sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 04. 07. 2013 •• Rubrika: » Index » Osobnost •• D.Novák

s_o Učí 50 let na jedné škole. Úroveň stále klesá, říká aneb Otevřený rozhovor se starým kantorem

Jeho příběh, to je historie novodobého českého (a československého) školství v kostce. Pamatuje doby, kdy si školy či dílny stavěli žáci s kantory sami a kromě toho ještě museli na chmel, sbírat brambory a vypomáhat v automobilce. 

Když v pátek skončil školní rok Střední průmyslové školy strojnické v Rychnově nad Kněžnou, završil zdejší učitel odborných předmětů Ing. Bohumír Novák (71) neuvěřitelné půlstoletí své nepřetržité výuky na této škole. Měl jít definitivně do důchodu, ale jak to vypadá, spíše načne další padesátku učením na částečný úvazek. 

Z českého odborného školství nadšený není, prý to s ním jde od desíti k pěti. Podle jeho názoru klesá úroveň pedagogů i studentů. "Z dvaceti žáků ve třídě jsou obvykle dva až tři, kteří mají zájem, zbytek se zřejmě v budově schovává před deštěm," říká zkušený matador. 

Jeho padesátiletá učitelská praxe je o to neuvěřitelnější, že specializací inženýra Nováka je diagnostika motorových vozidel, tedy odvětví, které se stále a velmi rychle vyvíjí. Oproti například výuce matematiky se tudíž i kantor musí pořád učit něčemu novému.

(...)

Těšíte se na život bez školy? 

Ještě před několika lety jsem si odchod ze školství neuměl dost dobře představit. Současný stav školství mi to ale ulehčuje. Vztahy mezi lidmi, odborná úroveň a způsoby řízení, hodnocení pedagogů hlavně podle hloubky zálezu v ředitelském zadku, nezájem vedení o stav a úroveň výuky mne, podobně jako řadu kolegů, systematicky deptá a činí apatickým zaměstnancem bez motivace, který si plní své pracovní povinnosti. Nemohu a hlavně nechci se s tím smířit.

Jak se škola a školství z Vašeho pohledu změnily po převratu v roce 1989?
   
Podle mého názoru začátek 90. let technickému školství velmi ublížil. Vznikly stovky, možná spíš tisíce, učebních oborů s maturitou a stovky různých Vyšších odborných škol (VOŠ). Nic proti této kombinaci, ale vznikly na školách, kde nebylo, a mnohde dosud není, ani technické, ani personální vybavení.

Jak se podle Vás za dobu Vaší padesátileté praxe změnilo české odborné školství?

Jsem přesvědčen, že to s odborným školstvím jde od deseti k pěti. Dokud mi budou žáci autooborů s maturitou, kteří k nám přicházející na VOŠ, tvrdit, že automobil táhne do strany proto, že má na každém předním kole jinou sbíhavost, nebo že klimatizace v zimě nefunguje, protože je moc zima, nebo že v motoru klepou písty a ne detonační hoření, že se vnitřní odpor akumulátoru měří ohmmetrem a jiné perly, tak vím, že je to s úrovní pedagogů dost pochybné.

Čím to podle Vás je?

Je něco shnilého ve státě dánském. Matematik při písemné maturitní zkoušce ve třídě na soukromé odborné škole diktuje maturantům postup a způsob řešení příkladů, odmaturuje žák, který si vybere jako volitelný předmět hospodářský zeměpis, o povodí okresu nic neví a na otázku, jaká řeka protéká Rychnovem nad Kněžnou, říká, že neví. Když se ho zkoušející zeptá, odkud je, a on říká, že z Nového Města (nad Metují), a na otázku, jaká  řeka tedy protéká Novým Městem, odpoví, že Jizera, a přesto odmaturuje. To je pak těžké.

Může podle Vás za tento vývoj školství v 90. letech  i tehdejší politická garnitura?

Ještě teď slyším předsedu vlády Klause, jak v 90. letech říká, že je v Česku "přestrojaříno" a že je třeba podporovat všeobecné gymnaziální vzdělání. Jako prognostik se moc neuvedl. Dnes chybí řemeslníci a technici obecně. Už aby někdo našel odvahu a ten Augiášův chlév vykydal. I zde platí, že schody se zdola nahoru zametat nedají.

Jak jako člověk s padesátiletou praxí v oboru hodnotíte současné autoservisy?

Od roku 1990 jsem navštívil cca 100 autoservisů a firem v České a Slovenské republice. Uváděl jsem tu do provozu nejdříve šestiprvková pak osmiprvková a později 3D měřidla geometrie automobilu, stanice na měření emisí, motortestery a  zařízení na komunikaci s řídící jednotkou automobilu.

Máme hodně nových a dobře vybavených značkových servisů. Bohužel máme málo myslících pracovníků v tomto oboru. Ve velké většině jsou to "vyměňovači dílů". Metoda "pokus - omyl" se zde zabydlela. Ani se tomu nedivím. Když vidím, s jakými znalostmi a nezájmem o vzdělání většina absolventů opouští vzdělávací instituce, nemůže být situace v praxi jiná.

Ale zpět ke škole a školství. Kantorem jste se na rychnovské škole stal coby jednadvacetiletý mladík, z té samé školy odcházíte jako jednasedmdesátiletý senior. Co vše se tu pro Vás osobně změnilo?

Když pominu technický pokrok, pak musím konstatovat, že největší změny jsou v lidských charakterech a ve vztazích mezi lidmi. Bohužel vše k horšímu.

Jak to vidíte dnes?

V dnešní době z dvaceti žáků ve třídě jsou obvykle dva až tři, kteří chtějí, a zbytek se "v budově schovává před deštěm". Jinak nechápu, proč chodí do školy. Zrovna tak se výrazně změnil vztah rodičů ke svým miláčkům a ke škole. Spolupráce při vzdělání a výchově je skoro nulová. Fajn jsou obvykle rodiče těch dvou až tří, kteří se chtějí vzdělávat. Většina je ale ke svým miláčkům velmi nekritická a viní z neúspěchu školu.

(...)

Celý obsáhlý rozhovor, který vedla Zuzana Hronová, si můžete přečíst zde.

[ Aktuální známka: 1.40 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
6 (6 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
9 (9 hl.)


Celkem hlasovalo: 25

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.