sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 18. 03. 2014 •• Rubrika: » Index » Informace » Čáslav •• admin

s_o Bojové otravné látky v Čáslavi, den druhý

I včera dále pokračovala asanace nálezu chemických otravných látek, konkrétně Yperitu a Chlorpikrinu. Co to ale nakonec ve skutečnosti bylo, přináší náš článek.
V první řadě je nutné vyzdvihnout dobrou práci městských policistů, kteří uvedené předměty nalezli a následně je ve spolupráci s dalšími složkami, bezpečně odstranili. Až budeme zase přemýšlet třeba nad výdaji za tyto služby, měli bychom si uvědomit, že to v takových případech je k nezaplacení.
Záběry z akce

Ale už k tomu, co se stalo včera. Další den pokračovala důkladná prohlídka místa, která vedla k nálezu dalších ampulí, které byly podobně jako v noci bezpečně uloženy do přepravního obalu a odvezeny na expertizu a zničení.

Dnes máme k dispozici fotografie přímo z místa nálezu. Námi oslovený odborník nám prozradil, že se zde jedná o vzorky na testování chemických průkazníků, což jsou přístroje v zásadě podobné starému, dnes již policií nepoužívanému ale stále dobře známénu "trubičkovému" testoru na alkohol. Jenom s tím rozdílem, že se nejišťuje hladina alkoholu v dechu, ale hladina otravných látek v ovzduší, nebo na předmětech.

I vojenští chemici totiž musí trénovat své znalosti a schopnosti a právě na to slouží, nebo alespoň sloužila vzorkovnice BCHL II/1959. Originální balení obsahuje celkem 7 ochraných bakelitových obalů, která v sobě skrývají skleněné ampulky s tlustým dnem a zabroušenou zátkou. 6 z nich je naplněno sorbentem (hlinka či drcená cihla) do které je násáknuta v malé koncentraci jedna z následujících látek nebo její analog: Clark I, Difosgen, Chlorpikrin, Yperit, Lewisit a Kyanovodík.
Bakelitové obaly

Některé obsahovaly skutečné látky (například yperit) nebo látku, která jí pro daný účel napodobovala (např. nitrobenzen, místo kyanovodíku). Sedmá ampule obsahovala jen sorbent, pro případ, že by bylo potřeba doplnit vzorkovnici o další látku.

Další využití této soupravy bylo na ověření zápachu otravných látek (aby to chemici či vojácí prostě uměli poznat i bez techniky).

Ampule sice na fotografii vypadají jako by obsahovaly kapalinu, ale ve skutečnosti se jedná o silné skleněné dno, které při pádu bránilo snadnému rozbití. A - jak je vidno - tak umění našich vojenských konstruktérů bylo docela funkční, v objektu byla nalezena pouze jediná rozbitá ampule, ostatní byly nepoškozené.
Ampule z vzorkovnice

Jak se do objektu ampule dostaly, už asi nezjistíme. Mohly tam být zapomenuty - jedná se přeci jen o kasárna - ale i přineseny zvenčí. Každopádně nepředstavovaly pro okolí nějaké extrémní nebezpečí. Snad jen kdyby je nějaké dítě našlo a rozbilo, případně snědlo. Díky našim všímavým policistům se tak ale nestalo.
Hasiči mají speciální protichemické obleky

Ale nelze zapomínat na to, že Českolovensko v minulosti nejen chemické zbraně vyrábělo, ale i dlouho skladovalo. Minimálně k výcvikovým účelům tak byly v malé obci Bystričany na Slovensku (nedaleko Topolčan) skladována větší množství trochu účinějších látek, například Sarinu. I když se, dle naších informací, jednalo také o relativně malá balení, v zásadě do desítek mililitrů, už se přeci jen jednalo o reálně použitelná množství.

Pravděpodobnost, že se tu ještě dnes někde povalují granáty s Yperitem nebo Sarinem je ale - naštěstí - z říše Sci-Fi. S těmito látkami se zacházelo s patřičnou pokorou a používaly se jen pro výcvik a byly opravdu velmi dobře sledovány.

Děkujeme tiskové mluvčí ÚO P ČR Kutná Hora por. Mgr. Vendulce Marečkové za laskavé poskytnutí fotografického materiálu.

[ Aktuální známka: 2.27 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
3 (3 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
2 (2 hl.)


Celkem hlasovalo: 14

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.