sipka
Index Kultura Inzerce Firmy Rubriky Odkazy

sipka Reklama

sipka Program kin v regionu

Dnes : Dnes se nehraje žádný film!
Zítra : Zítra se nehraje žádný film!
Pozítří : Pozítří se nehraje žádný film!
Kompletní program kin

sipka Kalendář akcí

<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
dnešekčlánekakce

sipka Program divadel v regionu

Tento týden : Tento týden není žádné další představení!
Příští týden : Příští týden není žádné představení!
Za 14 dní : V tomto týdnu není žádné další představení!
Kompletní program divadel

sipka Krátké zprávy

sipka Vyhledávání

Hledej v Čáslavsko.net!


Rozšířené vyhledávání

sipka Nástěnka

sipka Databáze firem

Databáze firem na Čáslavsku
    Obory:
Nejste v seznamu?
Chcete upravit nebo rozšířit údaje?
VDSOFT.EU - Správa serverů, sítí a bezpečnost v IT
DELTA ENGINEERING KOLÍN - CNC Obrábění, výroba přípravků a prototypů
 20. 04. 2016 •• Rubrika: » Index » Názory •• V. Hamral ml.

s_o Toxická Čáslav?

V první řadě si uvědom, že jako Čáslavák jsi jen početní figurkou v latentně korupční hře veřejné správy, která je díky místní, občanské pasivitě nastavena jednobarevně. To by až tak nevadilo, kdyby se radnice skutečně zabývala komplexní ochranou svých občanů, ale protože v onom rádoby sociálně ohleduplném prostředí našeho města hrají prim osobní zájmy jednotlivců, můžeš mít jistotu, že upřímně chráněn prostě nejsi. Jen rétoricky, nejčastěji před komunálními volbami a z billboardů nabízejících tváře již dávno zprofanovaných politiků přízemně provinčního rázu.
A stejně jako začínají literární příběhy, platí i zde, že dávno a daleko v hluboké minulosti zapříčinil osobní prospěch několika jednotlivců vznik obrovské skládky přilepené na tvé životní prostředí, která se však tváří, že je vlastně dobrem pro tvůj svět. Snaží se ti říct, že máš kam dávat odpad, ale tvrdě ti zamlčuje, že dnešek není až tak podstatný, jako perspektiva. A odpad má tu neblahou vlastnost, že stejně jako vše prochází změnou a že skutečnost zvládnutých limitů dneška rozhodně není zárukou absence průsaků v budoucnosti. Snaží se ti lhát, že limity jsou dodržovány a už neříká, že limit je strop hladin znečištění, protože věř, že existují místa, která tato limity nepotřebují. Proč? Protože se znečištění ubránila.

Ty ne. Ty jsi už mentálně masírován, že skládka je premisa. Něco, o čem se nediskutuje, protože je to místně přítomno a stalo se to automatickou součástí tvého prostředí. Je ti zakázáno myslet na stav, jaké by to bylo, kdybys zde skládku neměl a mohl své místo považovat za neohrožené nebezpečným odpadem z jiných míst. Ty už na tento stav ani myslet neumíš, protože urputnost každodenního života ti vymlela mozek do neochoty přemýšlet o širším kontextu právě toho místa, kde žiješ.

Proto mlčíš i když v té pomalu umírající placce posledního modelu televize vidíš, jak je ti bez dotazu sděleno, že do tvého města se budou vozit asi nejhorší tuzemské odpady, které už odmítly téměř všechny lokality. Ostravské kaly. Ale teď pozor!

Do objektivu vchází namistrovaný socialista z radnice a s natrénovaným výrazem někoho, kdo je nad věcí a ví rozhodně víc, než ostatní se snaží situaci uklidnit. Zpravidla začíná familiárním oslovením ‚přátelé‘, protože tak se signalizuje jak podprahová autorita někoho, koho musí všichni milovat, tak ona nadřazenost, že dotyčného musíte chápat. Takže:

„Přátelé! Autor tohoto článku vám samozřejmě kecá, protože na čáslavskou skládku se mají vozit až ty neutralizované kaly, co prošly spalovnou a tudíž vám zaručuji, že žádné limity nebudou jakkoli překročeny. Pokud máte strach, který nejčastěji pramení z nepochopení, máte možnost sami provádět svá vlastní měření a opravdu zjistíte, že ukládaní spalin je zcela a naprosto bezpečné. Děkuji za pozornost.“

Čili pojďme k faktům. Čáslavská skládka byla vybrána pro teoretickou bezpečnost svého podloží, pro svou teoretickou nepropustnost. Proč? Protože i spaliny těchto kalů obsahují tak nebezpečné látky, že jejich únik dál do prostředí by mohl způsobit vážná poškození zdraví a redukovat délku místního života. Ono totiž nebezpečná látka není určena hromadou někde na místě, ale je určena specifickými molekulami, které se roznášejí s jakoukoli manipulací s tímto odpadem, takže to, že se to někam umístí na hromadu rozhodně neznamená, že se z toho nic nebude uvolňovat. Jen to nebude ve velkém a markantně unikat do prostředí.

Bude unikat v malém, plíživě, nejčastěji prostým prouděním vzduchu a pozorujme částečky těchto polychlorovaných bifenylů a i dioxinů jak se zanášejí do průdušnic mladého atleta se sluchátky běžícího do Hejdofa, nebo jak vnikají do úst matek i jejich dětí v kočárku, když se vydají směrem Nového města v Čáslavi. Ten dopad není samozřejmě okamžitý a trvá celá roky, protože zdravý organismus se díky vlastní imunitě s většinou volných radikálů vypořádá. Ale třeba za pět, sedm let po závozu kalů z Ostravy se najednou v dětském těle rozbují patologické bujení a rodič marně přemýšlí, kde by to mohlo mít původ.

To, že si nebezpečné látky navozíme do pevně sevřeného podloží, které se však stejně jako vše mění rozhodně neznamená, že v budoucnu se nedostanou tyto látky do spodních vod, do půdy v níž Starkl pěstuje své sazenice a do prostředí Vodrant, kde trénují sport celé školy.

Každý občan Čáslavi má tradičně dvě možnosti:
 
  • jako pasivní a mentálně omezený volič stále stejných lidí v komunálkách může mávnout rukou a říct si, že tohle není jeho boj, protože bydlí u nemocnice a tam ten bordel nejspíš nedolétne. Ke všemu ‚radnice říkala‘ (mocné to zaklínadlo pro lobotomizovaného), že to je bezpečné a té já věřím!
  • jako přemýšlející v delší perspektivě si uvědomí, že se  chystají navážet mu do místa jeho života vrcholně toxický materiál, který se snaží bagatelizovat redukcí toho nejvíce nebezpečného ve spalovnách kolem města. Nenechá se uklidnit úřednickou rétorikou, že nepropustné podlaží skládky a spalovací proces zajistí redukci největších nebezpečí. Ta totiž nejsou až tak důležitá jako ta malá, poletující všude kolem a jak půjde čas, tak prosakující stále víc i ze skládky AVE, která se dnes tváří jako bezpečná, i když na ní hoří poměrně frekventovaně, že?

Mediální zdroj v poslední minutě této reportáže


[ Aktuální známka: 1.74 ]

sipka Nejnovější inzeráty

sipka Anketa

MN Čáslav nepochybně prochází minimálně obtížným obdobím. V krátké době dvě změny ředitele, předtím COVID a souběžně s tím i značné, možná i trochu neuvážené personální změny. Primáři dávají výpovědi, s nimi i zkušení lékaři a sestry, rehabilitační pracovnice. Flustrace, problémy s komunikací mezi odděleními, ztráta víry v budoucnost. Příčin je jistě více, těžko určit co je "to hlavní". Co si myslíte Vy, jak naše nemocnice dopadne?

  COVID odezní a vše bude zase fajn.
5 (5 hl.)
  Budeme se v problémech plácat pár let ale ustojíme to!
0 (0 hl.)
  Tohle fakt nevím...
1 (1 hl.)
  Připomíná mi to Kutnou Horu, teď je z ní přívěšek Kolína.
4 (4 hl.)
  Nevidím už moc šancí na záchranu.
4 (4 hl.)
  Je to v prčicích... (nebo tak nějak)
0 (0 hl.)
  Je to záměr! Zdecimovat a někomu prodat!
7 (7 hl.)


Celkem hlasovalo: 21

sipka Nejvíce komentované

Databáze je prázdná!

sipka Důležité telefony a info.

Integrovaný záchr. systém: 112
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Městská Policie: 156
Lék. pohotovost: 327 503 484
Dětská pohotovost: 327 305 187
Zubní pohot. Rozpis Čáslav
Lékárny s pohotovostní službou
Pro alergiky: Pylový zpravodaj
Nabídka úřadu práce.
Jak přidat firmu do adresáře firem.

sipka Vtip pro Vás

Čáslav, Kutná hora a okolí - Kryšpín : Já bych řek, že za Havla, to bylo skoro to samý. Akorát se tu tehdá nešířil COVID ale blbá nálada...

sipka informace

Čáslavsko.net
Copyright Kryšpín, 2006

Kontakt (mail):
redakce(at)caslavsko(dot)net
admin(at)caslavsko(dot)net
(at) znamená zavináč @ a (dot) tečku .
Náš server podporuje:
Mozilla Sidebar (náhled, přidat)
Mozilla Search plugin přidat
Přidej na Seznam Přidej na Google

sipka Spřízněné weby

©2006 by Kryšpín | ATOM | RSS | WAP | Administrace | |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Hostujeme u společnosti VDSOFT.EU.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Kopírování zde uvedených materiálů je bez souhlasu autorů zakázané a autoři za jejich uveřejnění nenesou žádnou odpovědnost. Uveřejněné články, příspěvky nebo komentáře etc. nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.