sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 03. 02. 2014 •• Rubrika: » Index » Názory •• Jan Krásenský

s_o Co se dá vyčíst z rozpočtu města na letošní rok?

Rozpočet města na rok 2014 byl schválen v prosinci a zhruba v polovině ledna byl publikován na internetu pro veřejnost. Jeho podoba ale požadavku na co nejprůhlednější hospodaření veřejné správy příliš neobstojí.
Uvedu pár příkladů proč: provozní náklady radnice jsou bez dalších detailů uvedeny prostě jako „Místní správa“ a tato jediná položka je ohodnocena částkou více než 46 miliónu Kč, změny v kapitolách jsou vysvětleny minimálně nebo vůbec a malou záhadou je „přelití“ 5 miliónů Kč, schované do položky „BT a SZ“. Tajuplná zkratka označuje soukromou společnost v rukou města, jejíž hlavním účelem je správa různých městských zařízení (lázně, stadion, městská chata).

Asi je na diskuzi, jestli má město vlastnit chatu v Krkonoších (já jsem proti), ale určitě je netransparentní, pravidelně posílat miliónové částky do soukromé organizace, která nezveřejňuje vlastní hospodaření (jediný kdo je s jejím hospodařením podle všeho seznamován, je městská rada) ani seznam svých dodavatelů.

Silný propad v příjmu daní od živnostníků

Během schvalování rozpočtu by vás asi také zarazilo, že hned v úvodu starosta zmínil 3% nárůst celkových daňových příjmů města, ale na hrozivě vypadající propad příjmů z daně pro OSVČ o více než 50% vůbec neupozornil.

Propad příjmů v této oblasti za posledních 5 let (viz graf) říká hodně o tom, že živnostníkům se ve městě nedaří. Jistě - silný vliv má i negativní tendence výběru daní na celostátní úrovni, přesto se nelze ubránit dojmu, že město to moc nezajímá - prostě vybereme víc na odvodech z automatů (nárůst o 2 mil. Kč) a z DPH (+3 mil. Kč).

Trend se ale jistě ve městě projevuje (pravděpodobně v podobě vyšší nezaměstnanosti a nižší kupní síly) a stál by tak nepochybně alespoň za zmínku předkladatele rozpočtu.
Graf vývoje daně OSVČ v Čáslavi

Kdo dostal víc?

Opticky město alokovalo o 2 miliony Kč víc v položce místních komunikací. Opticky proto, že loni byl sice původní plán proinvestovat 11,5 milionu, ve skutečnosti ale položka sérií různých opatření vyrostla téměř na dvojnásobek. Letošní navýšení je zdůvodňováno především opravou Jeníkovské ulice, Nového Čeplova a rozšířením parkoviště u vlakového nádraží.

Výrazný nárůst z 565 tisíc na 1, 565 milionu je také u položky Kulturní památky (to budou zřejmě prostředky na opravu městských hradeb) a významného navýšení +2 mil. Kč se dočkala již v úvodu zmíněná položka „BT a SZ“. Rozpočet na rok 2014 také počítá se 7 miliónovou investicí do městské nemocnice (má tak být snížena její energetická náročnost) a dalšími 27 procenty do jejího provozního rozpočtu. O 18 – 32 procent si polepší místní školy a 33 procent navíc získá i divadlo. Proč došlo k navyšování se neuvádí.

Kde se škrtalo?

Ke snižování výdajů v rozpočtu prakticky nedošlo, výrazněji si pohoršil pouze Domov Důchodců (30% snížení příspěvku). Důvod snížení opět neznáme.


Šlo by to lépe?

Okolnosti mě donutily se v úvodu dopustit kritiky, proto bych měl asi nabídnout alternativu. Nepochybně by to nestálo moc úsilí a mohli bychom mít rozpočet lepší. Stačilo by pár kroků:

  • Pro zprůhlednění nákladů na místní správu se stačí inspirovat hned v sousedním městě. Rozpočet je v případě provozních nákladů Kutné Hory velmi detailní a rozebírá odděleně dokonce jednotlivé odbory a kanceláře.
  • Potřebuje-li město ke správě sportovišť vlastní s.r.o. a dokáže si to obhájit, tak je to asi v pořádku. Mělo by ale pravidelně zveřejňovat výsledky hospodaření a peníze vkládané do takovéto společnosti jasně vysvětlit. Zveřejňováni by měli být i dodavatelé, aby nevznikalo podezření, že může docházet ke střetu zájmu na straně vedení města. Současný stav působí minimálně podezřele.
  • Město si podle rozpočtu výrazně polepší v daňových příjmech, a přesto se tradičně rozhodlo zvýšit poplatek za svoz odpadu a podílí se tak zbytečně na růstu daňové zátěže občanů. Poplatek měl být minimálně zachován na současné podobě.

Schválený rozpočet si můžete prohlédnout zde: (stáhnout rozpočet města na rok 2014)

Ing. Jan Krásenský
www.lepsicaslav.cz

[ Aktuální známka: 2.00 ]

sipka Nejnovější inzeráty

28.2.2021 - Žleby
nabídka (Jiné)
Prodám plechovku garáž o r…
••• Všechny inzeráty •••

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
126 (126 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
28 (28 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
3 (3 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
156 (156 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
43 (43 hl.)


Celkem hlasovalo: 361

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.