sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 15. 06. 2014 •• Rubrika: » Index » Názory •• Jan Krásenský

s_o Co by Čáslavi přinesl povinný registr smluv?

Klientelismus a podvody s veřejnými tendry mají v českých městech několik negativních dopadů. Z dlouhodobého hlediska prodražují veřejné zakázky a zároveň ničí podnikatelské prostředí rozkladem férové soutěže (to se stává, když zakázky vyhrávají pořád stejné firmy výměnou za nějaké protislužby).
Za určitých okolností může situaci zlepšit veřejná kontrola, tzn. možnost, aby měl kdokoliv přístup ke smlouvám, informacím o průběhu výběrových řízení, seznamu subdodavatelů, členů hodnotících komisí apod. Podvádět v situaci kdy víte, že vás kdokoliv z opozice, novinářů nebo trochu aktivnějších občanů může usvědčit, je už totiž docela riziko. A to je podle zastánců nového zákona ten hlavní důvod, proč všechny smlouvy povinně zveřejňovat.

Jak to funguje v současnosti?

V diskuzi se trochu zapomíná na to, že zákon o veřejných zakázkách obcím nařizuje zveřejňovat některé informace na tzv. profilu zadavatele už dnes. Díky tomu můžete některé čáslavské zakázky najít na tomto odkazu. U některých typů tendrů ale pravidla zveřejňování nejsou tak striktní, jako je tomu u připravovaného zákona. Je tedy pouze na vedení města, jestli bude po vítězi tendru vyžadovat seznam případných subdodavatelů (nebo jestli ho pak zveřejní). Čáslav tak třeba v případě zakázek malého rozsahu tyto údaje většinou nezveřejňuje i přesto, že triky s řetězením subdodavatelů jsou v ČR jedny z nejoblíbenějších metod, jak si přilepšit z eráru. Přitom znalcům místních poměrů je jasné, jak je toto riziko velké i tady.

Jaká jsou negativa registru?

Od odpůrců registru je slyšet hlavně argument vysokých administrativních nároků. Za pravdu je v tomto případě třeba dát hlavně starostům malých obcí, kteří už teď musí (většinou sami) řešit spoustu administrativy. Malé obce tedy nakonec pravděpodobně dostanou dvouletou výjimku. V případě města jako je Čáslav, by ale výjimka byla neopodstatněná. Z vlastní profesní zkušenosti můžu ručit za to, že digitalizace dokumentů je dnes ve firmách naprosto samozřejmá. Každému přitom může být jasné, že soukromý sektor má velmi dobře spočítané, jestli se mu taková věc vyplatí nebo ne. Pokud totiž dokument vkládáte pravidelně (třeba několikrát týdně), tak vám vložení do systému zabere maximálně 2-3 minuty času.
Podpis

Pomůže to v něčem našemu městu?

Přes všechna očekávání je bohužel potřeba si uvědomit, že registr smluv sám o sobě nic nevyřeší. Může být sice skvělý nástroj, ale dokud městu chybí aktivní zastupitelé a občané, nic navíc nezískáte. Někdo totiž musí data v registru alespoň trochu zkoumat a dívat se cestou do práce kolem sebe. Stejně jako ve zbytku země je ale i v Čáslavi zvykem spíš nadávat v hospodě nebo doma u večeře, než se angažovat. Registr smluv tak nejspíš bude další neúspěšný pokus, jak ambiciózním zákonem vyřešit věci, které by si měli města a jejich občané vyřešit sami.

Pokud si chcete udělat vlastní názor, doporučuji prostudovat tyto odkazy, kde jsou zastoupeni odpůrci i zastánci zákona:


Ing. Jan Krásenský
www.lepsicaslav.cz

[ Aktuální známka: 1.33 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
4 (4 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
5 (5 hl.)


Celkem hlasovalo: 18

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Ano, už asi chápu. Miloš Zeman je pro Vás ztělesněním samotného ďábla. Ale i v tom případě číslo toho článku, co na něj plánujete aplikovat, je 66 a nikoliv 666!

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.