Včera těsně před polednem havarovalo na letišti v Chotusicích ruské vojenské letadlo, které u nás provádělo pozorovací let v rámci programu Otevřené nebe. Na jeho palubě cestovalo přes dvacet osob, 6 z nich bylo zraněno, z toho dva vážně. Program
Open Skies umožňuje státům, které jsou v něm zapojeny ročně několik pozorovacích misí nad územím druhých států a na oplátku musí umožnit podobné lety nad svým územím. Je v něm zapojeno 34 států, převážně evropských, Ruska, Ukrajiny, Turecka, US a Kanady. Cílem je umožnit vzájemnou kontrolu vojenských objektů a zvýšit důvěru mezi účastnickými státy.
Letoun Ruské federace typu Antonov
AN-30 startoval z Čáslavi a původně měl směřovat do Pardubic, byl ale odkloněn zpět do Čáslavi z důvodů opravy přistávací dráhy v původním cíli letu. Z dosud ne zcela jasných příčin se přistání nezdařilo, letoun se netrefil na začátek přistávací plochy ale až na její konec, při přistání se poškodila přední část podvozku a letadlo vyjelo z dráhy a skončilo na řepném poli za letištěm. Při přistání se letadlo rozlomilo a začalo hořet.
Dúvod havarie je zatím zahalen tajemstvím. Spekuluje se prozatím o třech možnostech, první je obligátní chyba pilota, který přistál příliš tvrdě, čím zničil podvozek a následně se letadlo stalo neovladatelným. Druhá hypotéza mluví o vadném podvozku, který se buď zasunul zpět nebo zlomil a ve svém důsledku vedl ke stejnému výsledku. Třetí možnosti je, že požár na palubě vznikl v pilotní kabině ještě před přistáním a vedl k témuž konci.
Proti první verzi hovoří předpoklad, že na tyto mise se neposílají žádní nováčci, bylo zcela ideální počasí a letiště má vešleré možné vybavení na přistání prakticky jakéhokoliv typu letadla. Druhou verzi zpochybňují letečtí odborníci kteří o tomto typu hovoří jako o zcela bezproblémovém letounu, i když již dnes poněkud zastaralém. Požár v pilotní kabině ještě za letu by naopak mohl vysvětlit toto nezdařené přistání poměrně snadno. Navíc z fotografií se zdá, že právě kabina pilotů byla požárem značně zasažena.
Rozhodně ale všichni na palubě přežili, byť šest z nich s poraněními, dva z toho vážnými. Převážně se jednalo o popáleniny, pět ze zraněných jsou ruští vojácí a jeden je čech. Zraněn byl i jeden ze zasahujících hasičů, který se nadýchal dýmu. Všichni až na jednoho z posádky se dostali z letadla vlastními silami a poslednímu ven pomohli. Ten je také tim, kdo urtpěl nejvážnější popáleniny na 20% těla. Lví podíl na dobrém konci této letecké havarie mají hasičské jednotky na letišti, které byly na místě prakticky okamžitě a letadlo rychle uhasili.
Podle názorů leteckých odborníků je tento typ letounu maximálně spolehlivý takže se jich většina kloní spíše k chybě pilota, nebo k požáru na rozvodnici snímkovacího zařízení, které je rovněž v kabině. Nyní přijde na řadu mravenčí práce se zjišťováním příčin havarie, které si mimo jiné vyžádá uzavření našeho jediného letiště pro stíhačky. Součástí bude totiž i pečlivé prohledání širokého okolí a hledání případných stop havarie. Naši bezpečnost budou prozatím hlídat slovenské
MiG-29. Letoun samotný je nejspíše na odpis.
Protože nebylo zpočátku jasné, kolik je zraněných tak byly na místě soustředěny vozy záchraných služeb z blízkého i vzdálenějšího okolí v celkovém počtu kolem 10. vozů a přivolány byly rovněž i dva vrtulníky ZS z Prahy a Hradce. Naštěstí počty zraněných již dále nevzrostly. Podle internetových zdrojů jsou všichni mimo ohražení života.