sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 24. 07. 2012 •• Rubrika: » Index » Názory •• D.Novák

s_o O volbě prezidentské

"Prezident je vůdčí osobnost malé skupinky lidí, o nichž - a právě jen o nichž - je známo, že žádného z nich by jejich spoluobčané nechtěli za prezidenta." (Ambrose Bierce, Ďáblův slovník) 

Nadcházející volbu prezidenta (leden-únor 2013) jsem až do minulého víkendu považoval za nezajímavou provinční frašku, v jejímž rámci nás budou otravné mluvící hlavy, které dávno nikoho nezajímají (Zeman, Schwarzenberg), s občas pochybným morálním profilem (Sobotka), z lejna uplácaní samokandidáti, jejichž jediným výraznějším znakem je neodůvodněně opuchlé ego (Bobošíková, Dlouhý), zoufalé figury, které "sami ne, ale ti kolem říkali, že ..." (Fischerová, Fischer, Švejnar), a prapodivná až obskurní individua, která nelze charakterizovat vůbec nijak (Jakl), přesvědčovat o tom, jak celá léta po nocích bdí a myslí na naše blaho. Měl jsem za to, že jediným racionálním postojem je smutné defilé prezidentských kandidátů, toto panoptikum nepovedených experimentů s genetickým kubismem, ignorovat. 

Přes mou skepsi a z ní vyplývající absolutní nezájem o prezidentské volby jsem před několika málo dny prošel rychle fázemi překvapení, pobavení, odmítnutí a pochybností až k uvažování o podpoře kandidáta zcela nečekaného a na první, ale skutečně jen na první, pohled dokonce jaksi nepatřičného. Na internetu se totiž objevila zcela vážně míněná iniciativa usilující o zvolení osobnosti, která by zřejmě do té doby nikomu v souvislosti s prezidentským stolcem na mysl nepřišla - Iniciativa za zvolení profesora Vladimíra Franze

"Prezident má být reprezentant našeho státního zřízení, našeho lidu. A co jako? Proč by to nemohl být zrovna profesor Franz? Udáváte směr. Pokud chce jablko kutálející se z kopce změnit směr musí to udělat samo. Nesmí čekat až půjde po lese opilý hajný a nakopne ho." (Eduard Málek: Barevná hlava státu. Blog.idnes.cz, 23. 7. 2012) 

Profesor Vladimír Franz je výraznou osobností, jakých má Česko jen málo. A jak správně ve svém článku upozorňuje Martin Rychlík, "ač se Franz zdá na první pohled kandidátem svérázným, nebyla by to volba marná. Uprázděné místo po Havlovi a Klausovi může zaujmout pouze výjimečná individualita a Franzovo spojení renesanční osobnosti rozkročené od umění po juristickou erudici i geologii by bylo vytaženým esem. Česká společnost volá po nekomunistovi, vzdělaném člověku s mravní autoritou i úspěchy v oboru. Proč bychom nemohli světu ukázat, že dokážeme ocenit génia mezi námi, který navíc globálně změní mýtus o české zaprděnosti?" (Martin Rychlík: Vladimír Franz prezidentem. Česká pozice, 23. 7. 2012) 

Je zřejmé, že se proti této iniciativě postaví řada odpůrců, rekrutujících se zejména - ne však výhradně - z řad starších spoluobčanů, méně vzdělaných vrstev (a případný vysokoškolský titul či poslanecký mandát v tom, jak ukazují příklady z posledních let, nehraje žádnou roli) a obecně latentní či zjevní xenofobové. Na straně Vladimíra Franze však stojí hluboké znechucení celé české společnosti současnou politickou garniturou a nedostatečné osobnostní portfolio ostatních kandidátů. Franz je totiž skutečným zosobněním změny, stojícím v ostrém kontrastu ke všemu, co dnes lidé na české politice a mafiánsko-korupčnickém prostředí nenávidí; současně je však člověkem s dlouhodobě konzistentními a překvapivě konzervativními názory, včetně politických, a ty se navíc nebojí zveřejňovat. 

"Možná nejste připraveni na prezidenta jiného typu ale v tom případě nevím, proč tisíce z vás běhají jak střelení po náměstích a volají po změně. (Eduard Málek: Barevná hlava státu. Blog.idnes.cz, 23. 7. 2012) 

To, co bude zřejmě vadit nejvíce, je jeho tetuáž a absence blíže nespecifikovaných "politických zkušeností"; v souvisejících virtuálních diskusích se již vyskytly názory, že jeho vzhled "není reprezentativní" (objevily se, samozřejmě, i mnohem méně jemné výrazy), že prezident by měl "vypadat lépe" a že jsou jistě "kandidáti, kteří umějí lépe jednat". Domnívám se, že to jen dokazuje setrvačnost v myšlení lidí, kteří jinak volají po změně. Jako by to nebyli právě ti "reprezentativní", "lépe vypadající" a "lépe jednající" běloučcí, vyžehlení a usměvaví Grossové se strýci Viky, Topolánkové s Dalíky, Bémové s Janoušky, Bártové s ABL (jak je to dlouho, co byl Vít Bárta halasně aplaudován jako TA PRAVÁ změna?), Kalouskové s Hávy a desítky a stovky dalších, které nyní z duše nenávidíme, jimiž pohrdáme, a kterých se chceme zbavit, a jejichž reprezentanta bezpochyby významná část populace hodlá zvolit do prezidentského křesla. 

Profesor Vladimír Franz

Iniciativu za zvolení profesora Franze prezidentem dosud podpořilo, bez ohledu na skutečnost, že se dotyčný ke své případné kandidatuře ještě ani přímo nevyjádřil, již přes 2000 lidí; pro srovnání - u ostatních adeptů na prezidentský post (s jedinou výjimkou Miloše Zemana) je to výrazně méně... 

David Novák 
Třiatřicet o.s.
Iniciativa za zvolení profesora Vladimíra Franze prezidentem České republiky


[ Aktuální známka: 1.57 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.