chrousti nikdy nevystydli.

V uplynulých dvaceti letech jsem se na různých místech Čech podílel na organizaci desítek kulturních akcí. Získávání finančních prostředků se mnohdy podobalo křížové cestě, ale Čáslav mezi všemi městy, městysy a vesnicemi hraje smutný prim – ještě nikdy předtím jsem s prosbou o podporu neoslovil tolik podnikatelských subjektů a zároveň se mi ještě nikdy předtím nestalo, že by všichni oslovení veškeré prosby, žádosti a návrhy odmítli. Ke konkrétním číslům: jak prostřednictvím elektronické pošty, tak i standardními dopisy jsme s existencí, záměry a plány našeho občanského sdružení seznámili celkem 387 adresátů z Čáslavska a Kutnohorska – podnikatele, ředitele, manažery – které jsme současně požádali o podporu tehdy připravované výstavy. Z téměř čtyř set oslovených osob zareagovaly během následujících měsíců čtyři; ostatním jsme nestáli za odpověď, což lze s klidným svědomím interpretovat jako odmítnutí. Výstavu sice nepodpořil nikdo, obdržené odpovědi však poskytly cenný, byť nutně zlomkovitý vhled do způsobu uvažování některých reprezentantů komerční sféry Čáslavska a Kutnohorska.

První odpověď byla promptní – manažer jisté firmy poděkoval za informace a za pozvání, ale s lítostí nám sdělil, že jeho zaměstnavatel zásadně nepodporuje lokální kulturní podniky. Odpověď druhá byla neskonale zajímavější – dotyčný podnikatel nám ve svém e-mailu slovy poněkud nevybíravými doporučil, abychom se starali zejména o sebe a „věci důležité“, a neotravovali s „podobnými pitomostmi“ jako jsou „nějaké výstavy“. Samozřejmě jsme slíbili, že jej již více s kulturou obtěžovat nebudeme, aby příště nemusel sáhnout po revolveru.

Způsob, jakým jsme byli odmítnuti autorem třetího e-mailu, byl relativně sofistikovanější – dostalo se nám vysvětlení, že již samotná žádost o podporu dokazuje naši neschopnost a nesmyslnost podobných aktivit, protože mezi kulturou a podnikáním není zásadní rozdíl; nárok na existenci mají jen takové kulturní podniky, které si na sebe vydělají, tvrdil ten dobrý muž. Poděkovali jsme mu za jeho názor a přislíbili, že jakmile zcela zpitomíme, vrhneme se na produkci nějakého dalšího zbytečného muzikálu.

Osobně mě nejvíce – jistým zvráceným způsobem – potěšila reakce čtvrtá, jíž nás jedna společnost informovala o tom, že by byla ochotna uvažovat o podpoře našich aktivit, ale pod podmínkou vyřazení některých konkrétních děl z tehdy připravované výstavy, s nimiž si případně nepřála být spojována; přiznám, že vyhnout se v odpovědi vulgárním výrazům stálo jisté přemáhání.

Protože nejsem sám, kdo má s Čáslaví podobně tristní zkušenosti, domnívám se, že by bylo jistě zajímavé zpracovat na dané téma seriózní sociologickou studii. Do té doby se spokojím s ponaučením, že mám být dvojnásob vděčen všem, kteří aktivity občanského sdružení Třiatřicet podpořili; některé jsme o to dokonce nemuseli ani žádat. Za pomoc a podporu při realizaci výstavy fotografií Idy Saudkové proto ze srdce děkuji místostarostovi Čáslavi, panu Jiřímu Havlíčkovi, čáslavské městské radě, Kamilu Handlířovi a Janovi Andrlemu z firmy HOKA, Václavu Jungovi ze společnosti EUDAI, Městskému muzeu a knihovně v Čáslavi, řediteli Galerie výtvarných umění v Mostě Petru Svobodovi, Ivě a Filipovi Jeriovým ze Základní umělecké školy J. L. Dusíka v Čáslavi, Bohumíru Novákovi, Ivě Polákové a Janě Novákové.

David Novák, Třiatřicet o.s.

[ Aktuální známka: 1.78 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.