Je po volbách, těžko už se dá vymlouvat na špinavou kampaň, a je tak ideální čas znovu říznout do dlouho přehlíženého a tiše tolerovaného střetu zájmů čáslavského starosty. Historicky prvním oficiálním pokusem vedení města o vyvrácení a bagatelizaci tohoto problému, byl článek v říjnovém vydání Čáslavských novin, který měl dva týdny před volbami ilustrovat jednotu zastupitelstva a podporu pro vedení. Kdo ho nečetl, má možnost udělat si objektivní názor a přečíst si ho na
tomto odkazu. Argumenty z čáslavského radničního periodika vyvracejí všechno možné, včetně toho, co nikdy nebylo řečeno. Nevyvracejí ale ani jeden z následujících bodů:
- Firma TES získávala velkou část čáslavských stavebních zakázek nepřímo. Důkazů je tolik (reference firmy, registr smluv, televizní reportáž,...), že se tento fakt nikdo ani nepokoušel vyvracet a místo toho byl občanům manipulativně a stupidně naservírován argument, že se firma neúčastnila výběrových řízení. Jakoby to snad situaci nějak zlehčovalo. Opak je samozřejmě pravdou. To, že firma TES neprošla férovou soutěží v situaci, kdy s ní její faktický vlastník podepisuje za město smlouvy, je alarmující. Zdravě uvažujícímu člověku to způsobí nevolnost, u nás v Čáslavi se kvůli tomu ani nezakuckáme.
- Starosta v minulosti v této firmě vystupoval jako jednatel a svůj podíl převedl, až když už byl místostarosta. Těžko můžeme pochybovat o tom, že účelem převodu bylo prostě po čecháčkovsku obejít zákon o střetu zájmů. Takové chování je u voleného představitele neakceptovatelné. U zákonodárce horní komory parlamentu to platí dvojnásob. Budou občané dodržovat zákony, když to nedělají ani ti, kteří je sami tvoří?
- Podle §1 zákona o střetu zájmů musí starostové obcí ”vykonávat svoji funkci tak, aby nedocházelo ke střetu mezi jejich osobními zájmy a zájmy, které jsou povinni z titulu své funkce prosazovat nebo hájit”. Slovy “Nikdy jsem nezastíral, že k firmě TES svým způsobem patřím” z uvedeného článku v Čáslavských novinách, si pod sebou starosta města podřezává větev a k uvedenému jednání se de facto přiznává. I proto bych byl na jeho místě opatrný s žalobami, které podle svých slov plánuje. Mohly by se totiž obrátit proti němu.
- Firma TES realizovala subdodávky pro prakticky všechny pravidelné vítěze tendrů. (Silnice Čáslav, V&M Novotný, Realitní a stavební společnost,..). Ve smlouvách o dílo město ale nevyžaduje informaci o uvedení seznamu subdodavatelů, i když to nic nestojí a v soukromém sektoru je to standardem. Je to opravu náhoda?
- Princip předávání práce v řetězci subdodávek, jehož vybrané mezičlánky ani “nehrábnou” do země, nemůže být pro město nejvýhodnější řešení, protože každá zúčastněná firma musí mít ze své aktivity přiměřený zisk. To je podstata podnikání. Patří zisk z odvedené práce tomu, kdo pouze “dělá křoví”? Podle mého názoru nikoli, speciálně pokud má tento zisk plynout z peněz města.
- Získávat státní zakázky na základě svého postavení ze člověka nedělá podnikatele, ale jen parazita přisátého na veřejných penězích. Existuje spousta podnikatelů ve stavebnictví (několik jich znám osobně), kteří se snaží uspět v tvrdém konkurenčním prostředí efektivitou práce, snižováním nákladů a budováním dobrého jména. Tito lidé bohužel musejí postupně vyklízet své pozice díky zavedenému systému, který úspěšně (a s podporou značné části občanů) budujeme i v našem městě.
Je nepochopitelné, že by si těchto pár faktů představitelé města citovaní v článku z říjnového vydání Čáslavských novin neuvědomovali. Stavět se svým jménem za tento stav a obhajovat ho pramení buď z nepochopení podstaty problému, zbabělosti nebo snahy ochránit osobní zájmy v městských organizacích.
Přitom stačí velmi málo a problém může být zcela odstraněn:
- Firma TES by měla okamžitě skončit s dodávkami služeb pro město Čáslav. Pro jiné subjekty může bez problémů pracovat dál, aniž by docházelo k obcházení zákona a zneužívání vlastního postavení.
- Město by mělo po všech dodavatelích vyžadovat uvedení případných subdodavatelů a tyto smlouvy zveřejňovat v registru smluv. Toto opatření by se mělo týkat i zakázek malého rozsahu.
Jsou čáslavští zastupitelé dostatečné osobnosti na to, aby si tato dvě jednoduchá opatření prosadili?