sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 21. 12. 2014 •• Rubrika: » Index » Informace » Historie •• D.Novák

s_o Josef Klečka - další zapomenutý Čáslavák...

V letošním roce uplynulo 140 let od narození a 90 let od úmrtí Josefa Klečky, významného českého filatelisty, spoluzakladatele Svazu československých filatelistických spolků a vedoucího redaktora časopisu Český filatelista.
Josef Klečka se narodil v Čáslavi v roce 1874, zřejmě zde vystudoval a ve svých dvaceti letech nastoupil jako učitel na jednu ze zdejších škol. Po pěti letech, pravděpodobně v roce 1899, odešel do Prahy, kde získal místo na Zemském finančním velitelství a po dalších pěti letech nastoupil do účtárny Tiskové kanceléře, kde pracoval až do své smrti. Počátkem listopadu 1911 napsal pražskému Klubu českých filatelistů (KČF), existujícímu od roku 1887, s dotazem týkajícím se členství. Po dvou letech, konkrétně 25. září 1913, se poprvé dostavil do Obecního domu na výborovou schůzi Klubu a za další rok, 22. října 1914, výbor KČF přihlášku schválil s tím, že se Klečka stal členem k 1. lednu 1915.

Od samého počátku svého působení v Klubu se Klečka stal jednou z jeho klíčových osobností. Již 24. ledna 1915 získal v KČF významnou funkci - byl zvolen do jeho výboru coby pokladník; svůj byt ve Vršovicích proměnil vzápětí v klubovní kancelář, která zde fungovala po řadu let. Významnou měrou se podílel na nové podobě Informačního listu, základní tiskoviny Klubu, rozesílané členům a zájemcům o filatelii, a na interním Řádu o prodeji známek. I Klečkovou zásluhou Klub přečkal bez větší újmy nelehké období První světové války.

Svoji aktivitu Klečka zintenzívnil po vzniku samostatného Československa. V r. 1919 se stal odpovědným redaktorem časopisu Český filatelista a rovněž jednatelem výboru KČF; osobně také asistoval při vzniku mnoha filatelistických klubů po celé republice. O Klečkově postavení mezi českými filatelisty svědčí rovněž fakt, že právě jemu byl počátkem roku 1919 svěřen čestný úkol zformulovat a uveřejnit provolání, vítající první československou známku.

V květnu 1920 Sdružení přátel filatelie v Praze předložilo tamnímu Klubu českých filatelistů návrh na zřízení centrální celorepublikové filatelistické organizace, která by zastřešila existující kluby a napomohla vyřešení sporů, které mezi nimi vznikaly. KČF návrh přijal a zvolil za tímto účelem tříčlennou komisi v čele s Klečkou, který současně odstoupil z pozice odpovědného redaktora Českého filatelisty i jednatele výboru Klubu.

Svaz československých filatelistických spolků byl ustaven 21. ledna 1921; Josef Klečka se stal v jeho výboru jednatelem a ihned začal plně uplatňovat své organizační schopnosti. Uzavřel dohodu s několika časopisy a novinami o uveřejňování svazových zpráv, určených široké veřejnosti, často navštěvoval mimopražské kluby, odpovídal na množství písemných dotazů, organizoval přednášky, prosazoval vytvoření českého filatelistického názvosloví a konečnou eliminaci německé terminologie, stal se hlavním autorem Memoranda odeslaného ministerstvu pošt a telegrafů s žádostí o spoluúčast při posuzování nových návrhů známek a byl také autorem prvního katalogu československých známek. Pro Klub českých filatelistů zpracoval různé interní řády.
Český Filatelista 1. číslo

V r. 1922 Svaz Klečku pověřil, aby vypracoval stanovy a statut výměny poštovních známek se zahraničím. V témže roce se Klečka znovu ujal řízení Českého filatelisty; kromě toho pokračoval v bohaté přednáškové a poradenské činnosti, předložil návrh na zřízení zkušebny známek, podařilo se mu snížit výrobní náklady na časopis a konsolidovat svazové hospodaření. Významnou měrou se podílel na rozsáhlé první československé výstavě poštovních známek, která probíhala od 28. října do 2. listopadu 1922 v Hradci Králové (první česká výstava poštovních známek se uskutečnila ve dnech 31. května - 2. června 1914) a o rok později na mezinárodní výstavě poštovních známek v Brně. Podařilo se mu prosadit založení tzv. Jedličkova podpůrného fondu na podporu pozůstalých po filatelistech. Stal se čestným členem - mnohde prvním - různých lokálních filatelistických klubů.

V neutuchající aktivitě pokračoval coby člen výboru Svazu i v roce 1924. Stal se jedním z iniciátorů založení Literárního odboru při Klubu českých filatelistů, jehož cílem bylo zvyšovat odbornost i množství textů týkajících se filatelie, monitoroval zahraniční média, přednášel i mimo filatelistické kluby. Jeho posledním veřejným vystoupením se dne 29. května 1924 stala přednáška v Náchodě. O dva týdny později, 15. června 1924, Josef Klečka náhle zemřel v nedožitých padesáti letech "na krátkou, ale zhoubnou nemoc". Klub filatelistů ve Vršovicích vzápětí na jeho počest přijal jeho jméno.

Filatelistická obec se s Josefem Klečkou rozloučila mj. článkem, který 18. června 1924 vyšel v Českém filatelistovi: "Josef Klečka byl filatelistou v nejkrásnějším slova smyslu, nadšený, nezištný, obětavý pracovník. Filatelii věnoval nejlepší svoje síly a veškeren svůj tak omezený volný čas. Pro filatelii nebyla zesnulému žádná práce těžkou. Sledoval vše a nebylo akce filatelistické, jíž by se nebyl ochotně, s celým srdcem věnoval."

David Novák
spolek Třiatřicet
(Zpracováno na základě informací získaných z knih Václava Nebeského "Filatelistovo podzimní rozjímání" a "Kronika Klubu českých filatelistů v Praze"; za poskytnutí podkladů velice děkuji panu Mgr. Jaroslavu Malečkovi, tajemníkovi Svazu českých filatelistů.)

[ Aktuální známka: 0 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

Kvalifikovanou většinou byl všem státům EU včetně ČR vnucen princip rozdělování uprchlíků podle kvót určovaných Evropskou komisí. To fakticky znamená jakékoliv množství a napořád. Přitom miganti k nám podle všeho ani nechtějí a značná části z nich se nikdy také neintegruje. Existují rizika bezpečnostní i zdravotní. Jak se máme zachovat?

  Všechny přijmout a pozvat i další, ať žije multikulti! Huj!
121 (121 hl.)
  Přijmout je. Oni se určitě integrují. Určitě jim všem hrozí nebezpečí.
5 (5 hl.)
  Vybírat si. Důsledně. Jen ty, teří mají sami zájem zde zůstat a chtějí se integrovat!
24 (24 hl.)
  Nedá se nic dělat, jen brblat u piva, EU je pán...
2 (2 hl.)
  Dát najevo nesouhlas, petice, demonstrace. Vláda se o nás nepostará, pokud ji nedonutíme!
138 (138 hl.)
  Je to v pr... Jdu si koupit žiletkový drát a samopal!
30 (30 hl.)


Celkem hlasovalo: 320

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Nějak se v tom ztrácím, pane. Co je to tedy vlastně ta svoboda slova? Znamená to, mít stejný názor jako Vy, nebo radši držet hubu?

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.