sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 18. 07. 2013 •• Rubrika: » Index » Názory •• Jan Pavlík

s_o Iniciační obřad

Každý národ má nějaký iniciační obřad. Pod tímto pojmem rozumím nějakou časově omezenou zkoušku plnou nebezpečí a odvahy. Díky které dokáže ten, kdo byl včera ještě dítě, že svojí sílou, odvahou a umem se dokáže vyrovnat dospělým.

Po úspěšném složení zkoušky je mu umožněno vstoupit mezi dospělé. Jedním z takových malinkých iniciačních obřadů je bezesporu první vykouřená cigareta a první vypité pivo. Vykouřit celou první cigaretu bez pozvracení představuje opravdu velmi náročný fyzický úkol. Uspět na poprvé až k filtru potřebuje více vůle, než se zdá.

Můj iniciační obřad

Nedávno jsem si vzpomněl, že jsem ve svém životě vlastně zažil takový malý iniciační obřad na konci svého dětství. Byl v podobě skoku ze skákacího prkna do bazénu.

U nás ve městě byl bazén na koupališti s metrovým a tří metrovým skákacím prknem. Když jsem byl ve věku dítěte na koupališti s kamarády, tak jsem chodil okolo 3 metrového prkna s úctou. Tam nahoře čekali velcí kluci, kteří bez bázně a hany skákali dolů. Jaký obdiv jsem vůči nim měl! Dole pod prknem mojím tělem třásl strach, který mě nedovoloval se nahoru byť jen podívat. Jenomže pak přišlo období, kdy starší kamarádi dokázali překonat strach a vydali se nahoru, aby světu ukázali, že skočit z 3 metrové výšky také zvládnou. Jak šel čas, tak z party, se kterou jsem chodil na koupaliště, jsem zbyl jako jediný, který ještě nenašel odvahu. Chtě nechtě jsem musel nahoru. Zvláště, když mě neustále kamarádi hecovali. Živě si vzpomínám na třes těla, když jsem stoupal po schodech nahoru a když jsem šel pomalinku až na kraj skákacího prkna. Několikrát jsem to vzdal a vrátil se potupně zpět po schodech.

Až jednou se mi podařil skok do bezedné propasti po nohou(šipka se hned neskákala) s nepříjemným dopadem na bok. Po dopadnutí jsem vylezl na břeh a z brekotem a smíchem hulákal na kamarády: "Já jsem to dokázal.". Ten pocit po úspěšném skoku byl nezapomenutelný, připadal jsem si jako dospělý, skoro jako hrdina ze starých bájí i když mě bylo tak 11 let. Pak jsem začal skákat z prkna častěji a častěji, strach se začal otupovat. Postupně jsem dokonce přešel i na šipku, pak i na šipku s rozeběhem. A pak jsem nakonec ztratil strach úplně a mohl jsem skákat kdykoliv. Šipky za začátku připomínaly spíše bokovky nebo zádovky doprovázené velkou bolestí. Bolelo to hodně, ale bylo to nutné.

Pak přišla slavná "revoluce". Prkno ve výšce 3 metrů jednoho dne zmizelo. Pak zmizelo i prkno ve výšce jednoho metru. Pak nějak zmizelo skákací prkno z koupaliště v sousedním městě. A pak, jak jsem zjistil zmizelo prkno ze všech koupališť v celé republice.

Vzpomínám si, že poslední prkno ve výšce jednoho metru zlikvidoval svým ladným odrazem František Tomášek ze státňáku, který k ladnému pohybu odrazu přidal hodně kilogramu nad váhu. Škoda jich. Prkna i Františka obojí nám dávalo hodně radosti.

Jedna činnost mě také strašně bavila - a to bylo potápění do "velké" hloubky. Je to zvláštní pocit cítit tlak několika metrů vody nad sebou. Dokázat se potopit do velké hloubky není úplně jednoduché. Je potřeba hodně fyzických i psychických sil malého kluka, aby to dokázal. U nás v Čáslavi byla v bazénu 3-metrová hloubka. V sousedním městě Vrdy byla 4 metrová hloubka a v Kolíně dokonce 5 metrová. S hloubkou do dopadlo stejně jako s prkny. V celé republice není ani jediný bazén(myslím, že trochu přeháním, ale opravdu nevím o žádném) s větší hloubkou než je 2 metry. Takže já mám v dnešním režimu na výběr koupaliště bez skákacího prkna, koupaliště bez skákacího prkna, koupaliště s maximální hloubkou 1,90 m, koupaliště s maximální hloubkou 1,80m.

Pokusím se popsat rozdíl mezi starým a novým koupalištěm, protože je na něm krásně vidět rozdíl mezi starou a novou dobou.

Staré koupaliště

V našem městě koupaliště postavil za první republiky vlastník závodu Kosmos, zapomněl jsem na jeho jméno(možná pan Pick ?). Ten člověk udělal pro Čáslav spoustu dobrého. Za komunistů byl bazén ponechán ve stavu, ve kterém byl za první republiky. Až na nějaké drobné úpravy - jako natření budov novou barvou, dodání stolu na stolní tenis, atd.
Původní koupaliště

Pamatuji se, že staré koupaliště bylo otevřeno prakticky celý den. Myslím, že tak od 8:00 do 20:00. Dalo se tam jít brzy ráno, kdy tam nebylo mnoho lidí a mít celé koupaliště skoro pro sebe.

Bohužel po revoluci začal bazén velmi chátrat, až to skončilo jeho zavřením, následným zbouráním a postavením nového "krásného".

Na původním koupališti byly to 2 dlouhé bazény vedle sebe, každý asi 10 metrů široký. Jeden měl maximální hloubku asi 1,60m a druhý 3m. Jak jsem popsal výše, tak u jednoho bazénu byla 2 skákací prkna. Jako dítě jsem tam platil vstupné asi 2 koruny. Původní bazény měly betonové dno a stěny v důsledku čehož jsem měl celé léto rozedřenou kůži na rukách a nohách. Voda byla černá a neprůhledná, ale díky tomu se dalo hrát na potápky. Nikde nebyly žádné ploty, které by uvnitř koupaliště znemožňovaly svobodný pohyb. Na jedné straně koupaliště byly dřevěné budovy natřené na žluto.

Plavčík byl víceméně v pohodě, jediné, kdy chodil za koupajícími se lidmi bylo, když opravdu prováděli nějakou jiným lidem nebezpečnou činnost.

To co bylo zakázáno:

 • Chodit na koupaliště bez doprovodu rodičů do věku 10 let
 • Zdržovat se ve větší skupině na 3 metrovém skákacím prknu, protože většina úrazů, která se stala na koupališti byla právě pádem dolů z tohoto skákacího prkna.

Typické činnosti, které jsme prováděli na starém koupališti, a které nejsou v novém bazénu možné:

 • Běh okolo bazénu
 • Skákání ze skákacích prken
 • Kouření a popíjení alkoholu kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv
 • Házení slečen do bazénu
 • Skákání do bazénu v tričku
 • Šipka s rozběhem ze stráně
 • Skákání - šipky, placáky, bomby
 • Na rantlu bazénu se porvat s kamarádem o to, kdo spadne do vody jako první

Skoro každý rok byl nějaký úraz, většinou zlomená ruka. Jednou za několik let i nějaký ten smrťák. Ale na rozdíl od humanistů si nemyslím, že za to mohlo koupaliště. Jediný, kdo za to mohl byl sám opilec, který si myslel, že se 3 pivy skákat šipku ze 3 metrového prkna přeci není žádný problém.

Sám se mi stal takový malý úraz na metrovém prknu. Skákal jsem po nohách dozadu a nešťastně(no spíše šťastně) jsem ťukl o prkno horní čelistí a vyrazil si jeden zub. Kvůli tomu mám problém až do konce života. Ale já z toho neobviňuji prkno, koupaliště, plavčíka, komunisty ale jen sám sebe. Byla to moje chyba skákat tak blbě, tak jsem za ní zaplatil.

Nové koupaliště

Vypadá "krásně", ale má maximální hloubku asi tak 1,40 m. Voda je průhledná a čistá. Tento bazén odpovídá evropským normám a to ve všech směrech. Koupaliště obsahuje spoustu plotů, které znemožňují svobodný pohyb. Oddělují místo na slunění, místo na hry, místo na koupání.

Je otevřeno asi tak od 12 do 18 hodin.
Nové koupaliště

Na každém metru je nějaká cedule se zákazem, příkazem. Plavčík v novém koupališti neustále běhá za někým, kdo udělal pohyb, který se mu nelíbí. Přijde mi, že plavčík musí trpět nějakou úchylkou, která mu dělá radost z buzerování druhých lidí. Cožpak jsme mi otroci plavčíka nebo vedení města ? Nemělo by to být naopak ? Já si ksakru platím daně, proto aby mi pak stát a jeho zaměstnanci sloužili a ne aby mě pak buzerovali.

Zakazuje se:

 • Běhat
 • Skákat
 • Kouřit
 • Koupat se ve tričku
 • Vstup do bazénu bez sprchování - tj. při každém vstupu do bazénu se člověk musí osprchovat

A nad tou hrůzou si hoví kamera, která je umístěna tak, že snímá celé koupaliště. Tj. člověk je šmírován velkým bratrem po celou dobu svého pobytu. Jakýkoliv pohyb je zaznamenán. Jak může být člověk svobodný, když je stále šmírován ?

Jednou jsem na novém koupališti viděl chlapa, který vypadal, že ho zrovna pustili z vězení za nějaký násilný zločin. Ten chlap vysvětloval své manželce/přítelkyni, že za ní přijde do bazénu, ale že se musí nejdříve vykoupat, protože to přeci pan plavčík říkal. Panebože i dokonce zločinci v dnešní době ztratili svoji odvahu, svoji nespoutanost. Proč se nenajde někdo, kdo se tomuto zlu postaví ? To se nenajde ani jeden jediný svobodný člověk, ochotný riskovat za svoji svobodu kůži ?

Vždy, když jsem na tomto koupališti, tak mám opravdu pocit, jako kdybych byl ve vězení. Cloumá mnou chuť se vzepřít a začít svobodně skákat do bazénu a po té, kdy dorazí plavčík, tak se mu postavit tváří v tvář a nenechat se zlomit. Bohužel jsem srab.

Pamatuji se, že vždy, kdy jsem šel na staré koupaliště, tak jsem slyšel z velké dálky řev lidí, jejich smích a skoky do vody ze skákacích prken. Když se člověk podíval z vrchu, tak viděl lidský mumraj neustále se pohybující. Dnes, když se blížím ke koupališti, tak je slyšet ticho. Nikdo se nesměje, a z vrchu je smutný pohled na skoro nehybné osazenstvo koupaliště.

Jestliže by se přenesl člověk, který se koupal před 30 na starém koupališti, do dnešní doby na nové koupaliště, tak si jsem jistý, že by se nestačil divit. Určitě by si nic nenechal líbit a přes všechny zákazy by si dělal to, co by chtěl. Protože dříve lidé byly více svobodnějšího ducha. Pravda ta svoboda se v té době tak úplně nevztahovala na politiku, podnikání a možnost cestovat po světě. Jsem si jistý, že jestliže by za ním přišel plavčík s tím, že nemůže běhat, nemůže skákat, kouřit, tak by plavčík dostal pěstí s hláškou: "Tak a ty teď nemůžeš mluvit."

Režim zdůvodňuje omezování osobní svobody naší ochranou. Zákazy a příkazy nás mají chránit před nebezpečím z vnějšku a před sebou samými. Vždyť by si přece mohl někdo ublížit, kdyby skákal z 3 metrového prkna ! Vždyť by si mohl udělat bolístku ! Tím, že mu znemožníme skákat do vody z takové výšky, tím mu na 100% zachráníme jeho život. Jenomže ten skok z 3 metrové výšky není o adrenalinu, to je hlavně o sportu. Skok z 3 metrového prkna je velmi fyzicky náročná činnost. Je to také o tom poznat své tělo, jeho limity a jeho přednosti. Tím, že tuto a podobné činnosti zakážeme, možná někoho zachráníme od sezení doma se zlomenou rukou, ale většině ostatních způsobíme do budoucnosti problémy. Kolikrát jsem to dostal kamenem do hlavy ? Kolikrát jsem se spálil o oheň ? Kolikrát jsem se málem utopil ? Ze všech těchto srážek s nebezpečím jsem ovšem nevyšel zeslaben, ale naopak posílen.

Ve skutečnosti nejde o to, ochránit lidi, ale udělat z nich ovce. Hlavní funkcí "koupaliště" není oddych, ale předělání lidí na odevzdanou homogenní masu. Jen je to zabaleno do vnější obálky s názvem koupaliště. Postupně nám režim nabaluje příkazy, zákazy, zákony, které člověk svazují a dusí ho. Lidé se jim pro svůj klid přizpůsobují, aniž by si uvědomovali, že jim rapidně klesá svoboda. Vzhledem k tomu, že byla zvolena metoda utahování šroubů po kapkách, tak je těžké si tento proces uvědomit.

Kde se to k sakru vzalo ?

Jednou jsem se byl vykoupat v krytém bazénu v Anglii a to ve městě Abinghton. Všude v bazénu byly samá zákazy, příkazy a kamery. Nejhorší bylo, že ve 2 rozích bazénu stáli plavčíci a neustále dohlíželi na to, aby někdo náhodou někdo neudělal nějaký nepatřičný pohyb. Chyběli jim jen v rukou nabité samopaly a po boku německý ovčák. Samozřejmě, že za mnou byli několikrát, aby mě vysvětlili, že ten pohyb, který jsem udělal, je zakázán. V té chvíli jsem cítil chuť zahajlovat a zahulákat: "Ja vohl her furher" ! Lidé se ve vodě skoro jen vznášeli bez pohybu.

Když jsem vysvětloval jednomu spolupracovníkovi v práci situaci s bazény v republice a z toho vyplývající moji nelibost, tak jsem dostal vypečenou odpověď: Tak to chce evropská unie, tak je to dobře. Jestli se ti to nelíbí, tak si můžeš doma postavit vlastní bazén. Ach, kdy že jsem už toto slyšel ? Doma si říkej co chceš, ale venku ... A jaké jsou iniciační obřady dnešní generace ? První opíchaná spolužačka ? První džojnt trávy ? Zabití tisíců nepřátel v počítačové hře ? Pomalování historické budovy negerskými malůvkami ?

Jan Pavlík (www.duklan.cz)

Fotografie starého koupaliště pochází ze stránekwww.fotohistorie.cz. Za laskavé svolení děkujeme

[ Aktuální známka: 1.22 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
4 (4 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
5 (5 hl.)


Celkem hlasovalo: 18

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Ano, už asi chápu. Miloš Zeman je pro Vás ztělesněním samotného ďábla. Ale i v tom případě číslo toho článku, co na něj plánujete aplikovat, je 66 a nikoliv 666!

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.