sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 18. 12. 2012 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• Z. Pehal

s_o Žárové pohřebiště na staveništi Kauflandu

Archeologický výzkum předcházející stavbu Kauflandu na okraji Čáslavi přinesl překvapivý výsledek.
Objev rozsáhlého žárového pohřebiště z mladší doby bronzové, kdy se podařilo prozkoumat více než 200 hrobů. Tento nález je výjimečný především tím, že k němu vůbec došlo. Tato pohřebiště byla v úrodných nížinných oblastech velice hojná, ale díky svému uložení obvykle mělce pod dnešním povrchem zanikla postupující orbou, která je zcela zničila.
Plánek pohřebiště

Ve své době, to je v 19. století se jednalo o velice časté a nápadné nálezy, které byly objevovány na území dnešního Polska, východní části Německa, Slezska, severozápadní Moravy, západního Slovenska a východních Čech. Tam všude žilo zemědělské obyvatelstvo, které podle prvního doloženého objevu v Lužici bylo nazváno lužickou kulturou. Jejich pravlastí, kde se nerušeně vyvíjeli téměř tisíc let (1200-400 před změnou letopočtu), bylo území dnešního jižního Polska, odkud pronikali směrem na naše území, kde obsazovali nejenom úrodné nížiny, ale i jejich chudší okraje s písčitými půdami, jako je tomu třeba na Pardubicku.
Obrázek z výzkumu

Tito obyvatelé, o nichž čerpáme informace téměř výhradně z archeologických výzkumů žili poklidným způsobem života. To je dobře doložitelné malým počtem opevněných hradišť a zvláště výmluvná je absence zbraní v nálezech z hrobů. Usedlý zemědělský způsob života společně s dlouhým obdobím trvání této kultury a teplejším klimatem vedl k tomu, že počet obyvatelstva v této fázi pravěku značně vzrostl, a množství sídlišť (a pohřebišť) dosáhlo svého vrcholu a bylo překonáno až mnohem později až ve vrcholném středověku. S minimální nadsázkou lze říci, že na katastrálním území každé dnešní vesnice a města ležící v úrodné oblasti mimo vrchoviny s drsnějším klimatem připadá nejméně jedno sídliště a pohřebiště této pravěké kultury.
Nalezený hrob
Je následně pečlivě odkryt

Po celou dobu jejich vývoje si podrželi charakteristický způsob pohřbívání, totiž spalování těl zemřelých na žárovištích, po jejich spálení byla část popela zemřelého s rozdrcenými kostmi uložena do keramické nádoby přikryté mísou a poté do mělké jamky vyhloubené hned vedle. Obvykle byla nasypána nad hrobem malá mohyla. Pro tento způsob pohřbívání je charakteristická méně kvalitně vypálená pohřební keramika, která spolu s mělkým uložením hrobů zapříčinila zkázu těchto pohřebišť rozoráním ve 2. polovině 20. století. Pohřebiště nalezené n okraji Čáslavi poskytnulo informace a nálezy charakterické pro toto období. Totiž hroby s jednou nádobou, v níž byl popel zemřelého, hroby s více nádobami, kdy kromě vlastní urny byly dána další pohřební keramika a konečně hroby bez uren, kde popel zemřelého byl vsypán do malé jamky.
Archeologie je i o trpělivosti

Přestože je toto pohřebiště velice dobře dochováno, tak přece jen orba prováděná v těchto místech po staletí odstranila vrchní části hrobů, jednak typické mísy, které přikrývaly urny a částečně i horní části pohřebních nádob.
Některé hroby jsou větší
Jako například tento

Kromě keramiky, rozdrcených kostí byly během výzkumu nalezeny spíše výjimečně drobné bronzové předměty, úlomky bronzových jehlic, knoflíků a spon. Horší dochování bronzových předmětů je dáno tím, že prošly ohněm žároviště, které je zdeformovalo. Hojné doklady přítomnosti obyvatelstva této kultury na Čáslavsku přinesly až v době zcela nedávné moderní archeologické výzkumy. S objeveným pohřebištěm to byly osady v sousední poloze „Na skále“, „Na Váchově“, přičemž další část tohoto pohřebiště byla objevena již v roce 1996 v místě bytových domů za nemocnicí. Pohřebiště tedy bylo mnohem rozsáhlejší, což je pro toto období rovněž tak charakteristické.
Nebo jiný

Děkujeme autorovi a vedoucímu výzkumu dr. Filipu Velímskému z ARÚ AV ČR, Praha, v.v.i., pracoviště Kutná Hora za laskavé poskytnutí informací a dále doprovodných fotografií.

[ Aktuální známka: 1.76 ]

sipka Nejnovější inzeráty

23.10.2020 - Bojmany
nabídka (Jiné)
Věštění pomocí siderického…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
26 (26 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
153 (153 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
36 (36 hl.)


Celkem hlasovalo: 349

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.