sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 25. 09. 2013 •• Rubrika: » Index » Názory •• D. Smejkal

s_o Kruhové objezdy: Nástroj výchovy pohodlného člověka

V následujících článcích jsem se rozhodl vzít si pod lupu kruhové objezdy – v obecné rovině až po konkrétní příklady.
Co se nepíše, ale co se povídá - co se povídá, ale nerado slyší.

Nebudu se však na jejich problematiku dívat pouze očima běžného občana – chodce a majitele osobního automobilu, nýbrž komplexně jako aktivní řidič vozidel spadajících do skupin B, C, D a E, procházející pravidelným školením, s platným průkazem profesní způsobilosti.

Některé věci nám umožňují provádět činnost a zůstat fyzicky pasivní, jiné „vynálezy“ moderní doby nás zase osvobozují od nutnosti myslet. Důležité je však rozpoznat hranici, kdy přestávají být pro člověka přínosem, ale naopak začínají být jeho zkázou. Např. takový kruhový objezd může velmi zjednodušit jinak složitou křižovatku a z hlediska pravidel silničního provozu je průjezd takto řešeným dopravním uzlem velmi snadný. Pro svoji jednoduchost je však toto řešení často aplikováno na místech, kde by ho vůbec nebylo zapotřebí.

Není třeba vymýšlet, jak ovládat člověka, co a jak mu vpravit do organismu, aby se následně choval jako loutka; stačí ho odnaučit myslet. K tomu právě přispívá nadužívání kruhových objezdů: i ty mající plně funkční mozek zde přimějeme nechat ho zahálet. Vždyť je to jednoduché: dostat se tam a následně už jen bezmyšlenkovitě jedu. Často si kladu otázku, jak takový odchovanec „kruhovek“ bude řešit klasickou křižovatku – rozlišenou, nerozlišenou, se světly se šipkami, bez šipek? Nebude pak vědět, až bude traktor vjíždět z pole na silnici, kdo má přednost. Jó, kdyby tam byl kruhák!
Problematika kruhových objezdů
V blízké budoucnosti se možná dočkáme kruhových objezdů i při vyústění polních a lesních cest.

Problematika kruhových objezdů
Stejnou podobu patrně postupně dostanou i složité křižovatky pro pěší; ovšem protože se zde středový ostrůvek nebude objíždět, ale obcházet, nebudou se nazývat kruhové objezdy, nýbrž „kruhové obchody“.

Problematika kruhových objezdů
Takto by to mohlo zanedlouho vypadat v místech styku více chodníků... Chybí již jen značky „přikázaný směr jízdy“, resp. chůze.

Problematika kruhových objezdů
Brzo budeme mít takových kruhových objezdů, že se nám z toho bude hlava motat.

Proč za každou cenu?

Těsně po závěru prací jsem přijížděl od nádraží na zrekonstruovanou křižovatku „U třech svatých“ a ze směru od Kutné Hory se blížil kamion s návěsem. Centrum bylo tehdy zavřeno, objížďka vedla kolem nádraží. Ačkoliv si řidič najel tahačem výrazně do protisměru, i tak přejel koly návěsu obrubník na pravé straně a za ním ležící prostor tehdy ještě neupraveného terénu kolem nového kruhového objezdu. Byl jsem nucen zastavit a ačkoliv jsem na podobné manévry zvyklý z horských silnic, na území rodného města mě, přiznávám, poněkud zaskočil.

Problematika kruhových objezdů
Ilustrační fotografie: Podobnou scénu můžeme od přelomu roku zažít v Čáslavi hned na třech místech. Děkuji Městské policii Kladno za přátelské poskytnutí fotografie.

Problematika kruhových objezdů
Nájezd do hlavní příjezdové ulice k autobusovému nádraží od Prahy je za daných okolností paradoxně úzký. Pokud budou (projíždět) auta v protisměru, autobus zde nemá šanci z kruhového objezdu odbočit. Nechce-li řidič v tom horším případě „pomuchlat“ vozidla v protějším pruhu, nezbývalo by mu než jet pravou částí vozu prostorem ležícím mimo silnici za obrubníkem. Původní křižovatka tento problém „neznala“.

Problematika kruhových objezdů
„Bolestí“ stísněných kruhových objezdů s malým poloměrem je další věc: odstředivá síla je nemilosrdná.

Problematika kruhových objezdů
Ilustrační fotografie: Čerstvé neštěstí v blízkých Lázních Bohdaneč jen dokládá skutečnost, že kruhové objezdy, zejména zbudované na nevelkorysém prostoru, nezřídkakdy „pošlou“ vlivem odstředivé síly těžká vozidla na bok. Děkuji Krajskému ředitelství policie Pardubického kraje za přátelské poskytnutí fotografie.

Cestou zpět jsem při průjezdu stejnou křižovatkou, s níž jsem nikdy neměl problémy, politoval lidi bydlící kolem: zatímco dříve všichni motoristé jedoucí po hlavní silnici tudy jen „prosvištěli“, nyní si musí každý z nich přibrzdit, pěkně přeřadit, pořádně zakroutit volantem na obě strany, poté šlápnout na plyn a jít opět o „kvalt“ výše. Prostor křižovatky je tedy oproti minulosti daleko rušnější a automobily tudy projíždějí delší dobu. Ale jinak je průjezd jednodušší. Vlastně, je jednodušší? Převažují pozitiva nebo negativa?

Problematika kruhových objezdů
Jediným z těžkých vozů, který projede křižovatkou hladce, je relativně nerozměrný, ne příliš rychlý a současně obratný traktor.

Problematika kruhových objezdů
Tři svatí hledí k nové křižovatce se sklopenou hlavou.

Problematika kruhových objezdů
Stopy pneumatik na bocích (obrázek vlevo nahoře) a na vrchní straně obrubních kamenů (obrázek vpravo nahoře), vyvrácené obrubníky (obrázek vlevo dole), popř. ulámané rohy (obrázek vpravo dole) svědčí jen o tom, že kruhový objezd není ani „bus-friendly“, ani „truck-friendly“.

Nebezpečí kruhových objezdů aneb co hrozí při průjezdu křižovatkou

Při průjezdu kruhovým objezdem je řidič zákonitě nucen uplatňovat stejný způsob jízdy, který nelegálně praktikuje tehdy, rozhodne-li se kličkovat po silnici – tedy pro legraci, která bývá nezřídkakdy vyvážena nehodou. V obou případech má vozidlo tendenci „rozhoupat“ se ze strany na stranu, přičemž jednou to „ustojí“ a všechna kola se opět setkají s vozovkou, jindy „vykreslí“ pravý úhel a skončí na boku. Jisté je však jedno: Kdyby nebyla křižovatka takto řešená, k dané nehodě by s největší pravděpodobností vůbec nedošlo. Podrobněji se tímto tématem zabývá a na konkrétním příkladu ho ilustruje článek přibližující nový kruhový objezd u Lidlu.

Problematika kruhových objezdů
Ilustrační fotografie: Nedávná nehoda nákladního vozu v nedalekých Lázních Bohdaneč; takto „dopadl“ a dopadl dne 8. dubna 2013 na tamějším kruhovém objezdu automobil s kontejnerem, naloženým odpadky. Děkuji Krajskému ředitelství policie Pardubického kraje za přátelské poskytnutí fotografie.

Z jiného pohledu lze kruhový objezd též přirovnat k náhlé překážce na silnici a nevědomý průjezd „nepropustným“ ostrůvkem k cílenému sebevražednému nárazu přímo do zdi, zejména tehdy, je-li taková křižovatka mimo město. Ve srovnání s předchozí situací je zde závěr jednoznačný: Na klasické, průsečné křižovatce by k takovému neštěstí nikdy nedošlo.

Problematika kruhových objezdů
Jízda přímo přes ostrůvek může mít někde ještě horší následky než účinek odstředivé síly.

Dohánějme Evropu jinou cestou!

Možná bychom místo investice do třetí „kulaté křižovatky“ na malém prostoru u Lidlu bývali měli zauvažovat nad tím, zda další obří sumu peněz neinvestovat raději do lidí než do automobilů, konkrétně do opravy potřebných chodníků. Například hned toho, který vede od zmíněné křižovatky podél pravé strany silnice směrem pod silniční a železniční most: prochází krásnou zelení, ale svým povrchem připomíná spíše horskou stezku. Ale proč zacházet tak daleko od centra? Mnohé pasáže chodníků kolem hlavní silnice, kde záplata záplatuje záplatu, evokují spíše povrch tankodromu. Přitom jsou tyto chodníky, považované patrně za „stezky pro pěší druhé třídy“, a proto asi v některé zimě ani neudržované, hlavní spojnicí mezi nejednou školou, sokolovnou, Billou, kinem, Penny Marketem, nemocnicí …

Problematika kruhových objezdů
V Čáslavi dostává budování kruhových objezdů přednost před opravou potřebných chodníků...

Problematika kruhových objezdů
...A proto, my pěší: Buďme velkorysí a dejme přednost kruhovým objezdům!

Nebýt této situace, možná by chodilo více lidí nakupovat pěšky a udělali by tak něco pro svou kondici. Snížil by se počet aut na silnicích a na další kruhový objezd by nikdo ani nepomyslel. Za dosavadních podmínek však určitě ke změně nedojde, neboť nedívá-li si člověk na chodníku zrovna na to, aby nešlápl do nejednoho psího exkrementu, viz. článek zde, musí se soustředit na to, aby na nespočetných defektech nepřišel k újmě na těle. Já jako milovník hor se mohu jen radovat, že máme i v naší rovinaté Čáslavi horské stezky, ale co třeba staří lidé, maminky s kočárky či malými dětmi?

Problematika kruhových objezdů
Mnohé horské stezky, vedené vysoko položeným alpským terénem, nabízejí lepší povrch než vybrané čáslavské chodníky.

Problematika kruhových objezdů
Některé čáslavské chodníky by mohly svou (ne)schůdností bez nadsázky obstojně konkurovat krkolomným kamenným pěšinám v divoké přírodě Alp.

Patříte také k těm, jejichž názor na nový kruhový objezd „U třech svatých“ je spíše negativní? Vyjádřete svoje mínění v anketě, nebo ještě lépe v diskuzi pod článkem a nebojte se se podepsat.

Zdroj obrázků: archiv autora


[ Aktuální známka: 2.71 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
4 (4 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
5 (5 hl.)


Celkem hlasovalo: 18

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Ano, už asi chápu. Miloš Zeman je pro Vás ztělesněním samotného ďábla. Ale i v tom případě číslo toho článku, co na něj plánujete aplikovat, je 66 a nikoliv 666!

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.