Rozpočet města na rok 2014 byl schválen v prosinci a zhruba v polovině ledna byl publikován na internetu pro veřejnost. Jeho podoba ale požadavku na co nejprůhlednější hospodaření veřejné správy příliš neobstojí. Uvedu pár příkladů proč: provozní náklady radnice jsou bez dalších detailů uvedeny prostě jako „Místní správa“ a tato jediná položka je ohodnocena částkou více než 46 miliónu Kč, změny v kapitolách jsou vysvětleny minimálně nebo vůbec a malou záhadou je „přelití“ 5 miliónů Kč, schované do položky „BT a SZ“. Tajuplná zkratka označuje soukromou společnost v rukou města, jejíž hlavním účelem je správa různých městských zařízení (lázně, stadion, městská chata).
Asi je na diskuzi, jestli má město vlastnit chatu v Krkonoších (já jsem proti), ale určitě je netransparentní, pravidelně posílat miliónové částky do soukromé organizace, která nezveřejňuje vlastní hospodaření (jediný kdo je s jejím hospodařením podle všeho seznamován, je městská rada) ani seznam svých dodavatelů.
Silný propad v příjmu daní od živnostníků Během schvalování rozpočtu by vás asi také zarazilo, že hned v úvodu starosta zmínil 3% nárůst celkových daňových příjmů města, ale na hrozivě vypadající propad příjmů z daně pro OSVČ o více než 50% vůbec neupozornil.
Propad příjmů v této oblasti za posledních 5 let (viz graf) říká hodně o tom, že živnostníkům se ve městě nedaří. Jistě - silný vliv má i negativní tendence výběru daní na celostátní úrovni, přesto se nelze ubránit dojmu, že město to moc nezajímá - prostě vybereme víc na odvodech z automatů (nárůst o 2 mil. Kč) a z DPH (+3 mil. Kč).
Trend se ale jistě ve městě projevuje (pravděpodobně v podobě vyšší nezaměstnanosti a nižší kupní síly) a stál by tak nepochybně alespoň za zmínku předkladatele rozpočtu.
Kdo dostal víc? Opticky město alokovalo o 2 miliony Kč víc v položce místních komunikací. Opticky proto, že loni byl sice původní plán proinvestovat 11,5 milionu, ve skutečnosti ale položka sérií různých opatření vyrostla téměř na dvojnásobek. Letošní navýšení je zdůvodňováno především opravou Jeníkovské ulice, Nového Čeplova a rozšířením parkoviště u vlakového nádraží.
Výrazný nárůst z 565 tisíc na 1, 565 milionu je také u položky Kulturní památky (to budou zřejmě prostředky na opravu městských hradeb) a významného navýšení +2 mil. Kč se dočkala již v úvodu zmíněná položka „BT a SZ“. Rozpočet na rok 2014 také počítá se 7 miliónovou investicí do městské nemocnice (má tak být snížena její energetická náročnost) a dalšími 27 procenty do jejího provozního rozpočtu. O 18 – 32 procent si polepší místní školy a 33 procent navíc získá i divadlo. Proč došlo k navyšování se neuvádí.
Kde se škrtalo? Ke snižování výdajů v rozpočtu prakticky nedošlo, výrazněji si pohoršil pouze Domov Důchodců (30% snížení příspěvku). Důvod snížení opět neznáme.
Šlo by to lépe? Okolnosti mě donutily se v úvodu dopustit kritiky, proto bych měl asi nabídnout alternativu. Nepochybně by to nestálo moc úsilí a mohli bychom mít rozpočet lepší. Stačilo by pár kroků:
- Pro zprůhlednění nákladů na místní správu se stačí inspirovat hned v sousedním městě. Rozpočet je v případě provozních nákladů Kutné Hory velmi detailní a rozebírá odděleně dokonce jednotlivé odbory a kanceláře.
- Potřebuje-li město ke správě sportovišť vlastní s.r.o. a dokáže si to obhájit, tak je to asi v pořádku. Mělo by ale pravidelně zveřejňovat výsledky hospodaření a peníze vkládané do takovéto společnosti jasně vysvětlit. Zveřejňováni by měli být i dodavatelé, aby nevznikalo podezření, že může docházet ke střetu zájmu na straně vedení města. Současný stav působí minimálně podezřele.
- Město si podle rozpočtu výrazně polepší v daňových příjmech, a přesto se tradičně rozhodlo zvýšit poplatek za svoz odpadu a podílí se tak zbytečně na růstu daňové zátěže občanů. Poplatek měl být minimálně zachován na současné podobě.
Schválený rozpočet si můžete prohlédnout zde: (
stáhnout rozpočet města na rok 2014)