sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 03. 06. 2012 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• D.Novák

s_o Náš soused udavač: Z temných vod místní historie

Historie každého místa má krom svých světlých stránek i ty temné. Takové, o kterých se moc nepíše.
Snad každé město i městečko se pyšní nějakým slavným rodákem či obyvatelem, nebo aspoň tím, že zde někdo kdysi velevýznamný přespal po bitvě, lhostejno, či prohrané či vítězné. Většina Čáslaváků, doufejme, ví, že se zde narodil Miloš Forman, menšina by si asi vzpomněla na Jana Ladislava Dusíka, Jiřího Mahena, Rudolfa Těsnohlídka a snad i generála Moravce. Pokud však jde například o dalšího zdejšího slavného rodáka Opitze, obávám se, že by jej místní zařadili mezi fotbalisty nebo výrobce aut.

Každé město i městečko má ovšem také rodáky a obyvatele, jimiž se obvykle příliš nechlubí – zrádce, kolaboranty, zloděje, vrahy či některé politiky (což je často kategorie zahrnující všechny zmíněné kategorie předchozí). Čáslav v tomto směru není výjimkou, a blížící se 70. výročí transportů našich židovských spoluobčanů do koncentračních táborů je příležitostí připomenout si jednu z nejodpornějších postav, které, bohužel, tvoří součást čáslavské historie, redaktora Václava J. Píšu, který se jako český udavač horlivě přičinil o realizaci holokaustu v protektorátu Čechy a Morava.

Václav Píša, před válkou často nezaměstnaný a opakovaně odsouzený za zpronevěru či podvod, se v polovině třicátých let stal zarytým českým nacionalistou, útočícím na Němce například prostřednictvím kutnohorského plátku Radikální střed, v němž byl zaměstnán jako redaktor. Později začal spolupracovat s českými fašisty, aby se po vzniku protektorátu stal konfidentem gestapa s krycím jménem „Vincent“. Co je však důležitější, nejpozději od roku 1940 působil Píša v Čáslavi jako regionální redaktor protektorátního „ústředního orgánu antisemitského hnutí“, týdeníku Arijský boj.

Tento plátek entuziasticky podporoval okupaci, akce antisemitských organizací, německou vyhlazovací politiku a hanobení Židů, „židomilů a benešovců“. Píša byl redaktorem nejzákeřnější části listu, mnohdy rozsáhlé rubriky zvané Reflektory, v níž byly každý týden tištěny udavačské zprávy o tom, kde Židé a nežidé porušili antisemitské normy či jinak projevovali neloajalitu vůči třetí říši. Aby pro tuto rubriku získala dostatek podkladů, redakce přímo vyzývala čtenáře k udávání spoluobčanů: „Pište nám, telefonujte, (...) navštivte nás. Zúčastníte se tak očistného protižidovského boje.“

I díky podobným apelům přicházelo do novin, podle poválečných svědectví, denně až šedesát denunciačních dopisů, z nichž většina byla zaměřena proti Židům a tzv. židofilům. V archívu Václava Píši se zachoval jen jejich zlomek, celkem sedmdesát kusů, i ty však svědčí o odhodlání obyčejných lidí – Čáslaváky nevyjímaje – udávat své sousedy gestapu. Píša sám ve své zamýšlené závěti z 1. května 1945 uvedl, že „v Čáslavi bylo mnoho těch, kteří mi dávali materiál proti Židům (...) a dosti často se zlobili, že jsem málo radikální.“ Některé dopisy a texty otištěné v Arijském boji však současně ukazují, že bylo i hodně Čechů, kteří se snažili sociální izolaci Židů umenšit a kteří jim pomáhali i materiálně; Píša si během války dokonce na policii stěžoval, že se někteří Češi chodí na čáslavské nádraží loučit s deportovanými Židy.

Vliv Arijského boje a Píšou řízené rubriky byl nemalý – existují důkazy, že se gestapo pravidelně zaměřovalo na osoby tímto plátkem pranýřované, a že na základě zde otištěných udání provedlo řadu zatčení a následných deportací na nucené práce či do koncentračních táborů. Václav J. Píša byl zatčen v Čáslavi dne 9. května 1945. Na základě jeho výpovědí došlo následně k zatčení desítek autorů udavačských dopisů; kutnohorský lidový soud řadu z nich odsoudil k trestům jdoucím od pokut, přes několikaletá odnětí svobody, konfiskace majetku, ztráty občanských práv až k popravám.

Píša sám byl souzen až v dubnu 1947, zřejmě proto, aby mohl svědčit proti udavačům. Nakonec byl obžalován z dvanácti případů udání, jež měla za následek uvěznění či smrt jeho obětí. Dne 26. dubna 1947 byl odsouzen k trestu smrti oběšením a následně popraven.

David Novák, občanské sdružení Třiatřicet

(Psáno pro Čáslavské noviny. Většina informací v tomto textu byla získána z vynikající knihy amerického historika Benjamina Frommera, Národní očista. Retribuce v poválečném Československu, Academia. Praha, 2010, a z vybraných výtisků Arijského boje. Osobou Václava Píši se bude zabývat jeden z projektů občanského sdružení Třiatřicet.)

[ Aktuální známka: 1.64 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
3 (3 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
2 (2 hl.)


Celkem hlasovalo: 14

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.