sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 01. 08. 2012 •• Rubrika: » Index » Názory •• D. Smejkal

s_o Fotosoutěž Krásná Čáslav má své štamgasty. I na stupních vítězů.

Jakpak se to hodnotí aneb kam se poděl vkus? Tuto otázku jsem si opakovaně položil, když jsem spatřil výsledky soutěže Krásná Čáslav, konkrétně jejího letního a zimního kola.
Když se na stupínkách vítězů objeví stejná jména, nesignalizuje to ještě nic podivného. Zvláštní to začíná být teprve v případě, kdy výkon některého ze soutěžících svému umístění vůbec neodpovídá.

Kdysi při jedné taneční soutěži jsem zažil porotce, který si spletl známky s body a při hodnocení nejlepšího páru zdvihl namísto jedničky nejvyšší hodnocení. Dvojici takto neúmyslně poškodil. Kdyby se naopak jednalo o ty nejhorší, měl by jeho omyl úplně opačný efekt: tanečníci by získali v rámci finalistů vyšší pořadí.

Snad jedině takový přehmat by mohl při spravedlivém hodnocení vysvětlit umístění soutěžícího č. 1 na třetím místě v letním kole soutěže, kdy by minimálně jeden z hodnotících zaměnil bodování za známkování (či obráceně), čímž by se v tomto případě snímek účastníka s číslem 1 posunul do předních pozic.

Vysvětlení by bylo dosti pravděpodobné a krásně by zapadalo, kdyby… kdyby fotografie opravdu vyhodnocovala porota. Tentokráte však hodnotili lidé, kteří vybírali jeden nejlepší záběr, a tak je nastíněná alternativa vyloučena.

Vítězství zmíněného snímku je snad až na jednu výjimku doslova urážkou pro všechny ostatní účastníky a výsměchem zdravému vkusu. Koneckonců nechme každého, ať si utvoří úsudek sám.


Fotosoutěž MN Čáslav
Snímek, který se neumístil. Přitom kdo by netoužil mít takovou zahradu. Ať si již zúčastněný vytvořil toto malebné zákoutí sám nebo si ho nechal zhotovit, muselo to jeho tvůrce stát hodně úsilí a majitele nemálo prostředků.

Fotosoutěž MN Čáslav
Pestrost, barvy, klid: v těchto tónech se nesou další prostory, vybízející k posezení, relaxaci a odpočinku. Koho by taková zahrada nelákala! Proč není záběr mezi vítěznými?

Fotosoutěž MN Čáslav
Člověk se rád vrací domů. A radost z návratu umocňuje nakvetlý vstup. První pohled utváří dojem a pobízí přicházejícího k představám, co bude za dveřmi. I přes napětí, které evokuje, fotografie nezabodovala.

Fotosoutěž MN Čáslav
Elegantní plot, příkladný pořádek a zeleň: v tomto decentním prostředí je zasazen dům dalšího neumístěného účastníka soutěže.

Fotosoutěž MN Čáslav
Předzahrádka jako z pohádky: nedobytný hrad na pozadí jehličnanů, k němuž přístupovou cestu lemují květiny. Navzdory svému kouzlu obrázek stupně vítězů nedobyl.

Fotosoutěž MN Čáslav
Bez komentáře, nebo… plastová židle, část sušáku na prádlo, koště a dva skromné truhlíky: tento snímek strčil do kapsy všechny.

Fotosoutěž MN Čáslav
Fotce konkurovala i lodžie v zajetí hradby tvořené bohatými růžovými a červenými pelargóniemi. Marně.V zimním kole soutěže se sešly různé varianty vánoční výzdoby: typické, oku lahodící truhlíky sesazené z větviček jehličnanů za okny, klasické světelné řetězy a hadice, lemující jasnými barvami linie staveb a zábradlí či pravý, nefalšovaný stromeček, snad pro každého nepostradatelný symbol svátků vánočních, zdobící prostor před domkem (viz. fotografie níže). Překvapivě žádná z těchto dekorací nezískala dostatečný ohlas. Jako by nás tradiční prvky našich Vánoc již omrzely.
Fotosoutěž MN Čáslav
Fotosoutěž MN Čáslav
Fotosoutěž MN Čáslav
Asi nebudu jediný, koho udivuje, že žádný z těchto motivů neobstál. A kdo je zastínil? Tento obrázek!

Fotosoutěž MN Čáslav
Proamerická výzdoba v podobě oběšeného Santa Klause byla v kursu: vyhrála druhé místo.

Nebylo to však jediné její vítězství: týž obrázek se umístil na třetí pozici i v předchozím zimním kole soutěže. Ačkoliv ve stejných kolech i na prvním místě stanul dvakrát jeden a ten samý soutěžící, proti nejlepším snímkům nelze nic namítat. K tomu se pokaždé ucházel o post vítěze s jinými záběry.

Na vrcholu slávy se nám tedy opakovaně vyskytují stejná jména, ovšem přítomnost některých zaráží.
Fotosoutěž MN Čáslav
Výjev ze „země zlatokopů“ neporazil ani vyřezávaný Betlém.

Asi se přihlásím do soutěže a zkusím Santu porazit: oběsím na balkóně slaměného panáka, nechám ho tam houpat se po celé léto a uvidíme. I kdybych nevyhrál, nebudu zklamán: až do podzimu mi bude odhánět ptáky.

Kam patříme a kdo vlastně jsme, my Češi?

Závěrem si kladu otázku, zda jsme Češi, Evropané, či jen pozemšťané? Proč vzýváme cizí kulturu, když máme vlastní tradici? Dostatečně bohatou a pěknou!

Nyní by mě někdo mohl chtít osočit z xenofobie či minimálně šíření nenávisti vůči Americe. Postavme tedy otázku jinak: vystavuje si snad nějaký Američan Ježíška?

Máme vůbec nějakou národní hrdost, nebo jsme pouhými loutkami? Proč neoslavujeme vlastní kulturní bohatství a nejsme sami sebou?

I když jsme obyvatelé srdce Evropy, polohou i tvarem, namísto toho, abychom přebírali ze všech stran jen to dobré a jinak byli českou krví, stále na sebe jenom bereme podobu následovníků toho, či onoho, ať je, jaký chce, a nevycházíme s jakoukoliv pozitivní charakteristikou ani trochu jako sví. Musíme vždy někam, resp. někomu patřit: doleva, či doprava; východu, či západu; dědovi Mrázovi, či Santa Klausovi. Tedy, opravdu musíme?

Zdroj fotografií:
Krásná Čáslav, léto 2011
Krásná Čáslav, zima 2011


[ Aktuální známka: 2.27 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.