sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 11. 11. 2012 •• Rubrika: » Index » Sport •• D. Smejkal

s_o Sokol na čáslavsku slaví 150 let

Osobní přítel Dr. Miroslava Tyrše, kutnohorský továrník Otakar Bauer, dal v červnu 1862 podnět k vytvoření českého tělocvičného spolku na Horách Kutných, který založil již 1. prosince téhož roku. Stal se prvním starostou tamní tělocvičné jednoty.
Sokol 150 let

O zřízení Sokola v bývalém krajském městě Čáslavi se začalo usilovat rovněž bezprostředně po založení Sokola. Stanovy jednoty čáslavské byly schváleny místodržitelstvím již 28. února 1863. K ustavující schůzi došlo ale až 9. srpna 1870. V té době postupně vznikaly na území bývalého Čáslavského kraje další tělocvičné jednoty.

Při obrovské manifestaci za svobodu, češství a lepší budoucnost generací bylo v červnu 1883 v Kutné Hoře odhaleno dílo místního Sokola - pomník Karla Havlíčka Borovského, rodáka z Havlíčkovy Borové, který v tomto městě po vyhoštění z Prahy od května 1850 vydával politický týdeník Slovan.

V roce 1885 vyzval Sokol čáslavský tělocvičné jednoty k založení župy a dne 5. prosince 1886 byla v Čáslavi založena župa Havlíčkova, pojmenovaná po tomto slavném spisovateli. Vstoupily do ní jednoty z okresu Čáslav, Německý, dnešní Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř. Později se přidávaly další, spadající do současných okresů Kutná Hora, Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou. Od roku 1890 bylo sídlo župy v Čáslavi. V roce 1925 měla 66 jednot a 8420 členů.

Iniciativa Sokolů byla vždy příkladná. Dnes jistě málokdo ví, že čáslavští Sokolové si v roce 1925 od Pravovárečného měšťanstva v Čáslavi pronajali na 50 let louku pod Hrádkem o rozloze 2304 arů v bezprostřední blízkosti sadů. Vlastními silami na ní od března 1924 do září 1925, tedy cca za 1,5 roku, vybudovali nejen závodní dráhu, ale i veškeré zázemí dnešního atletického stadionu ve Vodrantech (viz obrázek čáslavského Sokoliště) a odpracovali v té době zdarma 10.355 hodin.
Hřiště horní část plánku
Hřiště dolní část plánku

Hřiště legenda

Župa Havlíčkova - jedna z nejstarších žup s bohatou historií, byla po sametové revoluci obnovena v červnu 1991, ovšem v podstatně menším rozsahu. Do konce roku 2002 kopírovala své historické hranice a sídlila opět v Čáslavi. V návaznosti na nové územní uspořádání ČR byla ale provedena ČOS reorganizace žup a ve snaze vytvořit postupně jen krajské župy měla být tato bezproblémová župa zrušena.

Ovšem dobře fungující a stmelená župa Havlíčkova - věrna odkazu nebojácného K. H. B. „Česká hlava stěnu prorazí: to je moje naděje a víra“ se rezolutně postavila proti a vybojovala si své místo na slunci. Doznala však značných změn, protože ji byl odebrán okres Kutná Hora, spadající do kraje Středočeského. Byl to tvrdý a nelítostný zásah do organizace župy, přesto se s tímto handicapem vyrovnala a nyní sdružuje 27 jednot z kraje Vysočina z míst nad dálnicí. Přestože její oficiální sídlo je nyní v Havlíčkově Brodě, její kancelář zůstala tradičně ve městě Čáslav.

Alena Smejkalová
starostka Sokolské župy Havlíčkovy


[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
26 (26 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
149 (149 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
34 (34 hl.)


Celkem hlasovalo: 343

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.