sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 26. 10. 2013 •• Rubrika: » Index » Názory •• D. Smejkal

s_o Obrazem: O (ne)zdařilosti nového kruhového objezdu u Lidlu aneb to se (ne)povedlo

Kruhový objezd u Lidlu původně být neměl a nemohl. Článek na stránkách Kutnohorského deníku z 12. 09. 2012 s titulkem „Stavba kruhového objezdu u Lidlu začne každým dnem“ zachovává informaci, že „se vážně uvažovalo nad instalací semaforů, na kterých se tenkrát shodli jak dopravní odborníci, tak i projektanti“.
Článek ze serveru Svoboda.info ze 13. 04. 2013, nazvaný „Kruhový objezd na Ostrém rohu otevřou 1. září, ...“, pak tuto informaci jasně doplňuje citací, kde se o uzlu u výše uvedeného obchodního domu hovoří jako o křižovatce, „kde bohužel nelze vybudovat kruhový objezd.“ A citace pokračuje dále slovy: „V této lokalitě budeme muset naprojektovat světelnou křižovatku. Je pak otázkou, jestli v návaznosti nebude muset být stejným způsobem řešena také křižovatka u Pošty.

Na základě těchto indicií si pak člověk právem klade otázku, jak je možné, že dnes se již ve stejném místě, kde se z hlediska velikosti prostoru nic nezměnilo, „proháníme“ po okružní křižovatce. Můžeme si to vysvětlovat různými způsoby: S postupem času „vyšli“ z autoškol lepší řidiči, novější automobily mají snad lepší schopnost zatáčet, a nebo jsou menších rozměrů, a tudíž obratnější?


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Provoz na kruhovém objezdu u Lidlu

Celkem komicky znějící je i skutečnost, že před léty byly odstraněny funkční semafory na křižovatce u pošty, stejně jako na následujících třech křižovatkách ve směru na Kutnou Horu a ...nyní je budeme opět instalovat. U gymnázia již jsou, byť jen za účelem zaručení bezpečného přejití chodců přes silnici, u pošty se plánují ...a pak třeba budou následovat další.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Stop hlouposti, stop neuváženým krokům, stop zbytečným investicím

Proč se u Lidlu nakonec „sáhlo“ po řešení formou kruhového objezdu, to už člověk vůbec nemůže chápat poté, co si přečte slova následující citace, zachycené v posledním zmíněném článku: „Co se týká propustnosti, tak řízené světelné křižovatky jsou na tom nejlépe. Řidiči nemusí mít strach, že by se zdržoval provoz.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Stará hlavní silnice neznala kolony

Každopádně na adresu nového kruhového objezdu se ráda slyší jenom chvála. Pojďme se podívat také na jeho stinné stránky výmluvným obrazem a očima chodce, cyklisty a řidiče v jedné osobě, která poznala silnici z pohledu za volantem osobního vozu, nákladního automobilu, kamionu i autobusu.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Na bývalé hlavní silnici ve směru od centra přibyla celkem legrační značka: Nařizuje řidičům vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje 6 tun, odbočují-li směrem k Bille, si objezd objet více než jednou dokola. ...Asi aby si při tom stihli dostatečně prohlédnout, co pěkného jsme zde vybudovali. Ve skutečnosti však jde o to, že bez tohoto „manévru“ by sem nyní takové vozidlo zatáčelo jen stěží, zatímco dříve zde s odbočením těžkých vozů nebyl problém.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Podobná značka (možná časem přibude) by však měla být umístěna i na konci silničky vedoucí směrem od Billy, a to pro všechna vozidla, jejichž řidiči chtějí zahnout doprava. Obě silnice totiž svírají tak ostrý úhel, že pokud si řidič náležitě nenadjede, nemá – ani s osobním autem – šanci odbočit tak, aniž by se dostal do protisměru. Pokud ovšem tam bude provoz, jednoduše neodbočí. Obrázek dokumentuje skutečnost, že zatočit zde není vůbec snadné.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Při plánování i realizaci kruhového objezdu jeho tvůrci zapomněli na napojení ulice A. Jiráska. Řidiči si však poradili, jen museli jezdit opět přes bláto, viz stopy na obrázku.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Namísto nájezdu zábrana: Začátkem dubna přišla reakce a byly sem zabetonovány svislé železné trubky, přičemž předchozí obrázek současně dokumentuje právě připravené jamky pro dvě z nich v době realizace. Šikovný český řidič si však opět ví rady a místo toho, aby jako dosud odbočoval za lampou, zahne před lampou, kde sloupky nejsou.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Momentálně kritický úsek chodníku: Pěší si budou muset dát pozor, chodník v tomto místě bude zároveň sloužit jako vjezd do ulice. Po jisté době patrně dojde k druhé reakci a přibudou další zábrany i v tomto prostoru. Ty pak, dříve, nebo později, nějaký šikula (v uvozovkách i bez nich) „položí“ autem, jako tomu bylo v případě zábran stejného typu, které přibyly v centru v prostoru před SOU po zpackané (a naštěstí nedokončené) rekonstrukci náměstí.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Stopy v čerstvě zasetém trávníku ukazují, kudy byla „vytyčena“ nová trasa. Na stejném úseku chodníku však stále hrozí ještě jiné nebezpečí: Namísto volby průběhu chodníku v maximální možné vzdálenosti od křižovatky je veden těsně podél kruhového objezdu, přičemž dojde-li zde k převrácení „vysokého“ vozu, bude to s největší pravděpodobností právě zrovna v těchto místech, viz další dva obrázky. Obecně pak stačí špatně odhadnutá rychlost, nešikovné trhnutí volantem, nešťastné přibrždění, nebo třeba nesprávně (roz)ložený, či špatně upevněný náklad a neštěstí je na světě. Dopomoci k nehodě může i silný náraz větru, nebo také technická porucha na vozidle. Odstředivá síla nezná slitování a pokud tudy budou zrovna procházet pěší, mohou vyhasnout životy. K tomu může stačit i pouhý pád (části) uvolněného nákladu.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Děkuji Krajskému ředitelství policie Pardubického kraje za přátelské poskytnutí fotografie.

Převracení „vysokých“ vozů je „bolestí“ kruhových objezdů, jak dokládá obrázek nedávné nehody popelářského vozu (nákladního automobilu s vysokým, otevřeným kontejnerem, převážejícího odpadky) z 8. dubna 2013 v nedalekých Lázních Bohdanči. Stačilo, aby došlo k převrácení o několik málo metrů dále a aby podél silnice vedl chodník (jako je tomu u nás v Čáslavi), na němž by se pohybovali chodci, a mohlo dojít k daleko větší tragédii.

Na rozdíl od tamější okružní křižovatky, kde vnitřní ostrůvek leží svým prostředkem na průsečíku silnic, je na nové čáslavské křižovatce pravděpodobnost podobné dopravní nehody umocněna excentrickým zasazením kruhového objezdu. Aby bylo možno projekt realizovat při zachování původní zástavby, musela být velká část ostrůvku situována mimo střed bývalé průsečné křižovatky, a to tak, že zatímco směrem do města lze křižovatku projet takřka přímo, při jízdě od centra je naopak nutné nemalé vychýlení z původní dráhy, což zvyšuje nebezpečnost tohoto místa pro vozidla a v návaznosti pro kolemjdoucí.


Řidič najíždí do křižovatky zatáčeje doprava, vůz se naklání doleva, načež okamžitě mění směr jízdy a zatáčí po delší dobu doleva, vůz se začíná naklánět doprava... a případně dopadá svým bokem na chodník. ...Přesně do míst zachycených na předposlední fotografii.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Pravděpodobnost dopadu ve výše uvedeném místě umocňuje ještě další skutečnost: silnice kolem ostrůvku se zdvihá směrem ke středu kruhového objezdu. Zatímco v případě nájezdu do křižovatky hovoří tento náklon v neprospěch odstředivé síly, ve fázi objíždění její negativní účinky naopak podporuje. K tomu všemu se přidává v neposlední řadě setrvačnost, kdy vozidlo přechází z náklonu na levou stranu do náklonu na stranu opačnou, tedy opět směrem ven od středu ke hranici křižovatky.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Děkuji Krajskému ředitelství policie Ústeckého kraje za přátelské poskytnutí fotografie.

„Co by kamenem dohodil“ je odsud Pila Čáslav - nejmodernější dřevozpracující komplex v ČR, přičemž ZZD (závod zpracování dřeva) Čáslav je největším a nejmodernějším zpracovatelem přesíleného jehličnatého dřeva v EU s kapacitou ročního pořezu 300 000 m3 kulatého dříví. A s tím samozřejmě souvisí zásobování.

Snad nejhůře z běžných „těžkých“ automobilů jsou na tom kamiony převážející dříví; těžký náklad do poslední výše = vysoko položené těžiště vozidla = největší náchylnost k převrácení.

Obrázek zachycuje situaci poté, co „na soupravě kamiónu plně naloženého dřevěnými kládami praskla levá zadní pneumatika. To celou soupravu rozhodilo a převrátilo na levou stranu,“ popisují nehodu Rumburští hasiči na svých stránkách. Jak je ze záběru dobře patrné, k neštěstí, způsobenému prasknutím jedné jediné gumy, došlo na zcela rovném úseku silnice. Zatímco zde se odehrálo ve větší rychlosti, na našem kruhovém objezdu by sice nastalo v rychlosti nižší, zato s přispěním všech u předchozích třech obrázků popisovaných faktorů. A to se týká i následujícího snímku.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Děkuji Krajskému ředitelství policie Ústeckého kraje za přátelské poskytnutí fotografie.

A nemusí zrovna dojít přímo k pádu auta s nákladem na chodník; stačí, když se klády z převráceného vozu „rozutečou“ a následky mohou být stejné jako v prvním případě. Ostatně citace, uvedená u předchozího obrázku, pokračuje slovy: „Kurty se zpřetrhaly a všechny klády se rozlétly po celé vozovce. Naštěstí v inkriminovanou chvíli nejelo naproti žádné vozidlo, ani se tam nepohybovaly další osoby.“ Jinak? Ale to už si asi každý domyslí sám.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Obrazem: Kruhák u Lidlu
Obrazem: Kruhák u Lidlu
Bytový dům v ulici A. Jiráska nebyl znevýhodněn jen odříznutím příjezdové silnice: Kruhový objezd s přilehlým chodníkem leží v nejužším místě cca pouhé 2 metry od budovy. Nové uspořádání s sebou přineslo ke stavení více hluku, více zplodin. Současně stoupla hlučnost křižovatky i nucenou decelerací a akcelerací projíždějících automobilů a s tím souvisejícím delším setrváním vozidel v prostoru křižovatky. Není divu, že se vlastníci bytů zbavují; otázkou je, zda zde někdo bude chtít bydlet.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
S napojením, či zakončením ulice A. Jiráska se nikdo ani teoreticky, ani prakticky nezabýval. Jak ji nyní vhodně a zároveň esteticky „začistit“ by dalo asi dosti přemýšlení. Nejjednodušší bude to nechat „hezky česky“ být; vždyť ono nám to bude stačit.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Nové napojení chodníku, vedoucího směrem k železničnímu mostu, naopak vypadá velmi slibně; skoro jako nájezd na „dálnici“ pro chodce. Po vyjití kopečku, jen pár metrů od křižovatky, se však chodci nabídne pohled na takovou „autostrádu“, že kontrast nemůže být větší.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Napojení chodníku kontrastuje s jeho pokračováním.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Excentricky zasazený kruhový objezd je v určitých místech extrémně namáhán a již po třech měsících (možná však /mnohem/ dříve; fotografie vznikla začátkem dubna) od otevření se začíná „sypat“. Uvolňují se obrubníky dělící část utvořenou z kamenných kostek od asfaltové.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
A v detailu


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Obrazem: Kruhák u Lidlu
Stejná místa zachycená kolem poloviny měsíce, tj. přibližně o 14 dní později. Následovala oprava a asi po dalších dvou týdnech, koncem dubna, vše bylo ve stejném stavu. Jak jen trvale udržet toto místo v bezvadném stavu bez neustálých výsprav?


Obrazem: Kruhák u Lidlu
K tomu přirozeně okružní křižovatka vykazuje menší škody jako ulámané rohy týchž obrubníků. Další stavba ve stylu „Czech made – Czech šmejd“.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Detail

Uprostřed křižovatky by měl stát tank

Zatímco v případě předchozích dvou čáslavských kruhových objezdů byla na ploše středových ostrůvků snaha o docílení určité estetické stránky kamennými vyzdívkami, nabízí se otázka, co s volným ostrůvkem kruhového objezdu u Lidlu.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Zdobná podoba ostrůvku na kruhovém objezdu „Ostrý roh“

Tento prostor uprostřed křižovatky se často současně využívá jako zdobný prvek, ať již se jedná o zkrášlení formou zeleně (např. palmy v teplejších krajích), uměleckým výtvorem (rybí plastika v Třeboni), či třeba využití estetických prvků vody, kdy v centru hvězdice tryská uklidňující fontána (Lázně Bohdaneč).


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Okružní křižovatku pro pěší v parku v centru zdobí socha Jana Žižky z Trocnova, v teplých měsících obklopená polem květů

Jindy (zároveň s dekorací) slouží k upozornění na něco typického, jako je tomu v případě Třeboňského kapra, na turistický cíl (miniaturní Matterhorn na kruhovém objezdu v italském Châtillonu), nebo třeba na probíhající akci, významnou událost, historický mezník – práškovací letadlo na kruhovém objezdu v Jindřichově Hradci, které zde „přistálo“ na podzim minulého roku, aby připomínalo 75 let aviatiky tamtéž.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Socha Jana Žižky z Trocnova současně ilustruje přístavek, který jméno Čáslavi často doprovází: město Žižkovo

Uprostřed čáslavské křižovatky u Lidlu by měl „přistát“ tank, a to pěkně velký, neboť by měl hned trojí symboliku: symbolizoval by jednak absolutní neústupnost těch, kteří si zde kruhový objezd prosadili, jednak Čáslav jako město s vojenskou historií a v neposlední řadě naději, že v budoucnu někdo s citlivějším přístupem toto nešťastné řešení křižovatky přejede pásovým vozidlem s mohutnou radlicí.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Obří lžíce jako temný symbol neústupnosti zainteresovaných na stavbě kruhového objezdu; obří lžíce jako symbol nebojácné, průrazné armády jdoucí vstříc tmě; obří lžíce vynořující se z temnoty jako kýžený symbol naděje návratu k lepšímu

Pokud by vadil v rozhledu do křižovatky, i zde mám řešení: vyzdvihl by se do výše, držen více méně transparentním podstavcem, čímž by křižovatka neztratila na přehlednosti a jeho symbolika by byla ještě umocněna.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Tank by se „vznášel“ na silném, a přesto subtilním železobetonovém sloupu. Ideální by pak byl vyřazený stroj původní české výroby a který „sloužil“ v Čáslavi.

Toto by bylo současně i východisko pro situaci, kdy by pro něj malý ostrůvek svou velikostí nedostačoval: vyzdvihl by se do takové výše, aby auta pod ním projela.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
„Levitující“ tank by se vznášel 5 metrů nad křižovatkou

A jak naši fotosérii zakončit? Příspěvek si neklade za cíl získat příznivce a odpůrce – ostatně také nic nevnucuje; pouze na základě textů a hlavně fotografií dokládá fakta a je na každém, aby si je vyhodnotil sám. ...Tak, aby nic nenalhával sám sobě.


Obrazem: Kruhák u Lidlu
Objezdová mánie aneb „kruháky“ se budují už i v rámci uzavřených areálů. Tento aspoň ovšem nestál řadu zbytečných milionů. ...Chytré řešení – za cenu dopravní značky.

Patříte také k těm, jejichž názor na nový kruhový objezd u Lidlu je spíše negativní? Vyjádřete svoje mínění v diskuzi pod článkem a nebojte se se podepsat.

Zdroj obrázků: archiv autora

Související články:
Kruhové objezdy: Nástroj výchovy pohodlného člověka (25.09.2013)

[ Aktuální známka: 3.25 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
4 (4 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
5 (5 hl.)


Celkem hlasovalo: 18

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Ano, už asi chápu. Miloš Zeman je pro Vás ztělesněním samotného ďábla. Ale i v tom případě číslo toho článku, co na něj plánujete aplikovat, je 66 a nikoliv 666!

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.