sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 06. 11. 2014 •• Rubrika: » Index » Názory •• Jan Krásenský

s_o 6 důvodů, proč je starostův střet zájmů problémem

Je po volbách, těžko už se dá vymlouvat na špinavou kampaň, a je tak ideální čas znovu říznout do dlouho přehlíženého a tiše tolerovaného střetu zájmů čáslavského starosty.
Historicky prvním oficiálním pokusem vedení města o vyvrácení a bagatelizaci tohoto problému, byl článek v říjnovém vydání Čáslavských novin, který měl dva týdny před volbami ilustrovat jednotu zastupitelstva a podporu pro vedení. Kdo ho nečetl, má možnost udělat si objektivní názor a přečíst si ho na tomto odkazu. Argumenty z čáslavského radničního periodika vyvracejí všechno možné, včetně toho, co nikdy nebylo řečeno. Nevyvracejí ale ani jeden z následujících bodů:

  • Firma TES získávala velkou část čáslavských stavebních zakázek nepřímo. Důkazů je tolik (reference firmy, registr smluv, televizní reportáž,...), že se tento fakt nikdo ani nepokoušel vyvracet a místo toho byl občanům manipulativně a stupidně naservírován argument, že se firma neúčastnila výběrových řízení. Jakoby to snad situaci nějak zlehčovalo. Opak je samozřejmě pravdou. To, že firma TES neprošla férovou soutěží v situaci, kdy s ní její faktický vlastník podepisuje za město smlouvy, je alarmující. Zdravě uvažujícímu člověku to způsobí nevolnost, u nás v Čáslavi se kvůli tomu ani nezakuckáme.

  • Starosta v minulosti v této firmě vystupoval jako jednatel a svůj podíl převedl, až když už byl místostarosta. Těžko můžeme pochybovat o tom, že účelem převodu bylo prostě po čecháčkovsku obejít zákon o střetu zájmů. Takové chování je u voleného představitele neakceptovatelné. U zákonodárce horní komory parlamentu to platí dvojnásob. Budou občané dodržovat zákony, když to nedělají ani ti, kteří je sami tvoří?

  • Podle §1 zákona o střetu zájmů musí starostové obcí ”vykonávat svoji funkci tak, aby nedocházelo ke střetu mezi jejich osobními zájmy a zájmy, které jsou povinni z titulu své funkce prosazovat nebo hájit”. Slovy “Nikdy jsem nezastíral, že k firmě TES svým způsobem patřím” z uvedeného článku v Čáslavských novinách, si pod sebou starosta města podřezává větev a k uvedenému jednání se de facto přiznává. I proto bych byl na jeho místě opatrný s žalobami, které podle svých slov plánuje. Mohly by se totiž obrátit proti němu.

  • Firma TES realizovala subdodávky pro prakticky všechny pravidelné vítěze tendrů. (Silnice Čáslav, V&M Novotný, Realitní a stavební společnost,..). Ve smlouvách o dílo město ale nevyžaduje informaci o uvedení seznamu subdodavatelů, i když to nic nestojí a v soukromém sektoru je to standardem. Je to opravu náhoda?

  • Princip předávání práce v řetězci subdodávek, jehož vybrané mezičlánky ani “nehrábnou” do země, nemůže být pro město nejvýhodnější řešení, protože každá zúčastněná firma musí mít ze své aktivity přiměřený zisk. To je podstata podnikání. Patří zisk z odvedené práce tomu, kdo pouze “dělá křoví”? Podle mého názoru nikoli, speciálně pokud má tento zisk plynout z peněz města.

  • Získávat státní zakázky na základě svého postavení ze člověka nedělá podnikatele, ale jen parazita přisátého na veřejných penězích. Existuje spousta podnikatelů ve stavebnictví (několik jich znám osobně), kteří se snaží uspět v tvrdém konkurenčním prostředí efektivitou práce, snižováním nákladů a budováním dobrého jména. Tito lidé bohužel musejí postupně vyklízet své pozice díky zavedenému systému, který úspěšně (a s podporou značné části občanů) budujeme i v našem městě.


Je nepochopitelné, že by si těchto pár faktů představitelé města citovaní v článku z říjnového vydání Čáslavských novin neuvědomovali. Stavět se svým jménem za tento stav a obhajovat ho pramení buď z nepochopení podstaty problému, zbabělosti nebo snahy ochránit osobní zájmy v městských organizacích.

Přitom stačí velmi málo a problém může být zcela odstraněn:

  1. Firma TES by měla okamžitě skončit s dodávkami služeb pro město Čáslav. Pro jiné subjekty může bez problémů pracovat dál, aniž by docházelo k obcházení zákona a zneužívání vlastního postavení.

  2. Město by mělo po všech dodavatelích vyžadovat uvedení případných subdodavatelů a tyto smlouvy zveřejňovat v registru smluv. Toto opatření by se mělo týkat i zakázek malého rozsahu.

Jsou čáslavští zastupitelé dostatečné osobnosti na to, aby si tato dvě jednoduchá opatření prosadili?

Ing. Jan Krásenský
www.lepsicaslav.cz


[ Aktuální známka: 1.25 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.